Sada je: 26 tra 2024, 22:10.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Dakle,dobri moji ljudeki :-D ,nakon dosta vremena, potrebna mi je Vaša pomoć. Kupio sam laptop Asus X751N.
-Intel proc 4core
-4GB ram
-hibridna grafika Intel + Nvidia

( ispis komande:$ lspci -nn | egrep -i "3d|display|vga"

00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor N4200/N3350/E3900 Series Integrated Graphics Controller [8086:5a84] (rev 0b)
01:00.0 3D controller [0302]: NVIDIA Corporation GM108M [GeForce 920MX] [10de:134f] (rev a2)
)

-e, da!-instalirani sustav-SolydK 10 EE 64bit
On po defaultu instalira nouveau driver, koji i nije baš nešto.
Zatim sam pokušao pomoću Debian Wiki stranice instalirati bumblebee nvidia drivere. I bumblebee primus i bumblebee-nvidia primus te sam slijedio uputstvo nađeno tamo. Prilikom instalacije pokaže se upozorenje da je novi driver u konfliktu s instaliranim nouveau driverom, te da će restart riješiti problem. Ali, dočeka me crni ekran. Zatim restartam u Recovery mode i deinstaliram nouveau driver. Ponovo rebootam ali, kde efekti su katastrofa a video je gotovo negledljiv. Zatim pokrenem komandu nvidia-xconfig koji napravi file xorg.conf u /etc/X11/Kada ponovo rebootam ili restartam X server opet imam crni(odnosno više sivi) monitor.
Pa,sad ako mi netko može pomoći, bio bih zahvalan! :-D :-D :-D
Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti.....
Avatar
Postovi: 91
Postovi: 91
Pridružen/a: 18 lip 2008, 16:59
Lokacija: Jaska okolica
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 20 Cinn
Ja u zadnja 3 laptopa debian i nvidia sam imao stravične probleme i taj wiki mi nije radio (iako se svi kunu da radi). nvidia-xconfig je, od kada sam ga kroistio (dakle negdje 2010) potrgan alat i apsolutno NIJEDNOM nije dao ispravni rezultat. Specifični dio problema, između ostlaoga, je to što generira krive frekvencije u xorg.conf fajlu za monitor i trbaju se uvijek povćati. Enivej, nemam ti rješenje osim toga da ti kažem za nvidia-xconfig probleme i da kada sam upogonio to sve je bilo nakon dosta zezancije i rekompajliranja svega i svačega.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:Ja u zadnja 3 laptopa debian i nvidia sam imao stravične probleme i taj wiki mi nije radio (iako se svi kunu da radi). nvidia-xconfig je, od kada sam ga kroistio (dakle negdje 2010) potrgan alat i apsolutno NIJEDNOM nije dao ispravni rezultat. Specifični dio problema, između ostlaoga, je to što generira krive frekvencije u xorg.conf fajlu za monitor i trbaju se uvijek povćati. Enivej, nemam ti rješenje osim toga da ti kažem za nvidia-xconfig probleme i da kada sam upogonio to sve je bilo nakon dosta zezancije i rekompajliranja svega i svačega.


Ok! Sve 5! :thumbs Možda netko bude.
Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti.....
Avatar
Postovi: 91
Postovi: 91
Pridružen/a: 18 lip 2008, 16:59
Lokacija: Jaska okolica
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 20 Cinn
https://wiki.ubuntu.com/Bumblebee

Hibridna grafika generalno radi dobro na Ubuntuu ono koliko sam ja testirao. Skini 16.04.3 LTS pa isprobaj.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la:https://wiki.ubuntu.com/Bumblebee

Hibridna grafika generalno radi dobro na Ubuntuu ono koliko sam ja testirao. Skini 16.04.3 LTS pa isprobaj.



Da, čak i PRIME radi super (kada se sve vrti na NVIDIA, nema kombinacije i hibrida).
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Hvala! Budem probao Ubuntek, mada više volim Debian. :thumbs2
Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti.....
Avatar
Postovi: 91
Postovi: 91
Pridružen/a: 18 lip 2008, 16:59
Lokacija: Jaska okolica
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 20 Cinn
Instalirao sam LM 18.2.Slijedeći upute s Mintove stranice, sve je prošlo dobro. Dakle, samo se pokrene Mintov DDM i on sve odradi sam. Pa me malo čudi da i Debian-odn. SolydXK timovi nisu napravili istu stvar. Da se mi koji više preferiramo Debian, više ne patimo s time. :sokiran
Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti.....
Avatar
Postovi: 91
Postovi: 91
Pridružen/a: 18 lip 2008, 16:59
Lokacija: Jaska okolica
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 20 Cinn

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 17 gostiju.