Sada je: 29 ožu 2024, 16:42.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav ljudi,

Nabavio sam k550vx laptop međutim ne mogu na njemu instalirati linux mint. Imam liveusb koji radi provjereno, čak sam uspio instalirati iako ne od prve mint 17.4 (tek nakon ulaska u bios je pravilno prepoznao usb) međutim sad ga svašta zeza pri pokretanju. Pokrenuo je sustav točno 1 put nakon instalacije pri čemu se smrznuo bez razloga. Sada trenutno uvijek zapne pri pokretanju bilo s usb-a ili sa hard-a. Jedna od grešaka koju češće javlja glasi "nmi watchdog; BUG: soft lockup".

Od kuda da krenem i ima li kakvog riješenja ili moram prodat laptop? Windowsi ne dolaze u obzir.
Zadnja izmjena: Daždevnjak; 05 ožu 2017, 23:55; ukupno mijenjano 1 put/a.
The electric things have their life too. Paltry as those lives are.
Avatar
Postovi: 121
Postovi: 121
Pridružen/a: 01 vel 2014, 00:39
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 18.1 Cinnamon
Mala greška, Mint 17.4 ne postoji.
Inače, osjećam neugodan miris UEFI Secure Boot-a. Probaj ga isključiti u postavkama biosa. Također, ako imaš postavku OS Selections, odaberi Windows 7 ili Other Windows (bilo što, samo da nije Win 8). Ako imaš instaliran Win 8 isključi u njemu "fastboot" prije nego išta drugo radiš jer u protivnom računalo ne restarta ispravno.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
U pravi si, riječ je o Rosi tj. 17.3 omaklo mi se: Predinstaliran je bio freedos, os selection nema u biosu, a mislim da nije ni secure boot, ali možda mi je promaklo. Pogledam pa javim. Probao sam i sa Sarom sa live dvd-a pokrenuti jučer, ali isto s*** se desi.

p.s. evo provjerih secureboot disabled, launch csm enabled. riječ je o laptopu s ssd-om kao primarnim, a nije u tome caka?
The electric things have their life too. Paltry as those lives are.
Avatar
Postovi: 121
Postovi: 121
Pridružen/a: 01 vel 2014, 00:39
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 18.1 Cinnamon
Imaš samo jedan disk u laptopu?
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Možeš prvo probati urediti kernel postavke da eliminiraš taj "watchdog"; ako se problem i dalje nastavi događati, vjerojatno nije do toga.

U /etc/default/grub nađi liniju

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=""

i unutar navodnika dodaj

nmi_watchdog=0

spremi postavke (naravno, s root ovlastima), i pokreni update-grub da se to spremi.

Ne znam koju grafičku imaš na tom laptopu, ako je Nvidia, onda je riječ o relativno novom bugu koji hrpa ljudi ima s novim laptopima i novim kernelima. U slučaju da ti ne pomogne dodavanje ovog parametra gore, možda će pomoći eksperimentiranje s parametrima povezanim uz grafičku (nomodeset...).

EDIT: da pojasnim, dodavanje tih parametara neće nužno riješiti problem, ali bi trebalo omogućiti da uopće možeš podići sustav. Nakon toga možeš dalje čeprkati po logovima i dijagnosticirati o čemu se točno radi, i onda će ti biti lakše pronaći kako to popraviti (ako se može). :D
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
@Abzeenth: To može isprobati nabrzaka i tako da samo pri pokretanju u grub izborniku stisne tipku "e" i doda taj parametar na kraj linije koja započinje s "linux" i onda boota s Ctrl-X. A ono što ti predlažeš poslije napravi tako da ima za stalno ako bude valjalo.
@OP:
BTW pade mi na pamet da možda probaš isključiti NVidiju u biosu ako imaš dvije grafe!?
Edit: sad sam provjerio, ima integrirana intelova na procesoru, pa probaj isključiti privremeno nvidiju da se vidi pravi li to probleme.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Isprobaj i par drugih distribucija da vidiš kako se ponašaju, ako je hibridna grafika probaj isključiti Intelovu u BIOSu ako možeš, nomodeset bi trebao pomoći, ali ta hibridna grafika zna biti problem u nizu stvari.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Bok ljudi, hvala na odgovorima svima. Ovako quick update. @Bertone: Imam samo jedan disk i to ssd, vidim da ću trebati instalaciju bez swapa (da se manje troši) radi toga vjerojatno.

@Abzeenth,jura Ubacivanje nomodeset pokreće mi saru sa dvd-a u live modu (u software rendering mode). Valjda dobra vijest? Znači grafička je problem? (Mislim zato sam birao nvidiju jer sam se naz... s amd-ovom na stolnom računalu dok sam je složio da radi)

@JH-IM U biosu nemam opciju za isključivanje grafičke koliko vidim.

p.s. nažalost nemam baš vremena za igranje s tim pa javim kad stignem kaj napraviti više. sve daljnje sugestije su dobrodošle.
The electric things have their life too. Paltry as those lives are.
Avatar
Postovi: 121
Postovi: 121
Pridružen/a: 01 vel 2014, 00:39
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 18.1 Cinnamon
Daždevnjak je napisao/la:Bok ljudi, hvala na odgovorima svima. Ovako quick update. @Bertone: Imam samo jedan disk i to ssd, vidim da ću trebati instalaciju bez swapa (da se manje troši) radi toga vjerojatno.

@Abzeenth,jura Ubacivanje nomodeset pokreće mi saru sa dvd-a u live modu (u software rendering mode). Valjda dobra vijest? Znači grafička je problem? (Mislim zato sam birao nvidiju jer sam se naz... s amd-ovom na stolnom računalu dok sam je složio da radi)

@JH-IM U biosu nemam opciju za isključivanje grafičke koliko vidim.

p.s. nažalost nemam baš vremena za igranje s tim pa javim kad stignem kaj napraviti više. sve daljnje sugestije su dobrodošle.


Skini par drugih distribucija pa vidi kako se one ponašaju, možda budeš imao više sreće. Ako sa nomodesetom možeš instalirati OS onda poslije instaliraj Bumblebee i vidi kako se ponaša:

https://wiki.ubuntu.com/Bumblebee
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Da, evo čak i na službenoj Mint stranici je opisan vrlo sličan problem i ukratko postupak što napraviti (skrolaj dolje do "Solving freezes" dijela teksta):

https://www.linuxmint.com/rel_sarah_cinnamon.php

Ako ovo nije dovoljno jasno ili ako ne možeš skužiti što treba, javi se pa ćemo ti detaljnije pojasniti. :thmb-up
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.