Sada je: 26 tra 2024, 07:10.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

HrcaA3000 je napisao/la:Evo problema nema kada krenem na instalaciju.Sada, da li je sigurno da ja instaliram Lubuntu na usb od 16 gb ako je moguce, jer zelim provjeriti kako ce linux raditi na tom laptopu.On vec ima instaliran windows xp pa mislim napraviti dualboot.On ima harddisk od 40 gb a imam slobodno ukupno 3 gb.


http://ubuntuhandbook.org/index.php/201 ... usb-drive/

Uputstva za instalaciju Ubuntua na USB stick. 3 GB je premalo za dual boot, najbolje bi bilo da reinstaliraš sve, koliko imaš RAMa?
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
HrcaA3000 je napisao/la:Evo error

To je neka greška s intel i915 video karticom (driver, konfiguracija i sl.) Nešto u tom smjeru.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Evo instaliro linux na usb ali sam isao na onu posebno instalaciju (ne na instalaciju zajedno sa windows xp-om) i sad BIOS mi je stariji i sad ima opcija removable drive i ja to stisnem i on kaze please insert boot device.Kako sad da dignem linux???!!!
Postovi: 26
Postovi: 26
Pridružen/a: 23 srp 2016, 19:07
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux lubuntu
HrcaA3000 je napisao/la:Evo instaliro linux na usb ali sam isao na onu posebno instalaciju (ne na instalaciju zajedno sa windows xp-om) i sad BIOS mi je stariji i sad ima opcija removable drive i ja to stisnem i on kaze please insert boot device.Kako sad da dignem linux???!!!


A boot preko te opcije sa USB sticka ti je prije radio? Ono kada si išao na instalaciju Lubuntua. Jesi dobro instalirao dio sa bootloaderom? Imaš kakvo računalo pri ruci da u njega spojiš taj stick i probaš bootati?
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Na stare laptope s Pentium ili Celeron M procesorom po meni je najbolje (ako se ne želiš puno truditi) instalirati Manjaro i686 8ak ose želiš malo protruditi onda Arch)... i kako imaš HDD od samo 40 GB, oprosti se od WinXP-a i instaliraj Manjaro na disk.

Ovdje imaš temu gdje je jedan član @iStop pitao koji Linux za laptop s non-PAE procesorom pa pročitaj i sam odluči ;)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11350
Site Admin
Postovi: 11350
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Ovdje imaš temu gdje je jedan član @iStop pitao koji Linux za laptop s non-PAE procesorom pa pročitaj i sam odluči ;)


Samo da nadovežem na ovu bertoneovu napomenu...
Mene Manjaro na tom laptopu još uvijek posve dobro služi (čitaj: radi k'o sat).
Jedino što mi je odmah po instaliranju tražio nadogradnju (zakrpe itd.), što sam i pokrenuo, ali nisam pratio poruke koje mi je izbacivao, pa se sve to oduljilo više nego što treba.
Dakle, ako se odlučiš za Manjaro i ako ti se prilikom nadogradnje pojave poruke tipa
Kod: Označi sve
error: key "DAD3B211663CA268" could not be looked up remotely
error: required key missing from keyring
error:failed to commit transaction (unexpected error)

potrebno je u terminalu (na hrvatskom je!) ukucati komandu
Kod: Označi sve
sudo pacman -S manjaro-keyring

Nakon toga nadogradnja teče bez problema.
Dok radi, ne diraj!
(If it ain't broken, don't fix it)
Postovi: 222
Postovi: 222
Pridružen/a: 01 stu 2009, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
JH-IM je napisao/la:A boot preko te opcije sa USB sticka ti je prije radio? Ono kada si išao na instalaciju Lubuntua. Jesi dobro instalirao dio sa bootloaderom? Imaš kakvo računalo pri ruci da u njega spojiš taj stick i probaš bootati?


Instalaciju sam radio preko CD-a,instalirao sam ga na usb i bootloader stavio na usb.Probo dignit lubuntu na drugom racunalu (oso u bios,digni sa usb-a),radi ko urica.Jesam li mozda krivo napravio taj dio sa bootloaderom? Citao sam po internetu da bi se prvo trebalo instalirati linux a onda windows xp ili ici na instalaciju uz Windows xp(ona opcija sto ima).
Postovi: 26
Postovi: 26
Pridružen/a: 23 srp 2016, 19:07
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux lubuntu
bertone je napisao/la:Na stare laptope s Pentium ili Celeron M procesorom po meni je najbolje (ako se ne želiš puno truditi) instalirati Manjaro i686 8ak ose želiš malo protruditi onda Arch)... i kako imaš HDD od samo 40 GB, oprosti se od WinXP-a i instaliraj Manjaro na disk.

Ovdje imaš temu gdje je jedan član @iStop pitao koji Linux za laptop s non-PAE
procesorom pa pročitaj i sam odluči ;)


Znaci arch linux je za non-PAE procesore, i mogo bi ici na moju konfirguraciju,neznam sta mislis pod to malo se vise potrudit?
Postovi: 26
Postovi: 26
Pridružen/a: 23 srp 2016, 19:07
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux lubuntu
HrcaA3000 je napisao/la:Znaci arch linux je za non-PAE procesore, i mogo bi ici na moju konfirguraciju,neznam sta mislis pod to malo se vise potrudit?


Svaki Linux može ići na non-PAE procesore (Linux je jedan), a o tvojoj konfiguraciji znamo samo da imaš Celeron M...

Manjaro sam preporučio jer se proces instalacije svodi na par klikova kroz GUI (slično kao kod Ubuntoida - imaš GUI... dok sa Archom ipak to nije slučaj i moraš znati što radiš)... i da, Manjaro sam probao i za njega znam da već ima unaprijed složen ISO za i686)

PS. Sad će se javiti i Cooleech i popljuvati me za instalaciju Archa jer je eto on napravio skriptu s kojom i Arch instaliraš bez truda :hihi
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11350
Site Admin
Postovi: 11350
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:
HrcaA3000 je napisao/la:Svaki Linux može ići na non-PAE procesore (Linux je jedan)

Tako se kaže, ali linux kernela ima koliko i načina da se kernel kompilira. Recimo Mint/Ubuntu kernel je složen tako da ne podržava NE-PAE procesore već par godina, pa se mora kao boot parametar u grubu postaviti forcepae da bi uopće bootalo.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.