Sada je: 19 tra 2024, 06:03.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav ekipo,

sastavio sam komp od viska dijelova na kojem zadovoljno vrtim Linux Mint 17.1 64bita. Sada bi htio uzeti neki jeftilen WLAN adapter, USB ili PCI, samo ne zelim kupovati redom pa saznati da ne radi pod Linuxom. Dakle, ima neko preporuku?
Cheerio
Postovi: 12
Postovi: 12
Pridružen/a: 26 ruj 2013, 14:36
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Win7, Ubuntu server 12.04
.. mislim da ćeš ovdje naći nešto što ti odgovara.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
thx bertone, nazalost unutar teme su spomenuti samo tri sticka...
Postovi: 12
Postovi: 12
Pridružen/a: 26 ruj 2013, 14:36
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Win7, Ubuntu server 12.04
Da se citiram,
Yeti je napisao/la:Kupio sam TL-WN722N i radi na 3 kompa.. Pitao sam lika u linksu sto uzeti i rekao mi je to, jos je i na vikend akciji za 75 kn.. Ugl. lik koristi linux, archer je, i kaze mi "stari to ti bu delalo pa da ga i u wc skoljku ubodes" doslovno.. :-D

Hvala svima na savjetima i smjernicama! :thmbs-up spivo


ovaj uzmi i neces pogrijesiti! Radi na svemu! :thmb-up
"It is not the brains that matter most, but that which guides them—the character, the heart, generous qualities, progressive ideas."
"I'd have to be a warrior, a slave I couldn't be. Soldier and a conqueror, fighting to be free"
Avatar
Postovi: 1253
Postovi: 1253
Pridružen/a: 25 stu 2010, 15:19
Podijelio/la zahvalu: 28 puta
Primio/la zahvalu: 59 puta
Spol: M
OS: Fedora
banjodido je napisao/la:thx bertone, nazalost unutar teme su spomenuti samo tri sticka...

Pa to je preporuka za ta tri koji rade (a takvo ti je bilo i pitanje).. ako si već gledao nešto što bi kupio (i što ti je dostupno) onda pitaj ima li netko taj i taj USB/PCI WiFi adapter i da li i kako radi pod Linuxom ;)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Preporuke u toj temi su kao u diskucija u nekom seoskom bircu o najboljoj nogometnoj momcadi, tipa ovaj radi na svemu (bez opisa na cemu je isproban), ovaj radi i nakon ubacivanja u skoljku ili TP-Link su smece!?
Oprostite, ali nisu bas neke informacije. Isprobat cu ovaj TL-WN722N ali malo vise informacija nebi skodilo toj temi, tipa na kojoj distribuciji je isproban stick, koja hardver revizija (znaju se cesto mijenjati chipseti), sljaka out-of-box ili ima nastimavanja, itd.
Postovi: 12
Postovi: 12
Pridružen/a: 26 ruj 2013, 14:36
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Win7, Ubuntu server 12.04
banjodido je napisao/la:Preporuke u toj temi su kao u diskucija u nekom seoskom bircu o najboljoj nogometnoj momcadi, tipa ovaj radi na svemu (bez opisa na cemu je isproban), ovaj radi i nakon ubacivanja u skoljku ili TP-Link su smece!?
Oprostite, ali nisu bas neke informacije. Isprobat cu ovaj TL-WN722N ali malo vise informacija nebi skodilo toj temi, tipa na kojoj distribuciji je isproban stick, koja hardver revizija (znaju se cesto mijenjati chipseti), sljaka out-of-box ili ima nastimavanja, itd.



To znaci da radi svuda, od ubuntoida, debiana, suseta, slacka i fedore.. Na svim mainstream distrama ce ti radit.. Naravno isprobano i iz osobnog iskustva za TL-WN722N.

I da, radi svuda out of box bez bilo kakvih intervencija osim slaganja konekcije, mislim da je najstariji kernel koji sam probao bio 3.2!

Koja je revizija ne znam jer ne pise na njemu, kutija je odavno na reciklazi a rastavljati ga ne mislim ako pise gdje unutra...
"It is not the brains that matter most, but that which guides them—the character, the heart, generous qualities, progressive ideas."
"I'd have to be a warrior, a slave I couldn't be. Soldier and a conqueror, fighting to be free"
Avatar
Postovi: 1253
Postovi: 1253
Pridružen/a: 25 stu 2010, 15:19
Podijelio/la zahvalu: 28 puta
Primio/la zahvalu: 59 puta
Spol: M
OS: Fedora
Yeti je napisao/la:To znaci da radi svuda, od ubuntoida, debiana, suseta, slacka i fedore.. Na svim mainstream distrama ce ti radit.. Naravno isprobano i iz osobnog iskustva za TL-WN722N.

I da, radi svuda out of box bez bilo kakvih intervencija osim slaganja konekcije, mislim da je najstariji kernel koji sam probao bio 3.2!

Koja je revizija ne znam jer ne pise na njemu, kutija je odavno na reciklazi a rastavljati ga ne mislim ako pise gdje unutra...


Potpisujem sve što je Yeti napisao (i onaj spomenuti Edimax EW-7811Un je isproban do kernela 3.19 i radi na svemu out of box, a da nabrajam sve distribucije koje sam koristio ili barem isprobao unazad 2-3 godine :zabrinut ).

Ono o "kafanskim pričama" je možda bolje ne komentirati :ljut2 .. ali kad si već potegnuo tu paralelu, u toj temi si dobio više informacija o nekom proizvodu nego da si sam obišao deset trgovina računalnom opremom i pitao trgovca koju WiFi karticu preporučuje za Linux, a da ne ispadne da pričam bez veze mala IRL anegdota.

Prije xy godina sam ušao u jedan poznati ZG dućan računalnom opremom (gdje su po samo reklami u prodaji radili samo stručnjaci) i pitao da li su dobili Wacomove grafičke tablete (takvu su najavu imali na web stranici dućana), odgovor djelatnika je nakon pol minute šutnje i malo kolutanja očima bio da još nisu došle (nije tipfeler "došle"), ali da su baš jučer dobili vlažne maramice od nekog drugog proizvođača.
Uglavnom nakon prvog šoka malo sam popričao s likom i objasnio mu što trebam pa je iskreno odgovorio da nema pojma ni što je grafički tablet ni da će to imati u ponudi te da je mislio da tražim nekakve tablete (ja i dan danas nemam pojma da li to uopće postoji) koje se otope u vodi i onda se tom otopinom čisti računalna periferija.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
@ banjodido

Isprobao sam bežični stick N 150 easy USB adapter DWA-123 i s LM 17 radi bez problema, out-of-the-box. Taj USB stick kupio sam još prije tri i pol godine i koštao je 89 kuna u trgovini. Možda bi preko weba bilo jeftinije, ali nisam gledao.

Usput, možda si već provjerio ovdje http://community.linuxmint.com/hardware što radi s Mintom, a što ne. Njihovi savjeti ne moraju biti apsolutno točni, ali sigurno su korisni.
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
http://www.pandawireless.com/

Ovi navodno super rade na Linuxu ali ih nema kod nas za kupiti čini mi se, treba naručiti sa Interneta.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.