Sada je: 29 ožu 2024, 08:17.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

RIJESENO - Prije par dana sam instalirao u racunalo Ubunto Mate 14:04 sve lijepo radi osim sto sam ja potpuni pocetnik na tom sustavu pa se bas nemogu snaci u nekim stvarima. Pokusavam instalirati Max Power DVB - T stick Ez TV858 no bezuspjesno. Sam proizvod ima naveden i Linux kao operativni sustav uz Windows na kojima moze raditi . E sad neznam kako da napravim instalciju jer se ona ocito razlikuje od one koja je propisana kod windowsa i koju sam na drugom kompu sa wind.7 napravio bez problema. Kad ubacim instalcijski cd koj je pridodan proizvodu pojavi se ikona na dektopu EZ TV software. Kliknem na to i otvori podmape od kojih je jedna for linux ,kad kliknem na nju otvori se 9130.linux.PC.dvb-tV9.12.18.1, nakon toja kliknem i otvori mi 32 bit i 64 bit mape i redme txt,klikon na 32 bit otvori se IT9135_SRC.tar.gz,naredni klik nas vodi na IT 9135 SRC i kad kliknem na njega otvori se jos nekoliko podmapa naprosto nemogu se snaci sto da napravim kako bi instalirao tv karticu u komp ? :kava Nekoliko slika ekrana pridodajem pa pogledajte.
Privitak/ci
Prikaz_zaslona-4.png
(168.91 KiB) Nije preuzeto niti jednom.
Prikaz_zaslona-3.png
(87.82 KiB) Nije preuzeto niti jednom.
Prikaz_zaslona-2.png
(77.32 KiB) Nije preuzeto niti jednom.
Prikaz_zaslona-1.png
(97.65 KiB) Nije preuzeto niti jednom.
Prikaz_zaslona.png
(92.35 KiB) Nije preuzeto niti jednom.
Zadnja izmjena: targavz; 21 ožu 2015, 22:32; ukupno mijenjano 2 put/a.
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 16 ožu 2015, 09:51
Podijelio/la zahvalu: 18 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: ubuntu Mate 14.04
možeš slobodno zanemariti sve što si dobio uz stik. to je za one koji nemaju driver. linux već nekoliko godina isporučuje taj driver. v4l. ono što tebi treba je firmware za tvoj stik. i naravno media player da bi mogao gledati tv. preporučam ti kde-ov kafein
evo ti uputstva za firmware. valjda je još na tom linku, nisam provjeravao, jer mi netreba.

u terminalu češ iskopirati slijedeće naredbe. svaki red zasebno nakon svakog reda enter.

Kod: Označi sve
sudo wget http://www.ite.com.tw/uploads/firmware/v3.6.0.0/dvb-usb-it9135.zip
unzip dvb-usb-it9135.zip
sudo dd if=dvb-usb-it9135.fw ibs=1 skip=64 count=8128 of=dvb-usb-it9135-01.fw
sudo dd if=dvb-usb-it9135.fw ibs=1 skip=12866 count=5817 of=dvb-usb-it9135-02.fw
sudo cp dvb-usb-it9135-0* /lib/firmware/


nakon toga uštekaš svoj stik i trebao bi raditi. mogao si ovo staviti u temu linux i hardver, mislim da je ona čitanija.

mala dopuna: za svaki slučaj, zlu netrebalo, napravi restart sa ubodenim stikom. da se modul/driver sigurno učita.
Zadnja izmjena: teorijavelikogpraska; 17 ožu 2015, 16:48; ukupno mijenjano 1 put/a.
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
@targavz,
  • za početak (ako nisi) pročitaj ove tri teme (1.,2. i 3.) kako bi bilo lakše i tebi i nama.
  • drugo, zaboravi način razmišljanja iz korištenja Windowsa, na Linuxu (danas) vjerojatno 90% korisnika sav potreban softver mogu instalirati jednim klikom iz centra softvera, a za masu uređaja ne treba nikakav posebni driver/frimware
  • ispuni profil podacima o hardveru svog računala kako bi znali kako pomoći i gdje gledati ako nešto zapne
  • isto tako baci malo i oko na teme o tweakanju različitih linux distribucija jer ćeš u njima brdo korisnih savjeta koji su univerzalno primjenjivi
  • masu softvera, alata i aplikacija za različite potrebe ne moraš ni instalirati jer dolazi već predinstaliran u samoj distribuciji samo ga moraš pronaći
Usput, tema je premještena u "Linux i hardver" no dok malo ne pohvataš gdje je što na forumu, teme i pitanja postaj gdje misliš da bi trebale ići, nije problem to prebaciti ;)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
teorijavelikogpraska je napisao/la:možeš slobodno zanemariti sve što si dobio uz stik. to je za one koji nemaju driver. linux već nekoliko godina isporučuje taj driver. v4l. ono što tebi treba je firmware za tvoj stik. i naravno media player da bi mogao gledati tv. preporučam ti kde-ov kafein
evo ti uputstva za firmware. valjda je još na tom linku, nisam provjeravao, jer mi netreba.

u terminalu češ iskopirati slijedeće naredbe. svaki red zasebno nakon svakog reda enter.

Kod: Označi sve
sudo wget http://www.ite.com.tw/uploads/firmware/v3.6.0.0/dvb-usb-it9135.zip
unzip dvb-usb-it9135.zip
sudo dd if=dvb-usb-it9135.fw ibs=1 skip=64 count=8128 of=dvb-usb-it9135-01.fw
sudo dd if=dvb-usb-it9135.fw ibs=1 skip=12866 count=5817 of=dvb-usb-it9135-02.fw
sudo cp dvb-usb-it9135-0* /lib/firmware/


nakon toga uštekaš svoj stik i trebao bi raditi. mogao si ovo staviti u temu linux i hardver, mislim da je ona čitanija.

mala dopuna: za svaki slučaj, zlu netrebalo, napravi restart sa ubodenim stikom. da se modul/driver sigurno učita.

Danas sam si dao truda i napravio sam kako si sugerirao . rezultat je da je stvar proradila ali nakon malo duze potrage za programom kafein je nakon pretrage izlistao listu programa ali nazalost kad se klikne na neki od njih samo imam crni ekran uz naziv programa i trenutne emisije. signal je dobar no razlog neznam tom crnom ekranu . pokusao sam jos s par njih i VLC om ali nikako nije radilo dok nisam instalirao ME Tv koj jedini za sada radi kako valja . VLC nazalost nemogu postelati da mi izlista programe .
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 16 ožu 2015, 09:51
Podijelio/la zahvalu: 18 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: ubuntu Mate 14.04
Rijeseno! Stvar proradila po vasim sugesitijama i nakon sto sam instalirao ME TV program.
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 16 ožu 2015, 09:51
Podijelio/la zahvalu: 18 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: ubuntu Mate 14.04
Dodano na popis i još malo editiran naslov teme
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Ama gledano sa unix tj linux strane, moraš problemu prići s druge strane!

Dakle, ispravno i potom upotrebljivo na svim programima koje želiš koristiti ti je sljedeća naredba iz terminala:

w_scan -M -c HR -C UTF-8 > channels.conf

Vidjeti ćeš potom u terminali kako ti DVB stick tj. kartica skenira zadano freq. područje i vala, evo ti svih trenutno dostupnih kanala na tvome zemljopisnom području u dotičnoj datoteci!

Potom možeš dotičnu negdje spremiti kao backup, a kopiju iste stavis u direkorij od programa koji želiš koristiti i vidjeti ćeš da se u listi kanala "čarobno" stvoriše dotični kanali.

Jednostavno, zar ne :-)
Jehonan
Jehonan

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 16 gostiju.