Sada je: 18 tra 2024, 04:47.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Treba mi netko tko je voljan to što prije i po mogućnosti više puta testirati (ako se nađe kakva greška). Ako si spreman na to, pošaljem ti testnu skriptu. Svi testeri će dobit creditse. ;)
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6757
Moderator
Postovi: 6757
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
salji :)
Postovi: 536
Postovi: 536
Pridružen/a: 13 ruj 2008, 17:35
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Cooleech je napisao/la:Treba mi netko tko je voljan to što prije i po mogućnosti više puta testirati (ako se nađe kakva greška). Ako si spreman na to, pošaljem ti testnu skriptu. Svi testeri će dobit creditse. ;)


Aj rokni to javno da može kako tko želi testirati (ne zaboravi staviti GPL licencu).
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Javno će za koji dan doć na github, pa tu skidajte do mile volje. :-D
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6757
Moderator
Postovi: 6757
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Pozdrav, evo odavno me nije bilo na forumu, pa da napisem i ja koju rijec.

Uglavnom, ima 3 tjedna sam u ruke dobio jednu kinesku spravicu, mislim da je velicine raspberrya, a u srcu je slicna odroidu C2 za kojeg su neki vjerojatno culi.

Zove se Khadas Vim, Kineski je proizvod, ne znam jel mogu stavit link na Gearbest stranicu za kupnju, a sad bar znate di cete ga nac.

Po specifikacijama je prakticki isti ko Odroid C2, jedino sto Odroid C2 ima Amlogic s905 cpu, dok ovaj ima Amlogic s905x cpu, a i ima svoju internu memoriju 8/16 gb za razliku od Odroida kod kojeg moras kupiti memoriju zasebno.

Uredaj dolazi sa Androidom 6.0, no za njega je izdan Ubuntu server 16.04, Libreelec, jos se ceka Ubuntu Mate 16.04. koji ce biti uskoro dostupan.

Ja sam jucer instalirao nesluzbeni, od strane zajednice napravljen Ubuntu Mate, te moram priznati da sam poprilicno zadovoljan, ne mogu vjerovat da nesto tako malo vrti desktop OS.

Sustav mi je instaliran na sd kartici, tako da ima manjih usporavanja, ali sve u svemu sta god sam pozelio instalirati a da je dostupno za Linux sam uspio.

Ovo je kupljeno za neko osnovno koristenje, znaci surfanje, uredivanje dokumenata i slicno, ipak ovo ne koristi x86 64 procesor, tako da sam svjestan limita samog uredaja.

Kad sam vidio da se pise o Raspberryu kao bozicnom poklonu, morao sam i ja podijeliti odusevljenje svojim Khadasom, s kojim cu se sad igrati u terminalu i uciti raditi u Linuxu.
Postovi: 35
Postovi: 35
Pridružen/a: 04 pro 2013, 00:16
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Mint
Cooleech je napisao/la:Javno će za koji dan doć na github, pa tu skidajte do mile volje. :-D

Kako sam i obećao:
https://is.gd/ALRPiSsh

@Tommy21: interesantna igračka. Sviđa mi se kako je posloženo. :) :thmb-up
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6757
Moderator
Postovi: 6757
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Dizajn je vrh, jedina zamjerka je napajanje preko usb type-c i samo 2 usb porta, no to se ipak da rijesiti, ima jos jedan vin port za napajanje, a jos 2 usb porta se mogu dodati preko gpio pinova.

Ovaj nesluzbeni Ubuntu Mate radi dobro, no ja ipak cekam sluzbeni Mate, premda sam stvarno odusevljen da gotovo sav softver pisan za Linux radi i na Arm Linuxu.

E sad imam jedno pitanje za malo strucnije, znam laicki sto kernel znaci, to je komad softvera zaduzen za komunikaciju s hardverom, uglavnom tamo govore da ce imat mainline kernel podrsku.

Pretpostavljam sta tamo sve ide, driveri za razni hardver, poboljsanja zbog kojih bi softver trebao biti brzi i ucinkovitiji, te jos razne funkcionalnosti koje doprinose kvalitetnijem iskoristavanju hardvera i softvera, jesam li to solidno objasnio?

Znam da je sad na njemu 3.14.nesto, mislim da je na Androidu isto 3.14.nesto verzija, a sad kad izade sluzbeni, on bi trebao koristit relativno najnoviji, jesam li u pravu?

E jos ce trebat i ventilator za njega, radi stabilnosti sustava ce ipak bit neophodan.
Postovi: 35
Postovi: 35
Pridružen/a: 04 pro 2013, 00:16
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Mint
Upogonio Bluetooth.. uz solidnu zaje*anciju (failanje buildanja paketa, instalacija nedostajajućih, systemctl ovo i ono, makni višak..) i evo ga; sad radi. :) Za sve one koji se misle natezat s ovim, obvezno preskočite bluetooth-firmware. Po ure izgubih da bi skužio da mi to go.no ne triba i smeta.
slika
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6757
Moderator
Postovi: 6757
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Svim zainteresiranima: u tijeku je trodnevni flash sale RaspPi 2B modela za samo 36,99 $ (259 kn). Na popustu je i kućište. Ponuda traje do subote navečer
http://www.gearbest.com/raspberry-pi/pp ... 9tfDEyNDAx
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
calisto053 je napisao/la:Svim zainteresiranima: u tijeku je trodnevni flash sale RaspPi 2B modela za samo 36,99 $ (259 kn). Na popustu je i kućište. Ponuda traje do subote navečer
http://www.gearbest.com/raspberry-pi/pp ... 9tfDEyNDAx

Khm, khm.. 3B modela. :zvizdi
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6757
Moderator
Postovi: 6757
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 18 gostiju.