Sada je: 18 tra 2024, 19:32.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pa to bi moglo satima potrajati...

Imam par tih diskova , neka bezvezna marka, korišteni su, nema nikakva proizvodjaceva apk za njih, i prije koristenja bih rado odradio secure erase al da nakon toga budem ziher da sam to i napravio...

Sva rjesenja, i free i komercijalna ( parted magic ) nemaju nikakvu sigurnost da bu sve blokove doveli u null stanje...

Probao sam se igrati i sa hdparm iz live linuxa, no status diskova je frozen a unplug-plug zroka kernel... ( Na laptopu to delam )


Meni treba neki alat koji jednostavno šalje jedan reset puls na nulu na sve nand adrese istovremeno....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Da li bi ovo bilo ok za povrat na tvornicko stanje :

If your SSD supports it, use the ATA Secure Erase command; assuming that your drive is /dev/sda:

Boot Ubuntu from a Live DVD
Open a Terminal with Ctrl+Alt+t
Check that your drive is not frozen: hdparm -I /dev/sda (look for the frozen or not frozen line)
If your device is frozen, you can try:
Suspend and resume
Hot replug the SATA cable (i.e. with the system loaded, unplug the SATA cable an plug it again)
Set a user password: hdparm --user-master u --security-set-pass <password> /dev/sda (replace <password> with the chosen password)
Check that security has been enabled: hdparm -I /dev/sda (look for the enabled or not enabled line)
Issue the Secure Erase command: hdparm --user-master u --security-erase <password> /dev/sda (replace <password> with the chosen password)
Check that security has been disabled: hdparm -I /dev/sda (look for the enabled or not enabled line)
This is the best method to wipe a SSD, since Secure Erase runs at firmware level and has access to all the storage areas of the device, while regular software tools don't.

Probao sam to, no mozda negdje grijesim jer mi se sistem sruši kad isčupsam ssd ( frozen status )...
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Da. Meni traje 20 minuta na SSD-u to sa "ENHANCED SECURITY ERASE UNIT". iako dd urandom ti je isto dobra ideja uvijek provesti, ako išta neće škodit.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Heh... uzeo i SSD disk i sad se dvoumim... staviti ga u komp ili u lap koji prodajem (možda bi ga brže prodao)...

Na što bi se sada trebalo paziti ako se ugradi u komp s linuxom? Klonirat particiju je dovoljno ili treba pripazit na još neke sitnice? Mislim ne bi bio problem napravit frišku instalaciju...
Avatar
Postovi: 179
Postovi: 179
Pridružen/a: 15 stu 2011, 09:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
OS: Debian 11
Stavi si ga u komp i napravi novu instalaciju i to je to.

Ako SSD nisi platio debelo ispod cijene, onda ti njegova ugradnja u laptop kojeg namjeravaš prodati neće dići cijenu da bi bilo opravdano ulaganje... ili kad ga budeš prodavao ponudi laptop sa i bez SSD-a pa vidi, možda se netko baš zalijepi za SSD pa višom cijenom opravdaš ulaganje.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Naletio na mall.hr za 142 kn 120GB. Sad mi žao kaj nisam uzeo više komada. KINGSTON SSD A400 120GB (SA400S37/120G).

Laptop je DualCore na 1.6 GHz sa 3GB rama... Fujitsu Siemens...
Avatar
Postovi: 179
Postovi: 179
Pridružen/a: 15 stu 2011, 09:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
OS: Debian 11
A vidi sam što ti se više isplati... kako sam već napisao ako ti SSD može dići cijenu 300-ak kn onda se isplati staviti ga unutra, ako ne onda ga zadrži za desktop.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Spider je napisao/la:Heh... uzeo i SSD disk i sad se dvoumim... staviti ga u komp ili u lap koji prodajem (možda bi ga brže prodao)...

Ma uštekaj ga u svoj komp. Ja ne znam kako sam mogao koristiti računalo bez SSD, računalo radi barem tri puta brže, nako od oka.
A da staviš za prodaju, ljudi koji nisu probali SSD ne vjeruju da je puno brži, i velika većina ljudi niti ne zna što je SSD. Osim nekih znalaca, a opet ako se radi o dilerima na njuškalu, oni bi se za kunu... A cijene svoju šrot robu kao da je nova.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
SSD Kingston 120 Gb
Stanje s početka godine
NoMaam je napisao/la:slika

Današnje stanje:
slika

Šta je to "nepopravljivi broj ECC-a"? Vidim da se povečao. Dali da se brinem?
Jučer mi je "učestalost greške čitanja" bila preko 2 milijuna dok danas stoji na nuli :hmm

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1024
Postovi: 1024
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Xubuntu,Kubuntu 24.04
Nakon 3.5 god.
slika slika
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.