Sada je: 26 tra 2024, 05:27.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav ekipa,

unazad par dana mi se počeo javljati jedan zanimljiv (čitaj: iritantan) problem na laptopu.

Naime, ima problem sa random gašenjima ekrana. Ekran se shutdowna, ali laptop i dalje radi. Video se vrti u pozadini kada krepa ekran i čak uspijem pomoću tipkovnice i terminala ugasiti laptop. Prvo mi se činilo da je možda nekakav problem sa pregrijavanjem laptopa kod opterećenja, ali nije.

Potegnuo sam virtualku na njemu, vrtio 720p video i editirao fajl u libreoffice-u 15 minuta i radilo je sve uredno iako je bio nagažen i procesor i ram do kraja.

Upalim 10 min nakon toga Chrome i kroz par minuta se ugasi ekran. Zasad mi je jedina poveznica u svim tim random gašenjima Chrome.

Prekopavam web u potrazi za rješenjem, ali nemam sreće pa se obraćam vama za pomoć jer ne znam ni gdje da krenem istraživati. Sada sam na Firefoxu pretraživao ovaj forum i bespuća interneta, pisao ovaj post i u 20 min nije se ugasio ekran, a na Chromeu mi se u roku 5 minuta ugasio.

Molio bih za pomoć i savjet jer mi se čini da nije hardverski problem pa bi izbjegao odlazak na servis ako nije nužno.

Neki opći podaci sa laptopa koji bi mogli pomoći:
OS: Ubuntu 14.04
Kernel: 3.13.0-29
Model laptopa: HP Compaq 6720s

Driveri grafičke koju je izbacila naredba lshw -c video
driver=i915

Verzija Chrome-a: Google Chrome 38.0.2125.101
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 08 svi 2014, 02:17
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 14.04
Evo par ideja.
Možda Chrome zafrkne nešto s postavkama power managementa monitora pa se ovaj gasi. Chrome I Firefox ne koriste istu vrstu Flasha. Chrome ima svoju. Jesi li probao neku drugu verziju chroma? Ili chromiuma? Ili pokrenuti sve (i chrome) sa live cd-a.
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Koristan podatak za rješavanje ovog problema bi bio, dali se display chrome ruši samo za vrijeme videa ili se ruši na bilo kojoj stranici ( jer si napisao da ti video u pozadini radi, a ekran je ugašen ). Jura Stublić je na dobrom tragu spominjući fleš u preglednicima. Naime na nekim distribucijama fleš u firefoxu je gasio ekran. Nije ti laptop pokvaren i nema potrebe za servisom ( gotovo sigurno ). problem gašenja ekrana kod korisnika intelove grafike u kombinaciji sa flešom, detaljno je opisan u intelovoj dokumentaciji. Radi se o problemu vezanom za hardversku akceleraciju. neke grafičke ( starije ), koriste UXA metodu, novije koriste SNA metodu. Moguće je da tvoja grafika u kombinaciji sa chromeom 38 ( nadogradnja je bila jučer, prekjučer ), nema zahtjevanu metodu hardverske akceleracije. Neznam dali si probao ( ako nisi, probaj ), u postavkama chromea isključiti hardversku akceleraciju ( imaš u naprednim postavkama, makni kvačicu ispred te postavke ), pa napiši dali se problem i dalje pojavljuje. To je najjednostavnija i najbrža provjera. Ukoliko je vezano za hardversku akceleraciju ( ja mislim da je to ). Ako je to, može se riješiti.
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
dopuna mojem prethodnom razmišljanju o ovom problemu.
i nakon googlanja, mislim da je u pitanju kombinacija intelovog drivera+display managera+flash+hardverska akceleracija. Ja sam taj problem imao sa firefoxom. Rješio sam tako da sam hardversku akceleraciju promijenio na UXA, ali sam onda izgubio driver opciju tearfree, jer ona radi samo sa metodom SNA. Interesantno da se to dešava samo u Lubuntuu, a ne i na drugim distribucijama sa potpuno istim firefoxom, istim lightdm ( display managerom ), istim driverom. upravo zato jer su u igri nekoliko komponenata, nemože se nazvati pojedinačnim bagom neke komponente, već prije nesretnim spojem svega navedenog.
Zato i mislim da su iste komponente problema vezane i za tvoj problem sa chromeom. A na internetu ima još ljudi koji su se požalili na crni ekran u chromeu ( prvenstveno na youtubu ).
Chrome inače dolazi po defaultu sa samo djelomično omogučenom hardverskom akceleracijom. Za potpunu akceleraciju svega i sva, napravi slijedeće:
Kod: Označi sve
chrome://flags

omogući ono prvo sa popisa ( oweraide bla bla bla )
zatim
Kod: Označi sve
chrome://gpu

Trebao bi vidjeti da je akceleracija omogučena kod apsolutno svih stavaka.

NAPOMENA:
prije nego omogučiš hardversku akceleraciju na ovaj način, dobro pročitaj chromeovo upozorenje na chrome://flags

ali mislim da bi svakako trebao eksperimentirati sa metodama hardverske akceleracije, i sa omogućenom i onemogućenom također. Mislim da se slično kao i meni sa firefoxom u Lubuntuu u tom uskom krugu komponenata za prikaz videa krije tvoj problem.
Naravno, ništa netvrdim i ne garantiram da češ na taj način riješiti problem ( ali bi mogao, možda )
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
Super ideja. Testirat ću malo za početak sa isključenom HW akceleracijom.

Što se prvog pitanja od Jure tiče, ne, nije se na Chromeu vrtio video, već u VLC-u. Nekako najčešće primjetim da krepa kada odem u Chromeov appstore.

Ovo mi se događalo i prije ove zadnje nadogradnje, ali sada je postalo apsurdno. Poigrat ću se s postavkama akceleracije pa javim ako uspijem ili zapnem.

EDIT:

Trebalo mu je ravno 3 minute da sruši kada sam isključio HW akceleraciju. Sada sam ju vratio i omogućio Chromeu override pa ću testirati kako se sada ponaša.

Sada je sve zeleno na chrome://gpu pa se nadam najboljem :)

EDIT2:

Nope, ista stvar. Pokrenem appstore njegov i sruši se. Ne znam da li je njegov appstore toliko krcat flashom da sruši ili je nešto drugo u pitanju. Idem testirati sada sa standardnim postavkama i vrtiti youtube i flash igrice da vidim da li će i tu problema biti ili samo appstore zafrkava.

EDIT3:

Sa standardnim postavkama se opet rušio, ali jedino na appstoreu. Sada ga već neko vrijeme testiram sa isključenom HW akceleracijom i sada je nakon toliko hard reboot-ova stabilan. Znači akceleracija ga krši ako meni ide zaključivanje ?
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 08 svi 2014, 02:17
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 14.04
možda.
napravi ovo ako nemaš: ( nemože škodititi, a biti češ siguran da ti se sistem podiže sa intelovim driverom. možda ti se sistem podiže povremeno sa modesetings ili nekim drugim driverom, koji ne koristi sve mogučnosti tvoje grafike, koja je potrebna za rad chromea )
u folderu /etc/X11 napravi si fajl xorg.conf, sa ovim sadržajem: ( ovo je skračeni oblik, ali je dovoljan )
Kod: Označi sve
Section "Device"       
   Identifier  "Card0"
   Driver      "intel"
   BusID       "PCI:0:2:0"
EndSection

to je uvijek dobro imati u sistemu, jer onda možeš i u tom fajlu manipulirati sa raznim driver opcijama.
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
Napravio sam taj fajl i uključio natrag HW akceleraciju i omogućio override u chrome://flags.

Testirao sam više od pola sata i sve je bilo super (youtube bez greške, flash igrice se vrte bez problema), ali čim sam ušao u appstore, krah. Na sekundu se cijeli laptop zblesa i zablokira i onda se ugasi laptop.

Najveći problem je taj njegov appstore, jer mi on uvijek skrši. Idem malo guglati o tome dalje, možda nađem nešto pametno.

Zaboravih napomenuti. Sada mi je na laptopu eOS Freya pa ne znam koliko to ima veze jer se na oba ista stvar događa tako da nije vezano uz distru.
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 08 svi 2014, 02:17
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 14.04
Probaj pokrenut chrome iz terminala pa kad se sruši vjerojatno ćeš dobiti nekakav ispis pogreške.
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Pokrenem ga, ali se u terminalu prekine naredba iako je chrome pokrenut i radi dalje uredno. Danas manje više testiram cijelo vrijeme i sve radi bez trzanja i poteškoća osim appstorea njegovog. Čim ga pokrenem, ruši.

Evo što izbaci u tom malom dijelu:

Kod: Označi sve
[4442:4442:1010/164858:ERROR:browser_main_loop.cc(208)] Gtk: Ne mogu pronaći modul tema u putanji modula: "pixmap",
[4442:4442:1010/164858:ERROR:browser_main_loop.cc(208)] Gtk: Ne mogu pronaći modul tema u putanji modula: "pixmap",
[4442:4442:1010/164858:ERROR:browser_main_loop.cc(208)] Gtk: Ne mogu pronaći modul tema u putanji modula: "pixmap",
[4442:4442:1010/164858:ERROR:browser_main_loop.cc(208)] Gtk: Ne mogu pronaći modul tema u putanji modula: "pixmap",
[4442:4442:1010/164858:ERROR:browser_main_loop.cc(208)] Gtk: Ne mogu pronaći modul tema u putanji modula: "pixmap",
Gtk-Message: Failed to load module "canberra-gtk-module"
ATTENTION: default value of option force_s3tc_enable overridden by environment.
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 08 svi 2014, 02:17
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 14.04
A vjerojatno nekakav bug u chromeu. Možda bi ti Chromium radio? Ako ne, imaš firefox u rezervi. szbunjen
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.