Sada je: 29 ožu 2024, 07:20.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Dani je napisao/la:E da, gubi li se garancija ako se maknu predinstslirani windowsi?


ne znam ali hebiga sad je gotovo...iako su gore opet isti i aktivirani sa ključem iz biosa....sata mode je AHCI....z.ica mi baci nešto kao ACPI error i nema šanse da je instaliram...a u biosu stavio sve na legacy i sevure boot isključen....ali pošto i na Win 8 programi rade mislim oni koji mi trebaju
onda mi nije problem.....a u dual boot stavio Ubuntu i to zato što jedini radi od prve....znači u biosu je UEFI i secure boot uključen....boota se live od prve i sve prošlo glatko...i sad malo surfajući i nije to tako loša distra....inače laptop koristi žena samo za net a ja za dijagnostiku....
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12
Dani je napisao/la:E da, gubi li se garancija ako se maknu predinstslirani windowsi?


Uslov za garanciju je da je laptop,comp. whatever u originalnom stanju u kojem si ga preuzeo, sto podrazumijeva hard i software. U slucaju da promijenis ili dodas drugi OS vjerovatno je da ces dobiti probleme u slucaju da se pozoves na garanciju. Zbog toga sam i predlozio u jednom od prethodnih postova napraviti backup originalnog stanja. Problem je sto je M$ nakon nekih bolno izgubljenih procesa promijenio taktiku i vec duze vrijeme je nemoguce dobiti CD sa instaliranim winblowsom. Sluzbeno kazu da je zbog ,rofl, zastite okoline ili ko zna kakvih jos gluposti i zbog toga imas recovery particiju na laptopu. Izmedju ostalog sada kada kupis win , kupis samo pravo da koristis os, ali ne i sam os , win ostaje uvijek u vlasnistvu od M$. Okey , moglo je i krace, odgovor na tvoje pitanje je da , gubis pravo na garanciju .

Sto se tice AHCi ili ide. IDE koriste neke egzoticne OS verzije, AHCI je standard vec nekih 6-7 godina i implementiran je u linux sa kernelom 2.6.ne.znam.tacno. Znaci preporuka je koristiti AHCI . Problemi izmedju ostalog nastaju ako npr. linux instaliras u ahci, u medjuvremenu , iz bilo kog razloga promijenis na ide ili ako dva os-a pokusas instalirati u razlicitim modovima.
i na kraju cisto u cilju uporedbe (za biker) evo 2-3 fotke mog biosa na jednom lenovu. Jos uvijek sam skoro pa siguran da si ti imao problem sa secure boot ali ako ubuntu sada radi nije ni vazno. Ja sam npr. prije otprilike 2 godine kada sam uzeo ove g780 imao takodje problema i jedina distra koju sam onda mogao instalirati u uefi je bio bas opensuse

slika

slika

slika
People disagree with me. I just ignore them.
Avatar
Postovi: 364
Postovi: 364
Pridružen/a: 30 kol 2014, 18:34
Podijelio/la zahvalu: 17 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: suse, Arch
Garancija se NE bi smjela gubiti micanjem Windowsa, tvoj hardver i imaš pravo instalirati što hoćeš na njega. Reklamirao sam laptop jednom koji je imao dual boot i još nekoliko ljudi znam koji su pobrisali predinstalirane Windowse i nosili na servis i nitko nije imao nikakvih problema.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
... Hajde de,možda je kod vas drugačije.
Ja svaki dan potpišem bar 2-3 sporazuma sa lenovo i dell koji opisuju uslove garancije za laptope . Fakat ... Nema smisla dalje o ovom pričati


sent from tapatalk
People disagree with me. I just ignore them.
Avatar
Postovi: 364
Postovi: 364
Pridružen/a: 30 kol 2014, 18:34
Podijelio/la zahvalu: 17 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: suse, Arch
ma dečki nije problem sa garancijom....kako je tako je...nego vidim da arch može na efi....kada bih diseblao secure boot pa probao arch....
joooj opet mi vrag neda mira....
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12
Eto, ja sam imao drugačija iskustva glede garancije sa laptopima gdje je bio OEM predinstaliran windows 8.
Nisu uvažili reklamacije uz obrazloženje da konkretan uređaj je testiran i optimiziran da radi sa isporučenim softverom.
S obzirom da sam ja maknuo taj predinstalirani, i stavio linux, garancija je propala jer ovlašteni servis se pozvao na koječega
i ja nisam baš imao previše mogućnosti, a nije pomogao nikontakt sa proizvođačem i njihovim predstavništvom.

Radilo se o samsungu, u ono doba kad je bio neevidentirani bug koji je brickao samsung laptope u određenim slučajevima micanja osmice i instalacije linuxa. Kasnije je taj bug ispravljen novim biosom i revizijom matične ploče ali za mene je tada bilo prekasno..

:(
Max Bunker
Max Bunker
A što je s jamstvom za laptop na kojemu prilikom kupovine nije bilo instaliran nijedan OS, osim FreeDos?
Prije deset mjeseci kupio sam Lenovo G500. Osobno sam instalirao Debian Testing Xfce kao jedini OS. Nisam pregazio MS Win, jer ga nije ni bilo. Sve radi izvrsno, hvalim i proizvođača hardwarea, i trgovca koji mi je prodao laptop, i Debian. Laptop ima jednogodišnje jamstvo, nadam se da neće trebati nikakva intervencija. Međutim, da je slučajno trebalo, zar ne bi bilo normalno da bude pokriven tim jamstvom? Servisera se ne bi trebalo ticati koji je OS...
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Pogledajte šta piše u ugovoru. To što piše u ugovoru to je to. Eto sad kod nas u Srbiji doneli zakon gde za sve važi obavezna garancija od 2 godine, čak i ako ti prodavac ne izda garanciju u obavezi je da je prihvati u naredne 2 godine. Čak u nekim slučajevima može i bez ikakvog obrazloženja da se vrati roba u roku od 14 dana (i bez ambalaže).
E sad ja sam uzimao jedan laptop gde je bio predinstaliran w8 i tu mi stoji u garanciji da sme da mi instalira i odrzava os samo strucno lice i ukoliko dođe do kvara izazvanog softverom da će jedino u tom slučaju da uvaže garanciju. Drugi laptop sto sam uzimao, bez OSa, ne stoji ništa vezano za softver. Tj piše isto da ne garantuju ukoliko dođe do kvara izazvanog softverom. Dakle ... ima to i pozitivne i negativne strane.
Postovi: 348
Postovi: 348
Pridružen/a: 20 vel 2014, 10:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: EQuilibrium
@eQuivalent

upravo to piše i kod mene....znači samo ovlašteni servis može radit na laptopu...e sad jbga..kako bude...
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12
tex.vileer je napisao/la:Eto, ja sam imao drugačija iskustva glede garancije sa laptopima gdje je bio OEM predinstaliran windows 8.
Nisu uvažili reklamacije uz obrazloženje da konkretan uređaj je testiran i optimiziran da radi sa isporučenim softverom.
S obzirom da sam ja maknuo taj predinstalirani, i stavio linux, garancija je propala jer ovlašteni servis se pozvao na koječega
i ja nisam baš imao previše mogućnosti, a nije pomogao nikontakt sa proizvođačem i njihovim predstavništvom.

Radilo se o samsungu, u ono doba kad je bio neevidentirani bug koji je brickao samsung laptope u određenim slučajevima micanja osmice i instalacije linuxa. Kasnije je taj bug ispravljen novim biosom i revizijom matične ploče ali za mene je tada bilo prekasno..

:(


Trebao si kontaktirati Samsung u Južnu Koreju sa jednim oštrim ali uljudnim pismom, poslati im sve podatke o laptopu, kopiju garancije i računa, i usput se žestoko posvađati sa servisom. Onda ako Samsung negativno odgovori, onda redovno posjećuješ servis i budeš vrlo neugodan, it has been known to work :twisted:
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.