Sada je: 19 tra 2024, 23:53.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

OK, ajde ako se Viber koristi, a nema 32-bitnu inačicu ili 64-bit only distre to ima rezona, ali za ostalo je 32-bitni sustav sasvim OK. Pogotovo na stariji procovima i na malo RAM-a.
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
To stoji sigurno da nema smisla koristiti 64bit u protivnom.
Avatar
Postovi: 551
Postovi: 551
Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon
Bertone je napisao/la: danas će upućeniji korisnik lako složiti za cca 1k kn, 2-3 puta bolju i jaču konfiguraciju od neke nove za 2,5 - 3k kn pa se tako čisto solina konfiguracija sazdana na Intelovom Q6600 CPU 4x2,4 GHz, pripadajućom MBO, 2GB DDR2 RAM-a i nekom srednje jakom nVidia VGA s 512 MB RAM-a i HDD-om do 160 GB prodaje po 800-900 kn, a tako složena konfiguracija pojede sve današnje Celerone, Pentiume i i3 CPU bazirane konfiguracije no uz napomenu da taj Q6600 nekad bio u klasi današnjeg četvero jezgrenog i5 ili čak i slabijeg izdanka i7 serije.


Ne baš. To pravilo vrijedi samo ako uspoređuješ najjeftinije nove komponente sa rabljenima. U prvom redu, čovjek mora znati koje su mu potrebe i šta može proći ali ako uspoređuješ "best buy", tj. najbolji omjer para i muzike onda je najbolje kupiti novo. I zbog garancije i zbog daljnje prodaje jednog dana. To je zato što nove stvari imaju jedan fiksni dio ispod kojega se ne prodaju makar bile i najveće smeće. Ali se dalje za malo povećanje cijene dobije puno više. Recimo, ako uspoređuješ hard disk od 250gb, novi je oko 280 kn ali je disk od 500 gb oko 300 kn itd...
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Ajde ovako, pošto vidim da me mnogi nisu shvatili šta sam hteo reći.
Stariji računari NISU BOLJI od novih računara. Ali stariji (3-5 godina) dobro optimizovan računar sa kvalitetnim delovima, može biti daleko bolji i daleko bolje rešenje od novog sa lošom optimizacijom i sa lošim delovima. Dakle, stariji računari koji su u cenovnom rangu bili preko 600 evra su trenutno bolji od novih računara a čija cena je oko 250-300 evra (pogledajte koje sve smeće ubacuju).
A 64 bitnu distribuciju koristim jer mi se može i jer tako oću :) Šalu na stranu, ako imam 64 bitni procesor, dovoljno rama na računarima itd, zašto bih koristio 32 bitne!?
Postovi: 348
Postovi: 348
Pridružen/a: 20 vel 2014, 10:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: EQuilibrium
eQuivalent je napisao/la:Ajde ovako, pošto vidim da me mnogi nisu shvatili šta sam hteo reći.
Stariji računari NISU BOLJI od novih računara. Ali stariji (3-5 godina) dobro optimizovan računar sa kvalitetnim delovima, može biti daleko bolji i daleko bolje rešenje od novog sa lošom optimizacijom i sa lošim delovima. Dakle, stariji računari koji su u cenovnom rangu bili preko 600 evra su trenutno bolji od novih računara a čija cena je oko 250-300 evra (pogledajte koje sve smeće ubacuju).


QED. To je zato, ponavljam, što uspoređujete s najjeftinijim novim dijelovima/računalima.Osim toga, najbolje je slagati novi PC od komponenti koje sam odabereš a ne kupovati gotovu konfiguraciju. A 32bit koriste oni koji nemaju previše memorije.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Ljudi ne mora to biti najjeftinije, nek su i srednje cijene. eQuivalent dobro kaže, da dobra optimizacija, o čemu sam pisao ranije, i dao stranice sa nekim "gotovim testovima", može pobjediti lošu novu optimzaciju. Ovo loše ne znači jefini krš, već nagura neki dobar naziv radi reklame, uglavnom su to procesori. Nabiti što više RAMA je ok, ali ako je on sa minmalnom frekvencijom, naspram onih sa preko 2000, osjeti se razlika, i to je jednostavno tako. Slično bi bilo i sa HDD-om i grafičkom. Rijetko firme stave sve podatke prilikom prodaje. 64-bitna arhitektura, podrazumijeva više prostora za skladištenje i rad, ali i brži prijenos 64-bitnih podataka od 32-bita, pa i logika je. To povlači cijelu arhitekturu na veci nivo da bi se iskoristila snaga 64-bitne priče! Uprotivnom se procesor samo guši i nemamo baš neke koristi. Za nekoga ko radi u wordu, se to baš i ne osjeti, ali u 3D zahtjevnim alatima itekako! Sada ovisi što neko želi raditi sa svojim računarom, to i kupuje, ulgavnom.
Postovi: 346
Postovi: 346
Pridružen/a: 26 ruj 2012, 19:13
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: OpenSuse KDE
Početak priče (ove teme) je da ljudima na starom hardveru gotovo niti jedan današnji OS ne radi zadovoljavajuće dobro (iako po meni to i nije toliko do OS-a koliko do popratnih aplikacija/programa koji su danas loše napisani i loše optimizirani u što uključujem i web stranice i web preglednike koji su gladni RAM-a).

Kvaka je da ljudi danas nemaju love za nove kompove, a ako i skucaju kakvih 3-4k kn, ako nemaju periferije od ranije osuđeni su na smeće od 2-2,5k kn i u takvim okolnostima je bolje ići na slaganje PC-a od starijih (ali biranih i kvalitetnih komponenti), što u konačnici (uz kupnju recimo novog 1TB HDD-a radi sigurnosti podataka, cca 400 kn) ne izađe više od 1,5-2k kn i zadovoljiti će potrebe kućnih korisnika barem narednih 3-3 godina. Ok, ostaje pitanje garancije i tu novo svakako ima prednost, no s druge strane malo tko kad kupuje u toj najjeftinijoj klasi razmišlja o kojičini buke koju su u stanju generirati ta jeftina računala.
Uz to, onu razlika u cijeni ostavlja mogućnost kupnje novog i kvalitetnog IPS monitora.

Inače, nevezano za temu, ali ovo s monitorima mi je fascinantno kod većine korisnika. Naime, slagao sam ljudima kompove, od jeftinjaka za internet, glazbu, filmove do onih za AutoCAD/Catiu i slične programe i 90% njih je okretalo očima (i nije poslušalo savjet) da 1/3 raspoloživog novca treba ići na monitor.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11348
Site Admin
Postovi: 11348
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1016 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Slažem se Bertone. Nije čudno što ljudi ne znaju, ali, bar mi koji se bavimo time, ne trebamo ih zavlačiti. Pa ako neće da poslušaju njihov problem.
Postovi: 346
Postovi: 346
Pridružen/a: 26 ruj 2012, 19:13
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: OpenSuse KDE
čim kreneš pomagati nekome sa kupnjom novog hw i instalacijama češ biti kriv za sve što se poslije desi. Što se kvalitete monitora tiče, ljudi imaju percepciju da su baš svi isti i da nema tu nikakvih razlika jer većina nije nikada ni radila na kvalitetnijem monitoru i to da ga dovede na rub mogućnsoti. badava ti i monitor od 8k kuna ako gledaš na njemu facebook.

Iako, osobno mi se ne sviđaju ovdje usporedbe procesora koji nsiu u istoj kategoriji stvari. nemreš uspoređivati top procesore od prije 4-5 godina (tadašnji ekvivalenti i7) sa današnjim najnižim procesorima i reći da je stariji hw bolji. takvo mregresijom mogu zaključiti da je intel 8086 najblji x86 proc na planetu.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Ok, @shrike.. nećemo uspoređivati snagu (klasu CPU-a), već cjenovnu isplativost..

Da li je onda bolje uzeti ovo za 3k kn ili ovo za 3,5k kn ili nekog polovnog HP dx7400 (C2Duo E8200, 4GB DDR2, HD3470, 160GB) HDD za 500 kn i dodatno još uložiti recimo 500 kn za 1TB HDD i sve nove ventilatore (3 komada), ako je namjena računala facebook, glazba, filmovi??
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11348
Site Admin
Postovi: 11348
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1016 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.