Sada je: 16 tra 2024, 20:45.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

da, možda niej loša idej aprobati neku drugu distru, ili bolje, rekompajlriati kernel i provjeriti da l iima dotični driver, pa ako nema dodati ga.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Probaj instalirati Debian 6 (squeeze). Velika je šansa da bi to radilo. Kernel je 2.6 ali to nema veze. Ima ažurirane sigurnosne zakrpe i pola interneta još uvijek radi na tom kernelu.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Prije par mjeseci sam nešto tražio za svoju sestru koja ima sličan laptop(celeron m 900; gma4500 mhd). Na jednom forumu je bio savjet da se pokuša u bios-u "shared memory" staviti na 128 mb. Navodno je veća vrijednost(256,automatski) u nekim slučajevima pravila probleme kod bootanja. Ja nisam siguran dali to pomaže ali možeš probati, lako vratiš na stare postavke ako je vrijednost bila veća ili automatski. Kod nje radi Mint 16 i nema problema koliko znam. Mogu provjeriti šta je radila i javim ali ne prije vikenda.

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1024
Postovi: 1024
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Xubuntu,Kubuntu 24.04
Da sve novije distre, sa novijim kernelima se ponasaju isto, osim mint 9 i ubuntu 10.04, isprobat cu navedene dvije distre i kaOS linux
Postovi: 8
Postovi: 8
Pridružen/a: 26 ožu 2014, 16:30
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
Ne znam koliko će ti pomoći KaOS jer msm da ima najnoviji kernel.

Provaj ovako:

Instaliraj Debian 6 ili 7 (cd 1);
Prilikom prvog boot-a (kad se pojavi grub meni) pritisni e na Debian 6 ili 7 ...
upiši acpi=off Ovdje ti je objašnjeno (isto je i na Debianu)
kad upišeš pritisni CTRL + X i vidi kako će raditi, pa javi rezultate.
Ovo važi ako nisi provao ovu opciju, već samo nomodeset.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
nista od toga, sa velikom zaloscu se vracam na windowse
Postovi: 8
Postovi: 8
Pridružen/a: 26 ožu 2014, 16:30
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
od svih opcija, a ima ih mnogo, ti odabireš bijeg natrag na windowse. Ali za slučaj da ipak odlučiš ostati na linuxu, evo ti sigurna metoda, radiće garantiram. Moj kolega kojemu ja održavam sistem, ima istu grafu.
Sigurno znaš nekoga sa intelovom grafikom. Zamijenite diskove i instaliraj si mint 17 ( ima 5 godina podršku ), na njegovom kompu, sa svojim diskom. To će povući intelove postavke i onda kad vratiš disk u svoj komp, radiće ti normalno. ILI GOTOVO NORMALNO. Možeti se desiti da ti ekran bude zatamnjen do neprepoznatljivosti. Ali i to možeš riješiti, da prije vračanja svog diska u komp, znaći dok je još u koleginom, u datoteku /etc/rc.local
prije zadnjeg reda staviš kod:
setpci -s 00:02.0 F4.B=00
To je podešavanje backlighta preko registra. Nije baš najsretnije riješenje, ali radi.

Razlog svemu leži u tome da je podrška za tvoju grafu bila do kernela 2.6.38. Poslije toga se prešlo na kms, i od tada svi koju imaju tu grafu imaju problema sa crnim ekranom. Ne učitava im se modul i915. I nijedna novija distra neće raditi, koliko god tražio. Napravi ovako kako sam ti savjetovao. I uživaj i dalje u Linuxu ( ako voliš).
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
Dopuna. zaboravio sam nešto napomenuti. Možeš ovo napraviti i nakon što vratiš disk u svoj komp. To je ionako za slučaj ako ti se ugasi ekran i nemožeš ga ponovno vratiti na tipke.
U datoteci /etc/default/grub
neka ti ova dva reda izgledaju ovako:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_backlight=vendor"
GRUB_CMDLINE_LINUX="acpi_osi=Linux"
Onda će ti osvetljavanje pomoću tipki raditi.

Sve ovo je kao što naglasih jedna od mnogih solucija. Mislim da je najjednostavnija, pa ti nju predlažem, ali ima i drugih.
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
evo baš jučer sam imao priliku susresti se s jednim laptopom ove konfiguracije. Instalirao sam linux mint 17 Cinnamon.
Ako se onaj predhodni prijedlog od milja može nazvati " hardverskom instalacijom ", onda se ova jučerašnja može nazvati " softverskom ", naravno riječ je o normalnoj, klasičnoj instalaciji.

Napravi ovako:

ubaciš live iso u komp i odmah čim krene pritisneš tipku TAB.
otvorit će se meni. Odaberi prvu opciju.... START MINT IN COMPATIBLE MOD
sistem će ti se podići sa rezervnim driverima ( vjerojatno vesa driverom ). Naravno biti će ti bljakasto, smanjena rezolucija, itd. To ti je dovoljno da pokreneš install mint.
prvi boot nakon instalacije neka ti bude u recovery modu. ponudit če ti se meni sa opcijom da nastaviš normalan boot, i to potvrdi ( opet ti je prvo u meniju ).
sistem će se podići opet u slabijoj rezoluciji, ali tebi je to dovoljno da napraviš vlastite prilagodbe i nagovoriš sistem da koristi driver koji tebi treba.
E sad ide ono važno. Moraš reći sistemu da ti generira xorg.conf datoteku. U toj češ onda datoteci odrediti da se sistem podiže sa intelovim driverom.
Za ovo prethodno imaš dvije mogučnosti.
Prva:
pritisneš ctrl+alt+f2..................................da se prebaciš u konzolni način
logiraš se i kada dobiješ svoj prompt upišeš sudo service mdm stop.............................da zaustaviš display manager
zatim upišeš sudo Xorg -configure...............u u home folderu se generira datoteka xorg.conf.new
upiši sudo service mdm start...................da se vratiš u grafičko okruženje
u datoteci xorg.conf.new,u sekciji " device " pod driver, umjesto postoječeg upiši " intel "
zatim otvori terminal i upiši sudo cp xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf........................to če ti staviti xorg.conf na pravo mjesto
nakon reboota če ti se sistem podići sa pravim driverom, pravom rezolucijom i svim drugim pogodnostima koje nisi imao sa vesa driverom.
NAPOMENA: PRIJE REBOOTA U DATOTEKU /etc/rc.local, u predzadniji red stavi ovo: setpci -s 00:02.0 F4.B=00, jer če ti se inače sistem podići zatamnjen do neprepoznatljivosti. ( ako ti se desi da zaboraviš, nije bed, podigni sistem kroz recovery mod, sredi /etc/rc.local i biće sve ok.)
Drugi način za xorg.conf ti može biti ovo, skračeni, ali posve regularni oblik.
Napravi /etc/X11/xorg.conf datoteku, i u nju stavi ovaj kod ( radiće sasvim sigurno )
Kod: Označi sve
Section "Device"
        ### Available Driver options are:-
        ### Values: <i>: integer, <f>: float, <bool>: "True"/"False",
        ### <string>: "String", <freq>: "<f> Hz/kHz/MHz",
        ### <percent>: "<f>%"
        ### [arg]: arg optional
        #Option     "NoAccel"               # [<bool>]
        #Option     "AccelMethod"           # <str>
        #Option     "Backlight"             # <str>
        #Option     "DRI"                   # <str>
        #Option     "ColorKey"              # <i>
        #Option     "VideoKey"              # <i>
        #Option     "Tiling"                # [<bool>]
        #Option     "LinearFramebuffer"     # [<bool>]
        #Option     "VSync"                 # [<bool>]
        #Option     "PageFlip"              # [<bool>]
        #Option     "SwapbuffersWait"       # [<bool>]
        #Option     "TripleBuffer"          # [<bool>]
        #Option     "XvPreferOverlay"       # [<bool>]
        #Option     "HotPlug"               # [<bool>]
        #Option     "ReprobeOutputs"        # [<bool>]
        #Option     "XvMC"                  # [<bool>]
        #Option     "ZaphodHeads"           # <str>
        #Option     "VirtualHeads"          # <i>
        #Option     "TearFree"              # [<bool>]
        #Option     "PerCrtcPixmaps"        # [<bool>]
        #Option     "FallbackDebug"         # [<bool>]
        #Option     "DebugFlushBatches"     # [<bool>]
        #Option     "DebugFlushCaches"      # [<bool>]
        #Option     "DebugWait"             # [<bool>]
        #Option     "BufferCache"           # [<bool>]
   Identifier  "Card0"
   Driver      "intel"
        Option      "TearFree"       "True"
   BusID       "PCI:0:2:0"
EndSection

rebootaš i to je to ( kao što vidiš stavio sam ti opciju tearfree, da ti slika u videu ne treperi )
Kada ti se ugasi ekran, da bi ga ponovno vratio pomoću tipaka trebaš u fajl /etc/default/grub staviti ovaj kod:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_osi=Linux"
ili ovaj:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_backlight=vendor"
GRUB_CMDLINE_LINUX="acpi_osi=Linux"

ponudio sam ti dvije opcije za grub, ali na internetu češ ih nači barem deset, pa ako ti ove nerade, pokušaj sa drugima
napravi update-grub i uživaj u linux mintu 17 sa petogodišnjom podrškom.
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
Ma sve isyo sa kernelima nakon 2.6, ne znam sto bih jos pokuso, kada je sljedeci installfest u zagrebu? Da probam tamo nac odgovor.
Postovi: 8
Postovi: 8
Pridružen/a: 26 ožu 2014, 16:30
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.