Sada je: 16 tra 2024, 19:43.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav forumašima!Kao što naslov kaže dvoumim se šta napravit jer korisnik sam Ubuntu već nekoliko godina i taj OS mi je primarni,a navedena grafa tj. driver mi zadaje glavobolje otkako je izišao fglrx update.Koliko sam čuo nema više podrške za HD 4x grafe.Točnije,grafička je ATI Radeon HD 4670 ddr3 1GB PCI-E na Ubuntu 12.04 x64 i do negdje prije koristio sam stalno fglrx proprietary driver i sve je išlo glatko.Otkako sam napravio najnoviji update za Ubuntu stigao je taj famozni fglrx update i nestade amd control center,virtualku ne mogu pokrenut jer je uključen 3D na njoj.Proučim malo po bespućima google-a i vidim dosta ljudi ima problem sa time pa odem u terminal > sudo apt-get remove --purge fglrx*,restartam PC,skinem amd 13.1 proprietary driver sa službene amd stranice i opet sve radi.E sad,pošto nisam baš neki stručnjak,zanima me kako to da sve to šljaka ako je ova kartica izgubila podršku od 12.6 pa nadalje i jel taj driver sad u pogonu ili ne pošto virtualka i dalje radi normalno,compiz takodjer.Odem ja vratit sistem u prvotno stanje jer bez backupa ništa ne radim pa opet ponovo ali ovaj put bez tog famoznog update-a ali onda svaki put se pojavljuje isti update kad se Ubuntu update izvršava pa mi to nije neko rješenje.Molim vas ako mi možete dati koji prijedlog ako se to može šta bolje iskombinirat.Možda bolje koristit open source (ako može link na uputstvo) ili ostavit sve kako je sa tim 13.1 jer ne igram igre i volio bi da sve bude kako je bilo barem do 2017-te dok ne istekne podrška jer sam na neki način ziheraš pa volim da sve bude tip top.Pliz help
Postovi: 5
Postovi: 5
Pridružen/a: 22 vel 2014, 14:01
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 12.04 x64 GNOME
Samo "zaključaj" taj paket od drivera koji radi u ubuntu update manageru ili u synapticsu (možda i jedno i drugo) ili sa
Kod: Označi sve
sudo apt-mark hold fglrx
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:Samo "zaključaj" taj paket od drivera koji radi u ubuntu update manageru ili u synapticsu (možda i jedno i drugo) ili sa
Kod: Označi sve
sudo apt-mark hold fglrx


E da,zaboravio napomenut da sam skinuo najnoviji 12.04.4 iso pa nakon instalacije više ni nemam ponuđen proprietary driver jer je noviji driver unutar instalacijskog cd-a pface ali i dalje radi sve radi normalno kad instaliram 13.1 proprietary driver.Totalno zbunjujuće :nee Ne volim baš puno čačkat ispod haube ako ne moram i to samo neophodno ali slobodno prihvaćam prijedloge ako neću nakon mjesec dva morat radit ponovo preinake.
Postovi: 5
Postovi: 5
Pridružen/a: 22 vel 2014, 14:01
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 12.04 x64 GNOME
Budući da sebe smatram,kao PC juzera,hobi entuzijastom,kako pročitah negdje,nedavno,s obzirom da volim ispitivati i učiti nove stvari vezane za IT sektor,desetke sati proteklih dana utroših na pronalaženje rješenja.Problem ustvari,uopće nije ni postojao jer kako napisah na početku teme,ne zanimaju me igre na Linuxu već da sve to posložim kako treba bez ikakvih budućih intervencija slične vrste,da Compiz i virtualke rade kako treba.Sjetim se svojih prvih otkrića na Windowsima koje sam instalirao nebrojeno puta i sve to učio sâm uz pomoć raznih tutorijala itd.Linux radi identično po pitanju generičkih drivera.Jedino što je to u slučaju Linuxa open source.Ako sam u krivu,neka me netko ispravi.Vratio sam se na Ubuntu 12.04.1 x64 i nakon instalacije pustio update da odradi svoje.Poslije toga instalirao AMD 13.1 proprietary sa službene AMD stranice i sve radi ko vurica.E sad.Ako me netko može uputiti ili savjetovati da li treba još nešto poštelat ili je to to i kako provjerom iz terminala napraviti dodatnu provjeru?
Postovi: 5
Postovi: 5
Pridružen/a: 22 vel 2014, 14:01
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 12.04 x64 GNOME
dandee je napisao/la: sve radi ko vurica.E sad.Ako me netko može uputiti ili savjetovati da li treba još nešto poštelat ili je to to i kako provjerom iz terminala napraviti dodatnu provjeru?

Ako radi, ne diraj.
Tom filozofijom "osiguravanja" možeš svaku komponentu sustava koja sada ispravno radi dovoditi u pitanje, ne samo driver od grafe. I hardver također.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Jura ti je izvrsno rekao - ako radi, ne diraj! AMD-ovi drajveri su osjetljive biljke. Kod mene jedino rade vlasnicki.
Normalno radi update preko update managera i ne bi smjelo bit problema. Nemoj radit update preko terminala jer ce se nadogradit xorg i eto ti zla - meni se par puta tako sve skrsilo
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
E ovakvu potvrdu sam tražio i kaže sve 5 :)

Kod: Označi sve
fglrxinfo
display:  :0.0  screen: 0
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 4600 series
OpenGL version string: 3.3.11672 Compatibility Profile Context


Tnx guys :thmb-up
Postovi: 5
Postovi: 5
Pridružen/a: 22 vel 2014, 14:01
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 12.04 x64 GNOME
calisto053 je napisao/la:Jura ti je izvrsno rekao - ako radi, ne diraj! AMD-ovi drajveri su osjetljive biljke. Kod mene jedino rade vlasnicki.
Normalno radi update preko update managera i ne bi smjelo bit problema. Nemoj radit update preko terminala jer ce se nadogradit xorg i eto ti zla - meni se par puta tako sve skrsilo

Za ovo što je boldano nisam znao.U zadnje vrijeme mi je to postala navika ali bolje onda mir.Inače moje pravilo i je da ako radi bolje ne diram,jedino što sam uporan dok ne saznam kako šljaka pa nekad čak i glavom kroz zid (bolje nego kompom od zid).
Eto može onda lock ako se nema šta dodat.
Postovi: 5
Postovi: 5
Pridružen/a: 22 vel 2014, 14:01
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 12.04 x64 GNOME
Nema potrebe za kljucanjem, to je ekstremna mjera. Samo u prvom postu dodaj [Rjeseno] ispred naslova ;)
I dok AMD radi, nista ne diraj!!! ;)
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Pozdrav svima,

prva tema na koju sam naletio je odmah ona koja mi treba. :)

Imam problem sa Mint 16 Cinnamon i ATI Radeon 4870, stroj mi se smrzava u nekim random okvirima i sve mi se čini da je navedena grafulja kriva za to. Koristim sistemski driver i volio bih vidjeti hoće li biti bolje sa proprietary driverom. Međutim, AMD-ovi legacy 13.1 driveri ne podržavaju Xorg 1.14.5, novi 14.2 driveri podžavaju tu verziju X-a, ali ne i model grafičke, a izgleda da downgrade Xorga nije moguće napraviti. Frustrirajuće.

Je li se netko možda susreo s nečim sličnim? Ima tko kakav prijedlog što napraviti? Thx.
Postovi: 1
Postovi: 1
Pridružen/a: 16 vel 2014, 14:49
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 16 / LMDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.