Sada je: 16 tra 2024, 05:41.
Diskusije usko vezane uz Arch Linux i srodne distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Otprilike zadnjih pola godine mi je manjaro glavna distra ( za kućne i poslovne potrebe ).
Nakon godina lutanja i traženja , zasada mi se čini da je manjaro ta distra koja najbolje pokriva moje potrebe
i svakodnevna očekivanja.

Zahvaljujući rolling release modelu nemam više obvezu periodičnog reinstala ili upgradea operativnog sistema.
Moja opsesija da uvijek imam najnovije verzije meni potrebnih aplikacija je u manjaru napokon došla do izražaja.
Glede stabilnosti i pouzdanosti, zasada nemam niti jedan prigovor iako sam godinama zazirao od rr distri .
I nadalje nevolim konzolu, no manjaro me ponekad natjera na njeno korištenje jer nema drugih solucija za neke radnje ( nadogradnja paketa iz AUR-a i sl ).

Na laptopu imam manjaro kde, a na vremešnom desktopu manjaro xfce , i oba delaju besprijekorno. Imam i par nedoumica oko manjara ( ne problema, nego nepoznanica ) pa se nadam da ovdje ima još aktivnih korisnika manjara pa da razmijenimo iskustva.


slika
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Bunker je napisao/la:I nadalje nevolim konzolu, no manjaro me ponekad natjera na njeno korištenje jer nema drugih solucija za neke radnje ( nadogradnja paketa iz AUR-a i sl ).


Kod: Označi sve
sudo pacman -S pamac-aur pamac-tray-appindicator


Puno bolje od Octopija i upgradea pakete iz AURa također. Octopi je meni bio totalno bez veze na Manjaru.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
@jh im

Pozdrav kompa.

Octopi mi javi za aur nadogradnje, no kada se nadogradnja pokrene tada prelazi u konzolu. Gledam ima li kakvi automatski način za aur nadogradnje a da je pouzdan ( konzola zahtijeva interaktivnost , y, n, enter, pass, brojčani odabir izmedju vise paketa kao za cron kod timeshifta... ) ?
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Bunker je napisao/la:@jh im

Pozdrav kompa.

Octopi mi javi za aur nadogradnje, no kada se nadogradnja pokrene tada prelazi u konzolu. Gledam ima li kakvi automatski način za aur nadogradnje a da je pouzdan ( konzola zahtijeva interaktivnost , y, n, enter, pass, brojčani odabir izmedju vise paketa kao za cron kod timeshifta... ) ?


Pamac upgradea pakete iz AURa, označi opciju u Settings, prikazivanje konzole dok upgradea pakete iz AURa je normalno, to se vidi i na običnim paketima ako klikneš na Details.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la:
Bunker je napisao/la:@jh im

Pozdrav kompa.

Octopi mi javi za aur nadogradnje, no kada se nadogradnja pokrene tada prelazi u konzolu. Gledam ima li kakvi automatski način za aur nadogradnje a da je pouzdan ( konzola zahtijeva interaktivnost , y, n, enter, pass, brojčani odabir izmedju vise paketa kao za cron kod timeshifta... ) ?


Pamac upgradea pakete iz AURa, označi opciju u Settings, prikazivanje konzole dok upgradea pakete iz AURa je normalno, to se vidi i na običnim paketima ako klikneš na Details.


Nije baš preporučljivo (neki će reći ni pametno), ali moguće je aktivirati opciju da se preskoči odgovaranje na promptove u konzoli. To i Yaourt i pacman podržavaju, "noconfirm" se zove. Odnedavno i pamac to podržava:
https://github.com/manjaro/pamac/issues/69

Treba u opcijama označiti "do not ask for confirmation when building packages".

Bila je i tema upravo o tome na Manjaro forumu, treba samo potražiti. slika
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Abzeenth je napisao/la:
Nije baš preporučljivo (neki će reći ni pametno), ali moguće je aktivirati opciju da se preskoči odgovaranje na promptove u konzoli. To i Yaourt i pacman podržavaju, "noconfirm" se zove. Odnedavno i pamac to podržava:
https://github.com/manjaro/pamac/issues/69

Treba u opcijama označiti "do not ask for confirmation when building packages".

Bila je i tema upravo o tome na Manjaro forumu, treba samo potražiti. slika


Zato sam mu i rekao da pogleda Settings od Pamaca, izbacivanje outputa u konzoli će imati tako i tako samo neće imati promptove.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
A nek proba onda na githubu predložiti da implementiraju nešto slično kao u Synapticu, da se terminal output može proizvoljno isključiti. Mislim da Synaptic to ima zgodno riješeno; tko ne želi, stvarno ne mora nikad vidjeti terminal.
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Abzeenth je napisao/la:A nek proba onda na githubu predložiti da implementiraju nešto slično kao u Synapticu, da se terminal output može proizvoljno isključiti. Mislim da Synaptic to ima zgodno riješeno; tko ne želi, stvarno ne mora nikad vidjeti terminal.


To može probati pa ako usvoje kao ideju usvoje, ako ne morati će preživjeti taj zastrašujući output pun čudnih naredbi i procesa :-D
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Abzeenth je napisao/la: ....Mislim da Synaptic to ima zgodno riješeno; tko ne želi, stvarno ne mora nikad vidjeti terminal.


Pozdrav. :-D
Ispravi me ako griješim, no mislim da si mi ti rješila jednu od mojih dugotrajnijih potraga. Sjećaš se kao sam stalno kukao da mi treba nešto poput win system restorea u linuxu ? Surfajući bespućima neta, naletih na jedan tvoj članak ( kažem, ispravi me ako griješim , jer davno je to bilo...) u kojem si obradila takve softvere. I tako se odlučih probati TIMESHIFT , koji mi se pokazao kao jedna od najkorisnijih pomoćnih aplikacija , pogotovo kod manjara zbog rr filozofije . Cafe, cola, samo vikni kad..... :thmb-up


JH-IM je napisao/la:Pamac upgradea pakete iz AURa, označi opciju u Settings, prikazivanje konzole dok upgradea pakete iz AURa je normalno, to se vidi i na običnim paketima ako klikneš na Details.


Mislim da se nismo razumjeli. Znači, ja koristim manjaro kde ( laptop ) i manjaro xfce ( desktop ) , te pritom koristim i pamac i octopi te vrlo dobro znam kako se ponašaju i koje su im mogućnosti. I pamac i octopi notificiraju nadogradnje paketa iz AUR-a te se iz oba ta programa te nadogradnje mogu i startati , i svejedno tada iz ta oba programa daljnji proces nadogradnji se seli u terminal ( za aur pakete ). Terminal ko terminal nije bauk ( aj dobro, meni je.. ) no kako su u manjaru nadogradnje velike te znaju potrajati, ja gledam kako bi se mogao taj proces automatizirati jer ovako nemreš mrdnuti od ekrana dok traje nadogradnja koja svako malo traži interakciju. Dva kompa uzmu vuru vremena pri nadogradnji, a ja bih to rado poklikao pa prešel na cafe dok se to obavi .... :-D

Tijekom nadogradnju aur paketa, najčešća pitanja u konzoli zahtijevaju odgovor yes ili no , pritisak enter tipke ili upis admin lozinke , i vjerujem da bi se taj dio mogao automatizirati u smislu preporuke koju je gore kolegica navela. No problem su pitanja koja zahtijevaju selekcijski odgovor ( rekoh već, tako je pri instalaciji i nadogradnjama timeshifta gdje instalacijski proces u jednom trenutku ponudi tri cron job-a na odabir i ja tada pažljivo moram pogledati ponudu i odabrati koji će se nadalje koristiti.

Neznam postoji li solucija da se to sve automatizira, da je extra pouzdana čak i kod tog selekcijskog odabira između više mogućnosti , a da se ja tih vuru vremena mogu nečemu drugome posvetiti a ne da dežuram uz terminal i odgovaram na podpitanja....

Inače, Timeshift mi se pokazao jako koristan prije par mjeseci kada je manjaro imao show sa gstreamer codecima pa je bilo problemčeka : timeshiftom u par minuta restorao sistem, a za par dana je došla ispravljena nadogradnja koja više nije bila problematična. Probao sam i soluciju timeshifta za totalno skršen sistem ( live mod, pa restore iz backup datoteke timeshifta ) i fakat dela, vratil je sistem identičan onom sa obrisane particije. Predlažem ga za program mjeseca ( ako to imate u ponudi ) jer može uštediti i živaca i vremena .

:thmb-up
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Bunker je napisao/la:Ispravi me ako griješim, no mislim da si mi ti rješila jednu od mojih dugotrajnijih potraga.


Točno je, pisala sam o tome. Ali mislim da ti ga je prije toga Suko preporučio baš ovdje na forumu. Tako da bi vjerojatno bilo poštenije zahvaliti njemu.

Tijekom nadogradnju aur paketa, najčešća pitanja u konzoli zahtijevaju odgovor yes ili no , pritisak enter tipke ili upis admin lozinke , i vjerujem da bi se taj dio mogao automatizirati u smislu preporuke koju je gore kolegica navela.


Najbolje će biti da probaš i vidiš odgovara li ti kako se Pamac ponaša kad je ta opcija uključena. Trebalo bi pokriti barem taj slučaj koji opisuješ. Nažalost sad ne mogu testirati jer mi je Manjaro VM na starom disku s kojeg još treba prebaciti neke backupe, a ne sjećam se kako je to izgledalo jer ja ne koristim tu opciju. Ali možeš testirati s instalacijom bilo koje bezvezne aplikacije, samo ju obriši kasnije.

Neznam postoji li solucija da se to sve automatizira, da je extra pouzdana čak i kod tog selekcijskog odabira između više mogućnosti , a da se ja tih vuru vremena mogu nečemu drugome posvetiti a ne da dežuram uz terminal i odgovaram na podpitanja....


Postoji nešto ali neće ti se svidjeti jer je CLI alat. Zove se pacaur i njegov smisao je upravo smanjiti potrebu za odgovaranjem na ta pitanja. Način na koji to radi se manje-više svodi na "zaobilaženje" tih pitanja uz pomoć predefiniranih postavki. Npr. kad te neka aplikacija tijekom instalacije pita želiš li overwriteati njezin config file, možeš namjestiti da automatski svi odgovori na takva pitanja budu "ne", ili "da".

Možda već sad uviđaš problem s time - za neke aplikacije će to biti OK, ali što s onima za koje neće? Zato je teško postići to što ti želiš, jer je previše mogućih različitih slučajeva koje bi trebalo "uračunati" u tu automatizaciju. Osim toga, Arch, a posljedično i Manjaro, je sustav koji "očekuje" da će korisnik htjeti kontrolirati što se događa i samostalno odlučivati o opcijama tijekom nadogradnje. Čak ni taj pacaur nije idealno rješenje, jer ne pokriva sve slučajeve.

Moguće je da postoje neki drugi AUR helperi koji bi to mogli odraditi...ali opet, većina njih će biti CLI alati. Isto tako, mogla bi se možda napisati neka skripta za to, ali to bi zahtijevalo bolje poznavanje pacmana, odnosno cijelog procesa instalacije i nadogradnje softvera na Archu.

EDIT:
Još jedna ideja koja ti možda može pomoći, tj. da razmisliš o tom pristupu: možeš namjestiti da ti automatski samo skine sve pakete, bez instalacije, a onda proći kroz nadogradnju nekad kasnije, kad imaš vremena za odgovarati na "dosadna" pitanja :D
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.