Sada je: 28 ožu 2024, 12:10.
Diskusije usko vezane uz Arch Linux i srodne distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Imam čudan problem: kad pokušam nešto da instaliram ili da napravim update, pamac mi ispiše failed to init transaction. Pokušao sam s sudo pacman-mirror -g kao i s sudo pacman -Syu, ne ispiše nikakvu grešku. Šta da radim? Pokušao sam i brisati db.lck, ali nije pomoglo. Kakva ideja?
Zadnja izmjena: damjo; 28 lip 2014, 13:25; ukupno mijenjano 1 put/a.
Postovi: 8
Postovi: 8
Pridružen/a: 26 lip 2014, 17:14
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: PClinuxOS, Mageia
Koja distra? Arch, Antergos, Manjaro ... :-D
Jeli prije radilo, ili je svježe instalirano?

Prvo osvježi mirror listu
Kod: Označi sve
pacman -Syy

Ako to neće (jesi dirao što oko repozitorija?), možeš provjeriti datoteke:
Kod: Označi sve
/etc/pacman.conf
/etc/pacman.d/mirrorlist

_________
viewtopic.php?f=46&t=9310&start=260#p204129
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
čekaj, zar ti ne koristiš PCLinuxOS? Ako jesi, možeš pisat pacman koliko god želiš i u kombinacijama kojima želi, ali nećeš ništa napravit.
ajde lipo probaj otić u Synaptic i tamo napravit update i od tamo instalirat. Tribalob radit
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
Izvinite, ispravio sam grešku... Namjerno sam otvorio novi post, da ne brkamo Manjaro, PClinuxOS, Mageiu, ElementaryOS i Linux Mint. Naime nekako najbolji mi je Mint (jer obično samo radi), ali mi ide malo na živce, jer je nekako... trom. Mageia mi je dobar kompromis (svatko ima pravo na svoje mišljenje). A za stare kompe sam do sada koristio PClinuxOS, koji u poslednje vrijeme "trokira". Zato sam se odlučio, da pokušam Manjaro. Zaista je iznenađujuče odzivan, ali sada sam u slijepoj ulici.
Najradije bih zbrisao svu konfiguraciju oko repozitorija i počeo sa repozitorijima iz početka. Syy mi kaže failed to init transaction. Na početku sam imao problem, da se Manjaro nije hteo povezivati na internet, ali sam to riješio.
Postovi: 8
Postovi: 8
Pridružen/a: 26 lip 2014, 17:14
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: PClinuxOS, Mageia
Da ne piše ovo možda?
Kod: Označi sve
Failed to init transaction (unable to lock database)
if you're sure a package manager is not already
running, you can remove /var/lib/pacman/db.lck


Jer ako piše znači da ti paket menadžer radi u pozadini. Nisam toliko upućen za Manjaro pa ne znam kakve sve on alate ima, ali verovatno je neki koji koristi pacman aktivan.
Avatar
Postovi: 551
Postovi: 551
Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon
I sam sam na to pomislio. Pokušao sam kill komandom, ali opet ništa. Ali sada sam "riješio" problem. Zamijenio sam Manjaro Lxde sa Debian Lxde, koga puno bolje poznajem. Mislim, da Manjaru treba još malo poliranja, za svakodnevnu upotrebu...
Postovi: 8
Postovi: 8
Pridružen/a: 26 lip 2014, 17:14
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: PClinuxOS, Mageia
nije to rješenja vidilo, ali ajde, ako te veseli...
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
shicy je napisao/la:nije to rješenja vidilo, ali ajde, ako te veseli...

i to je jedno od rješenja :facepalm :hihi
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
:oops Nije da me to veseli, ali mi je dosadilo da se vrtim u krugu. Prijenosnik mi treba za sasvim druge poslove. Ako bi riješio problem bez puno čeprkanja nema problema, ali sad imam druge stvari, koje nemaju veze s Linuxom, tu je Debian stabilniji (barem meni).
Momci hvala za pomoč, da ne bude zabune: sa Manjarom nisam završio, isprobat ću ga opet ali kroz neko vrijeme ili kada ću imati više vremena.
Postovi: 8
Postovi: 8
Pridružen/a: 26 lip 2014, 17:14
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: PClinuxOS, Mageia
Moje iskustvo s Manjaro distribucijom kaže sljedeće:

izabrao sam Cinnamon community edition i ako slučajno imaš stariji instalacijski iso, (kod mene je to 0.8.6), to bi trebalo raditi okay. Također postoji greška kod inicijalnog update-a, ali to se može riješiti ovako:

sudo pacman -Syy manjaro-system && sudo pacman -Syu && sudo pacman -Su

reboot

Tako sam uspio u dva računala, jednom 13g starom desktop računalu (32 bit, AMD 1.7G CPU, 768MB RAM, ATI 128MB) i 3g starom netbooku s dvojezgrenim procesorom (64 bit, AMD C-50 CPU, 2GB RAM, AMD/ATI graphics).

Kada sam kroz nadogradnje došao do verzije 0.8.9, dodatno sam instalirao gnome3 i lxde, a u netbook sam stavio i kde. Sve to mi radi savršeno dobro.

Zašto ti govorim da pokušaš krenuti sa starijom instalacijom, zato što sam nedavno pokušao u jednom 10g starom računalu instalirati odmah novi Manjaro LXDE 0.8.9. Instalacija je uspjela, ali update nije, došlo je do greške koju nisam uspio riješiti ...

i na kraju sam u to računalo instalirao lubuntu 14.04 ... i sve radi bez greške :thmb-up
arch with you all :)
Avatar
Postovi: 29
Postovi: 29
Pridružen/a: 09 srp 2009, 19:28
Lokacija: Sesvete (Zagreb)
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Manjaro linux only :)

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.