Sada je: 25 tra 2024, 00:10.
Diskusije usko vezane uz Arch Linux i srodne distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

U poslednjih par dana ne mogu nikako da ugasim računar. Bilo da gasim iz okruženja i start menija ili iz konzole, uvek dobijam ovu poruku dole na slici i tako stoji računar upaljen u nedogled. Jedino što sam ovih dana menjao je da sam isključio nvidia grafiku i uključio ponovo integrisanu Intel, kao to što sam menjao sata kabl na jednom od hard diskova. I da napomenem da restartovanje radi bez problema.

slika
Zadnja izmjena: blast beat; 26 ožu 2014, 00:17; ukupno mijenjano 3 put/a.
Avatar
Postovi: 551
Postovi: 551
Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon
imaš bizarne filesysteme mountane tamo. Ono što se desi je da se signal koi kaže da se isključi struja ili ne pošalje ili se ne izvrši. probaj napraviti shutdown iz neke live distre, pa da znamo da li hw problem ili je softwerski problem. Na debianu je shutdown -hP now naredba koja eksplicitno šalje poweroff signal, al ine znam jel to radi i na archu (možeš probati).
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Evo digao sam live Chakru koju sam imao pri ruci, ista situacija, neće da se gasi, s tim što ovde poziva još jednu komandu nakon Power down. Znači verovatno je hardver u pitanju. :/ Jel moguće da sam neki kabl zakačio kada sam menjao sata kabl na hard disku pa zato pravi problem?
slika

P.S. Ti bizarni mountovani filesystemi su se skoro pojavili, nemam pojma odakle.
Avatar
Postovi: 551
Postovi: 551
Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon
moguće da si neki kabel sa matične lagano otkopčao, pa otvori kučište i provjeri sve kablove, t e ih opet uguraj (čisto da budeš siguran da nije kontakt). Što se ovih fs-a tiče.. napravi ovo kao root: losetup -a i reci mi kaj ti ispiše:) U principu se ne moraš brinuti što ti se komp neće ugasiti jer on zapravo dođe do samog kraj sa ispravnim postupkom i jedino što treba uraditi je isključiti struju, tako da je 100% sigurno kliknuti gumb na kučištu.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Ništa mi ne ispiše na losetup -a kada pokrenem kao root.
Nisam ništa uspeo napraviti, i dalje isto. Ali s obzirom da je sigurno da ga tako ručno gasim nije mi problem. Sledeći vikend ću rastavljati kućište i raskačiti sve komponente da lepo izduvam kompresorom, pa možda proradi. :) Hvala na savetima.
Avatar
Postovi: 551
Postovi: 551
Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon
Ima li ko ideju šta je zapravo /oldroot? Vidim da se spominje na Arch forumu, ali mi nije jasno šta zapravo sadrži.
Postovi: 121
Postovi: 121
Pridružen/a: 21 srp 2012, 00:36
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Arch Compiz|LXQt Debian
@blast beat
jeli se problem desio poslije mijenjanja sata kabla (po tekstu ti imaš 2 hdd?)
da digneš cmos bateriju (da nije što u bios problem, prilikom prebacivanja na integrisanu?) Ako je do kablova, zašto se onda resetuje normalno? szbunjen
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
U isto vreme sam vadio grafičku i menjao sata kabl, tada sam i vadio bateriju da bih resetovao bios na default zbog integrisane. Ne bi trebalo da sata kabl ima veze, sistem radi normalno, plus live Chakra ima isti problem. Hajde pogledaću postavke u biosu šta kaže. Trenutno moram da koristim stari CRT monitor od 15 inča koji odbija da radi sa nvidiom, zato sam vratio na integrisanu. :/ I meni je totalno čudno kako ga ugasi pri restartu.

EDIT: Prekontrolisao sam ga, ništa sumnjivo nisam našao. Resetovao sam ga i pre mesec dva na default podešavanja pa nije zezao. Videćemo šta će biti kada ga produvam, rastavim i raskačim sve kablove i ponovo zakačim.
Avatar
Postovi: 551
Postovi: 551
Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon
provaj sa live usb, ili neku distru digni na RAM?
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
hmm.. neću ti sad coprnjati, ali sličan (ako ne i identičan) problem da se komp nije htio ugasiti sam imao i ja na jednom od kopmova.. uglavnom, nakon 2-3 tjedna nakon što se to počelo događati, krepao mi je HDD
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11348
Site Admin
Postovi: 11348
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.