Sada je: 29 ožu 2024, 08:08.
Diskusije usko vezane uz Arch Linux i srodne distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

trzalica je napisao/la:@Cooleech, da li ti "obični" Skype ili Skype Alpha radi "ka zmaj" :) ?

"Obični" oliti stejbl ;)
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Cooleech je napisao/la:"Obični" oliti stejbl ;)

Stejbl rules! :thmb-up
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
JH-IM je napisao/la:
audiosl4ve je napisao/la:mene ovaj Antergos ne voli. Treba mi 5 instalacija da uspije, nakon kaj i uspijem pocne zezati nenormalno. Ajde da je sada tako ali dosad uvijek kada sam ga isao instalirati nikada nije proslo bez nekakvih problema. Steta, cini se kao lijepa distra


Probao si onaj full iso ili onaj bez live sessiona? Antergos je nešto kao Arch Linux made easy, koliko ja znam on koristi Arch Linux repositoryje sa GUI installerom i još nekoliko GUI frontendova.


full verziju. Probao Gnome, XFCe, LXDe, svugdje isti problem. Cak sam i na prijasnjem kompu probao ista stvar. Ne voli me Antergos :hihi
Avatar
Postovi: 721
Postovi: 721
Pridružen/a: 16 pro 2013, 22:51
Podijelio/la zahvalu: 31 puta
Primio/la zahvalu: 28 puta
Spol: M
OS: Opet Arch
audiosl4ve je napisao/la:
full verziju. Probao Gnome, XFCe, LXDe, svugdje isti problem. Cak sam i na prijasnjem kompu probao ista stvar. Ne voli me Antergos :hihi


Probaj minimal iso ili neku sličnu distribuciju :hihi Problem sa Skypeom je još tu, pratim bug report.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Pronašao sam ti rješenje za Skype @JH-IM (i svima ostalima koji koriste Skype naravno :-D )...
Zbog nove verzije libQtWebKit (lib32-qt4) Skype ne funkcionira. Privremeno rješenje dok ne izađe bolje jest staviti stari libQtWebKit pod /usr/share/skype/lib. Nakon što izađe trajno rješenje ovo je potrebno izbrisati.
Evo PKGBUILD fajle:
Kod: Označi sve
pkgname=skype-libqtwebkit
pkgver=1.0
pkgrel=1
pkgdesc="Temporary libQtWebKit fix for Skype"
arch=('x86_64')
url="https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?pid=1664886#p1664886"
license=('GPL3')
depends=()
makedepends=()
source=("https://archive.archlinux.org/packages/l/lib32-qt4/lib32-qt4-4.8.7-4-x86_64.pkg.tar.xz")
md5sums=('399f232b39602f42c318443471a258b6')

package() {
  install -D -m 644 "$srcdir/usr/lib32/libQtWebKit.so.4.9.4" "$pkgdir/usr/share/skype/lib/libQtWebKit.so.4"
}
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
trzalica je napisao/la:Pronašao sam ti rješenje za Skype @JH-IM (i svima ostalima koji koriste Skype naravno :-D )...
Zbog nove verzije libQtWebKit (lib32-qt4) Skype ne funkcionira. Privremeno rješenje dok ne izađe bolje jest staviti stari libQtWebKit pod /usr/share/skype/lib. Nakon što izađe trajno rješenje ovo je potrebno izbrisati.
Evo PKGBUILD fajle:
Kod: Označi sve
pkgname=skype-libqtwebkit
pkgver=1.0
pkgrel=1
pkgdesc="Temporary libQtWebKit fix for Skype"
arch=('x86_64')
url="https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?pid=1664886#p1664886"
license=('GPL3')
depends=()
makedepends=()
source=("https://archive.archlinux.org/packages/l/lib32-qt4/lib32-qt4-4.8.7-4-x86_64.pkg.tar.xz")
md5sums=('399f232b39602f42c318443471a258b6')

package() {
  install -D -m 644 "$srcdir/usr/lib32/libQtWebKit.so.4.9.4" "$pkgdir/usr/share/skype/lib/libQtWebKit.so.4"
}


Hvala, ali znam za to rješenje, mene više zanima brzina developera u ispravljanju ovakvog buga. Mislim da ovaj bug dobro ilustrira potencijalne probleme sa rolling distribucijama, sve je bleeding edge pa su ovakve nekompatibilnosti uvijek moguća opasnost i jedan od razloga zašto se rolling distribucije mora svijećom tražiti u "enterprise" okruženjima tipa serveri, radne stanice u laboratorijima itd. Preveliki je rizik da se nešto polomi kod updatea. Za kućnu upotrebu se čine odlične ako korisnik ima volje za popraviti ponekad ručno neki problem.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la:Hvala, ali znam za to rješenje, mene više zanima brzina developera u ispravljanju ovakvog buga. Mislim da ovaj bug dobro ilustrira potencijalne probleme sa rolling distribucijama, sve je bleeding edge pa su ovakve nekompatibilnosti uvijek moguća opasnost i jedan od razloga zašto se rolling distribucije mora svijećom tražiti u "enterprise" okruženjima tipa serveri, radne stanice u laboratorijima itd. Preveliki je rizik da se nešto polomi kod updatea. Za kućnu upotrebu se čine odlične ako korisnik ima volje za popraviti ponekad ručno neki problem.

Djelomično se ne slažem s tobom jer ovo nije problem rolling distribucije već onoga tko se brine o razvoju aplikacije, u ovom slučaju Skypea. Microsoft nije izbacio novu verziju već 2-3 godine i u tome leži problem. Jednostavno ih nije briga i ne žele updateati aplikaciju i na taj način ukidaju podršku za Linux korisnike.
Naravno da će za servere uvijek biti prva opcija stabilnost a ne bleeding edge, to se podrazumijeva ali ovakve stvari ne možeš pripisati kao mane rolling release distribucija jer ovaj isti problem će imati korisnici Skypea i na Ubuntu i ostalim distrama kada se izbace updatei za ove pakete koji su potrebni između ostaloga i za pravilan rad Skypea...
A sada malo humora - mislim da nikome neće nedostajati aplikacija poput Skypea na serveru. :D
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
trzalica je napisao/la:Djelomično se ne slažem s tobom jer ovo nije problem rolling distribucije već onoga tko se brine o razvoju aplikacije, u ovom slučaju Skypea. Microsoft nije izbacio novu verziju već 2-3 godine i u tome leži problem. Jednostavno ih nije briga i ne žele updateati aplikaciju i na taj način ukidaju podršku za Linux korisnike.
Naravno da će za servere uvijek biti prva opcija stabilnost a ne bleeding edge, to se podrazumijeva ali ovakve stvari ne možeš pripisati kao mane rolling release distribucija jer ovaj isti problem će imati korisnici Skypea i na Ubuntu i ostalim distrama kada se izbace updatei za ove pakete koji su potrebni između ostaloga i za pravilan rad Skypea...
A sada malo humora - mislim da nikome neće nedostajati aplikacija poput Skypea na serveru. :D


Ubuntu i ostali će patchirati za vrijeme razvoja što treba ako novi libraryji polome Skype, to je ipak razlika u odnosu na rolling, korisniku neće biti ništa polomljeno. Stari klijent se zamjenjuje novim Skypeom, ali ni on ne radi sa tim libraryjima, Microsoft ipak razvija novi Skype nakon duge pauze :-D
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Reinstalirao sam Antergos i stavio KDE i sada mi Skype normalno radi :hmm
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Na Manjaru sada i "novi" i "stari" Skype rade bez problema.
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 16 gostiju.