Sada je: 15 svi 2024, 05:53.
Diskusije usko vezane uz Arch Linux i srodne distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Howdee!
Kao prvo ,isprika ukoliko je netko već postavio pitanje slično ovome. Zna li tko postupak instalacije? Naime, nađoh na netu, na više mjesta, da više nije potrebna instalacija iz AUR-a za catalyst, međutoa meni ne prolazi. Gdje griješim. Još uvijek sam relativno zelen u Arch-u tako da mi je svaka sugsetija dobro došla. Napominjem da nemam ništa niti protiv open source drivera no problem mi je što mi je kod potonjih kartica strašno bučna tj. uopće nema kontrole ventilatora i on je stalno na max. RPM. U svakom slučaju bio bi ljepše da se ide na catalyst, čisto radi totalnog iskorištenja resursa. Hvala još jednom i isprika ukoliko pitam nešto što je već pitano!
Jehonan
Jehonan
Jedan forumas se javio s identicnim problemom na laptopu
viewtopic.php?f=1&t=10361&p=178404#p178404

Mislim da su closed source driveri nuzno zlo. Ne znam za tvoju karticu da li jos uvijek ima podrsku, ako ima onda ti trebaju zadnji driveri i obavezno nadogradi sustav.

Postupak instalacije bez AUR-a:
https://wiki.archlinux.org/index.php/AM ... y_from_AMD

Ipak ti savjetujem AUR ili da probas ovu metodu s catalyst generatorom: https://wiki.archlinux.org/index.php/AM ... -generator
Slamd64
Slamd64
Uh! Ma jasno mi je da su closed driveri nužno zlo no kako vrag u muci u muhe jede, jelte, znaš kako dalje ide priča. Priznajem, nije mi baš jasna ova tvoja misao "Ne znam za tvoju karticu dali još uvijek ima podršku...", pa to ja kartica iz serije 6xxx, dakle predzadnje generacije, tako da opet, nije mi jasno. Iskreno, nakon dosta godina, vidm da ako čovijek želi raditi na linuxu, ipak je bolje ići na nvidia\intel kombinaciju nego na amd\amd no to je neka druga priča. Da, vidjeh i proučih ovo što si mi preporučio, istina i Bog, ne ovo na forumu već ova dva postupka instalacije ispod, no to mi se učinilo dosta traljavo. Ja sam isto tako nabaso na nekom forumu da u ovoj zadnjoj verziji arch-a, o kojoj i pričamo, id i samo pacman -Sy catalystxxx i još par stvarčica tj. da je ušao u oficijelne repozitorije. No, kod mene no go! To me je zbunilo! Hvala ti u svakom slučaju. Ako imaš možda još koju ideju, ti reci.
Jehonan
Jehonan
Ako ti se ne da buildati ili instalirati sa službene stranice AMD-a...
Catalyst je neslužbenim repozitorijima, a možeš ih dodati:
https://wiki.archlinux.org/index.php/AMD_Catalyst#Installing_from_the_unofficial_repository

Dodati
Kod: Označi sve
[catalyst]
Server = http://catalyst.wirephire.com/repo/catalyst/$arch

u /etc/pacman.conf.
Nakon toga dodati Vi0L0-ov GPG ključ:
Kod: Označi sve
pacman-key --keyserver pgp.mit.edu --recv-keys 0xabed422d653c3094
pacman-key --lsign-key 0xabed422d653c3094


I onda
Kod: Označi sve
pacman -Syu
pacman -S catalyst catalyst-utils
Avatar
Postovi: 1245
Postovi: 1245
Pridružen/a: 22 vel 2012, 12:24
Lokacija: Split
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Spol: M
OS: Arch bspwm/KDE
Jehonan je napisao/la:Uh! Ma jasno mi je da su closed driveri nužno zlo no kako vrag u muci u muhe jede, jelte, znaš kako dalje ide priča. Priznajem, nije mi baš jasna ova tvoja misao "Ne znam za tvoju karticu dali još uvijek ima podršku...", pa to ja kartica iz serije 6xxx, dakle predzadnje generacije, tako da opet, nije mi jasno. Iskreno, nakon dosta godina, vidm da ako čovijek želi raditi na linuxu, ipak je bolje ići na nvidia\intel kombinaciju nego na amd\amd no to je neka druga priča. Da, vidjeh i proučih ovo što si mi preporučio, istina i Bog, ne ovo na forumu već ova dva postupka instalacije ispod, no to mi se učinilo dosta traljavo. Ja sam isto tako nabaso na nekom forumu da u ovoj zadnjoj verziji arch-a, o kojoj i pričamo, id i samo pacman -Sy catalystxxx i još par stvarčica tj. da je ušao u oficijelne repozitorije. No, kod mene no go! To me je zbunilo! Hvala ti u svakom slučaju. Ako imaš možda još koju ideju, ti reci.

Pogledaj u čavrljanje s čime sam se ovih dana natezao i zašto. Ovo je prvi post o tome (poslije sam napisao opširnije):
viewtopic.php?f=22&p=178382#p178382

Da rezimiram, s nVidiom nema problema pod Archom, radi s najnovijim Xorgom i u odnosu na ATI prava je uživancija što se tiče instalacije vlasničkih drivera. Archerima preporučujem nVidiu ako im treba diskretna grafička s vlasničkim driverima (za igranje i sl.) Ako se ne igraju, onda Intel. ATI jedino za rudarenje BTC-a, LTC-a i rješavanje ostalih sličnih matematičkih problema (vlasnički driveri obavezni) jer tu nVidia ATI-ju nije ni do koljena. Međutim, ako je samo za BTC/LTC mining ili slične matematičke proračune, onda bi možda bilo bolje instalirati neku drugu distru sa starijim Xorgom.
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Avatar
Moderator
Postovi: 3293
Moderator
Postovi: 3293
Pridružen/a: 01 pro 2010, 23:50
Lokacija: Nova Gradiška
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 157 puta
OS: Arch/KDE, Debian/Armbian
Moja integrusa nije stara 2-3 godine a vec nema za nju novih drivera, ovi trenutni rade samo na 3.0 kernelu (lts).
Ja sam dosad uvijek buildao jos na Slackwareu i na Slacku je uvijek tako radilo. Sad koristim opensource, ali nemam tih problema, jer je kartica integrisana :D

Gesendet von meinem MT11i mit Tapatalk 2
Slamd64
Slamd64
Pa radeon driveri su ok za nešto starije kartice jer su stigli dosta toga implementirati što već postoji u vlasničkom catalystu. Međutim za 7xxx jednostavno nisu dovoljno dobri i tu ti je jedini izbor catalyst. S radeon driverima imaš prikaz slike, a sve ostalo poput kontrole ventilatora, frekvencija, mininga, igara i koječega još zaboravi za sada. Ali rade s najnovijim Xorgom za razliku od catalysta. Ma totalni nered.
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Avatar
Moderator
Postovi: 3293
Moderator
Postovi: 3293
Pridružen/a: 01 pro 2010, 23:50
Lokacija: Nova Gradiška
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 157 puta
OS: Arch/KDE, Debian/Armbian
Ma `em ti miša! Oćel neko kupit amd ploču, procesor i grafulju :ljut A lijepo sam govorio sam sebi kada sam to kupovao, nemoj, nemoj, ali eto :facepalm . A niš, treba ovo utapljati i konvertirati se nazad na intel/nvidia. Možda najbolje skupiti lovi za ovaj jedan HP Z1 AIO. Malo sam gledao i ima ih na jebaju već za 1200 $ + dostava što mi se i ne čini tako loše ali opet za i protiv čuda čine :| . Ova moja AMD kombinacija definitivno je za Windows tabor. :ljut2 :ljut2 :ljut2
Jehonan
Jehonan
Pa ploču i CPU si možeš ostaviti, radit će sasvim dobro s nVidiom. Ne moraš baš na Intel prelaziti. Moj desktop je sad Intel/ATI.

Koliko tražiš za grafičku? Odgovor stavi u forum za trampanje hw-om ili mi pošalji na PM, da ne oftopičarimo ovdje.
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Avatar
Moderator
Postovi: 3293
Moderator
Postovi: 3293
Pridružen/a: 01 pro 2010, 23:50
Lokacija: Nova Gradiška
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 157 puta
OS: Arch/KDE, Debian/Armbian

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.