Sada je: 19 tra 2024, 09:15.
C, C++, Java, PHP, Ruby...

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojem jeziku je riječ. Primjer: [Java]
Imam ideju za jedan dulji i veći projekt. Ajmo zajednički napisati jedan GUI za kompletnu konfiguraciju Debian sustava, i to kada kažem Debian, mislim debian i derivativi. Ideja je da taj kontrol centar sposoban konfigurirati sve iz GUI-ja, tipa rc.d, init.d, dpkg-reconfigure, audio, video, sve mrežne postavke, firewall, dekstop, ... Što kažete? Svakako, neznam sve to uraditi, ali pisanjem tog program ču naučiti.
Moja ideja je da se program napravi tako da:
1. Ima što manje dependency-a, dakle da se ne pozivaju nikakvi programi osim osnovnih tipa grep, cat.
2. Da se sve odvija transparentno, tj. da je moguć prikaz točno što i koja se skripta izvodi.
3. Da je prijevod moguć samo mijenjanjem jedne tekstualne datoteke, umjesto nekih kompleksnijih riješenja
4. Kompletna konfigurbilnost programa (u slučaj uda nekto ima recimo, rc.d na drugoj lokaciji ili ima opcionalen elemente u drugim direktorijima, kao i mogučnsot altenativne lokaciej xorg.conf).
5. Da sam program sarži help datoteku koja objašnjava svaki aspekt programa, što može konfigurirat, što je to što se konfigurira te čemu to služi općenito u sistemu.
6. Sam program ne bi smio biti pisan tako da izgleda jako lijepo vizualno, nego da je lagan za korištenje, brz i efektivan.
S tim u svezi, imao sam na umu da uradimo nešto u stilu xine, da ima user-level prikaz. Korisnik odabere koliko zna, i
samo se takve opcije prikazuju, no moguće je naravno prikazivanje i svega.
7. GUI mora biti pisan da radi na GNOME/KDE/*box, icewm,... idealno bi bilo nešto što ne zahtjeva KDE ili GNOME
instaliran. Jedino ako tko hoće paralelno voditi qt, gtk verzije. hm.

Shvačam da je ovo glomazan projekt, no svi će mo naučiti jako puno u pisanju ovoga. Zamislio sam da ovo bude neki Yast za debian, ali bolji. Daleko bolji i močniji. Što kažete?
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
A koje kvalifikacije mora imati netko da bi u tome sudjelovao ?
recimo ja ne znam programirati u nicemu osim u matlabu i slicnim programima...i nesto sitno sam ucio c++
Be the change you want to see in the world! Dalai Lama.
Avatar
Postovi: 934
Postovi: 934
Pridružen/a: 04 pro 2007, 21:59
Lokacija: jastrebarsko
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: OpenSUSE 11.2, KDE 4.4.3
Moram priznati - vrlo smiono, ali zašto ne?!
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Pa, što se kvalifikacija tiče, morali bi se podijeliti na grupe. Bilo bi zgodno da svi naučimo jedan isti jezik, najbolje C++ ili C. U svakom slučaju, bilo bi poželjno da čitava aplikacija bude pisana istim jezikom. Ima li kakvih prijedloga što se jezika tiče? Uzimam sve u obzir što nije interprtirano. Što se ostalih kvalifikacija tiče, svi sudionici bi trebali znati bar nešto vezano za ovu vrstu programa, a to bi bilo: rad linux sustava (gdje se nalaze sve konfigurativne datoteke te metode njhove konfiguracije, što je mogući kandidat da svi naučimo grep dobro i eventualno awk), programiranje i organizacija. Mislim da bi bilo najbolje prvo složiti osnovni koncept i dizajn, te zatim raspodijeliti zadatke, tko što radi i onda počet sa nekim rokovima. Svakako, u međuvremenu svi naučimo isti jezik (ako već znamo jedan jezik, razlike među višim programskim jezicima su manje i problem se obično svodi na učenje sintakse i stila jezika). Da se razumijemo, ne očekujem da će mo imati prvu iskoristivu verziju za mjesec dana. Osobno očekujem nešto konkretno tek za oko 10-14 mjeseci. Ja se navodim logikom da je bolje sve napraviti točno prvi put, a ne se vračati i korigirati sve. Uostalom, ako ovo upali, to če biti revolucija u Debian svijetu. Suse ima Yast, FC ima Anacondu (bar je red hat imao), a Debian kao jedna od najvećih distri nema ništa takvoga. Dragi kolege, stvaramo povijest! Neka bude blistava!
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Znam C onako (više osnovne funkcije, nikad nisam rješavao nešto ozbiljnije s njime), ali do sada nisam ništa radio s GUI. Svakako sam zainteresiran za ovaj projekt i voljan naučit i pomoć :)
Što se tiče dizajna, to nije velik problem, uvijek se to da kasnije našminkat ;)
Avatar
Site Admin
Postovi: 1119
Site Admin
Postovi: 1119
Pridružen/a: 11 pro 2007, 23:33
Lokacija: San Francisco
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Archlinux
Da, koncept ti je dobar. Treba prvo sve izorganizirati i napraviti konkretne skice za sve, a onda ići programirati.
Kod jezika, moram priznati prvi mi je pao na pamet RealBASIC (to je čisti RAD alat, free i neovisan o distribuciji. Stvara jedan binarni file, lagan je za naučiti. S druge strane C++ je C, i zna se da je C neka vrsta native na Linuxu). Po svim zakonima logike C bi trebao biti izbor jezika (iako ga ja osobno ne znam, no sve se u životu nauči, pa i C).

Treba biti svjestan jedne činjenice prije nego se čovjek upusti u takav projekt (jer to jest projekt i to ozbiljan projekt, tim više što smo mi svi ovdje volonteri i učimo se svemu), a to je da moramo imati na umu kako će naš entuzijazam vremenom opadati i usporit će projekt. To naravno nije nerješivo, ali toga treba biti svjestan. Tako je sa bilo kojim poslom čija realizacija traje dugo. Motivi se lagano gube i onda čovjek upada u letargiju. Treba znati da ne mogu svi raditi jednakom brzinom, netko negdje zapne i ne može riješiti problem. Nikome ovdje ovo ne bi bila primarna zadaća u životu (pogotovo ne meni ;) ), tako da moramo i to imati stalno na pameti...

Sve u svemu bilo bi izuzetno zanimljivo i korisno za sve nas, to ne dvojim! S toga, ja sam za - ali s razumom!
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Naravno, nisam ni očekivao neki fundamentalizam. Što se opadanja motivacije tiče, mislim da bi se tome moglo djelomično doskočiti tako da se na određene grupe poslova prebace ljudi kojima je to neki podskup interesa ili akademskih obaveza. Recimo, ja bih se najrađe bavio programiranjem jer na fasku radimo programiranje, tako da bi mi to odmah bila realna vježba svega što naučim. Netko drugi bi mogao ić po sistemu i/ili samo Linuxu i raditi pospis svake konfiguracijske datoeke i čime se ona konfigurira iz CLI-a, što bi naravno ubrzalo posao prgramerima. Netko drugi bi mgao specijalizriati samo za jedan dio čitavog projekta, recimo firewall. Treba naučiti iptables i onda eksperimentirati i testirati taj firewall. To je dosta posla za samo jednu osobu, i ako do toga dođe, ja sam se sigurno neču time baktati. A što se pada motivacije tiče, ako napravimo neku dobru osnovu, možda privučemo još nekog u projekt. Čini mi se da ovo zove na jedan pivski-giik sastanak. :D
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Ma, može, sve može - pogotovo piva! :geek:
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Dobro. Dakle, vidim da će ovaj projekt biti uzbudljiv. Stvar će izgledati ovako, odlučio sam nakon savjetovanja i žešće seanse razmišljanja o smislu mog studija na PMF-u, da će najbolje biti slijedeće:

1. Ispisat se sa PMF-a i prebaciti se na FER.
2. Da će kontrolni centar za Debian krenuti pod nazivom Projekt Omikron (PO). To eće biti završno ime.
3. PO će biti pisan u GTK2+C. O tome nema diskusije.
4. PO za sada name definiranu strukturu, no sliejdeče su dobri kandidati za istu:
a) Imat će tri dijela: centralni (konfiguracija sistema, tipa), sekundarni (konfiguracija vanjskih paketa tipa KDE/GNOME/ostale velike i bitne stvari,
no koje nisu dio centralnog sustava) te tercijarni dio (više manje linkovi na conf datoteke mini programa)
b) Sve što se radi morat će s moć prikazat u odvojenom prozorčiću. Tako početnicimogu vidjeti što se događa.
c) Dokumentacija svakog dijela programa
5. Što se 4a dijela tiče, prvo se sređuje centralni dio. Sa time u smislu postavljaju se pitanja:
a) Da li da PO bude vezan za ovaj forum (stranicu) ili ne?
b) Pomoć od svih članova zajednice. Vidi točku 6

6. Uskoro ću otvoriti stranicu koja će biti vrlo asketski konstruirana. Jedina svrha te stranice će biti skupljanje podataka. Svi oni koji neznaju il ine žele naučit programiranje, mogu pomoći tako da naprave svoj mali popis konfiguracijskih datoteka za raznorazne servise i programe, opcije, tweakove i slično. Svaki element tog popisa bi morao sadržavati gdje se nalaze conf datoteke na Debian sistemu (uz naznaku točne distre), te kojim se programima iz CLI mogu direktno mijenjati parametri. Sada me samo zanimaju stvari iz centralnog dijela. Možete nešto pripremit dok ja ne sklepam stranicu od koje će te vjerojatno dobiti infarkt, ai će služiti svrsi i dat će dati template za prijavljivanje paketne conf.
Pozdrav svima.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:1. Ispisat se sa PMF-a i prebaciti se na FER.


Nadam se da ovaj prelazak sa fakulteta na fakultet nije samo zbog PO-a? Ako jest, preispitaj se još jedanput, jer što ako projekt doživi fijasko (a nadam se da neće :)), a ti si možda najveću odluku života donjeo isključivo radi njega!
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.