Sada je: 29 ožu 2024, 06:55.
C, C++, Java, PHP, Ruby...

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojem jeziku je riječ. Primjer: [Java]
Qt Creator 1.0
04 ožu 2009, 09:22
Eh, narode programerski.....

Nokia je izbacila Qt 4.5 library, ali i Qt Creator 1.0 SDK pod LGPL licencom.

Naime, skinuh, instalirah i probah pod Fedorom, samo kratko.

Prvi dojam : radi se o kompletnom RAD alatu za programiranje pod C++-om.

Unutra je i GUI dizajner i Code Editor i Debuger i manual....sve slobodno za korištenje.

Znam koliko su ljudi skeptični kad je RAD u pitanju, no ovo mi se čini zgodno. U svakom slučaju nešto zbog čega bih se rado vratio programiranju...bar da isprobam stvarčicu.

Volio bih kada bi to probao netko tko ima iskustva sa programiranjem pod Linuxom da da objektivnije dojmove od moje prve impresije.
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Zanimlivo :)
Ako je pod lgpl licencom, bi li tko volio pisati, uglavnom jednostavne tutorijale za naš wiki. Bar one početne i osnovne stvari.
Avatar
Postovi: 3865
Postovi: 3865
Pridružen/a: 30 sij 2008, 14:55
Lokacija: Croatia/Zagorje
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: neodlučan
Markec je napisao/la:Zanimlivo :)
Ako je pod lgpl licencom, bi li tko volio pisati, uglavnom jednostavne tutorijale za naš wiki. Bar one početne i osnovne stvari.


Ej, ovo je razvojni alat. Wiki nije baš mjesto za nekoga učiti programiranju..... a pogotovo kada za to već postoje tutorijali. (programiranje se moraš sam naučiti. Za to ili jesi ili nisi ;) )
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Grof je napisao/la:
Markec je napisao/la:Zanimlivo :)
Ako je pod lgpl licencom, bi li tko volio pisati, uglavnom jednostavne tutorijale za naš wiki. Bar one početne i osnovne stvari.


Ej, ovo je razvojni alat. Wiki nije baš mjesto za nekoga učiti programiranju..... a pogotovo kada za to već postoje tutorijali. (programiranje se moraš sam naučiti. Za to ili jesi ili nisi ;) )

Znam, ustvari postoji puno tutorijala ali svi su uglavnom orjentirani za windowse. Pa zato želim za linux, želim samo da se osnove stave, evo naprimjer kad sam pomalo učio programirati c++, e onda sam na kraju upisivao hmm PAUSE i druge naredbe, e iste naredbe neznam napisati za linux.

Onako me zanima, sad kad je nokia kupila qt i stavila ga pod gpl, dali ima kakve razlike između prethodne verzije, neki napredak. Nekako mi izgleda da će ovo potaknuti na bolji razvoj kde-4.
Avatar
Postovi: 3865
Postovi: 3865
Pridružen/a: 30 sij 2008, 14:55
Lokacija: Croatia/Zagorje
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: neodlučan
Markec je napisao/la:
Onako me zanima, sad kad je nokia kupila qt i stavila ga pod gpl, dali ima kakve razlike između prethodne verzije, neki napredak. Nekako mi izgleda da će ovo potaknuti na bolji razvoj kde-4.


Pa, loše ne može biti - u svakom slučaju! :)
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Markec je napisao/la:
Grof je napisao/la:
Markec je napisao/la:Zanimlivo :)
Ako je pod lgpl licencom, bi li tko volio pisati, uglavnom jednostavne tutorijale za naš wiki. Bar one početne i osnovne stvari.


Ej, ovo je razvojni alat. Wiki nije baš mjesto za nekoga učiti programiranju..... a pogotovo kada za to već postoje tutorijali. (programiranje se moraš sam naučiti. Za to ili jesi ili nisi ;) )

Znam, ustvari postoji puno tutorijala ali svi su uglavnom orjentirani za windowse. Pa zato želim za linux, želim samo da se osnove stave, evo naprimjer kad sam pomalo učio programirati c++, e onda sam na kraju upisivao hmm PAUSE i druge naredbe, e iste naredbe neznam napisati za linux.


90% Qt4.x tutoriala je orjentirano na Linux platformu. Na trolltech-ovoj stranici imaš cijelu dokumentaciju za Qt.
Avatar
Postovi: 519
Postovi: 519
Pridružen/a: 25 ožu 2008, 14:47
Lokacija: Nova Gradiska
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Fedora 10 - KDE 4.2.x
No nema na hrvatskome,
Avatar
Postovi: 3865
Postovi: 3865
Pridružen/a: 30 sij 2008, 14:55
Lokacija: Croatia/Zagorje
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: neodlučan
Markec je napisao/la:No nema na hrvatskome,


Naravno da nema. Kod ozbiljnijeg programiranja/programera podrazumjeva se da isti znaju engleski jezik.

Pa i sintaksa računalnih jezika je - engleska :roll:
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
ovo je dobar izvor widgeta za Qt, ako nekom zatreba:

http://www.qt-apps.org/
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE
Markec je napisao/la:Onako me zanima, sad kad je nokia kupila qt i stavila ga pod gpl, dali ima kakve razlike između prethodne verzije, neki napredak. Nekako mi izgleda da će ovo potaknuti na bolji razvoj kde-4.


full su nabrijali grafiku (widgeta): http://labs.trolltech.com/blogs/2009/03/03/performance-and-qt-45/ tako da bi KDE moga biti puno brzi.. :)

a ovo mi je prejako: http://labs.trolltech.com/blogs/2008/12/02/widgets-enter-the-third-dimension-wolfenqt/
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.