Sada je: 25 tra 2024, 21:33.
C, C++, Java, PHP, Ruby...

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojem jeziku je riječ. Primjer: [Java]
Ekipa, već neko vrijeme radim potajno na jednom CMS-u (točnije, ne samo CMS-u, već kompletnoj platformi za web stranice svih vrsta [forum, webshop, blog, normalna stranica, nekakva baza podataka/registar itd...]), pa me zanima kakvi featuri su vam nužni u takvome sustavu :D Mogu i postati što sam zasad isplanirao, a zainteresirani za testiranje mi se mogu javiti na PM.

Planiram javno predstavljanje oko ožujka, prvu javnu betu u travnju i naravno, bit će open source :)
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Super :thmb-up :thmb-up

Neki framework ili from scratch?
Za test su sacekat git repo :)
Avatar
Postovi: 408
Postovi: 408
Pridružen/a: 15 lis 2013, 01:42
Lokacija: BiH, Kakanj
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 30 puta
Spol: M
OS: Arch / Manjaro / #!
Evo ti moja iskustva sa posla :

- napusti ideju pisanja CMS-a u PHP-u ako ne znaš pisati sigurni kod
- napravi da može raditi sa postgres i mysql
- napredna funkcionalnost da se razlikuješ od drugih bi ti bila podrška za višestruke tipove CDN-a (dakle, ne samo jedan nego više tipova)
- podrška za plugine je obavezna
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
samo nek nije u php-u i vec bude super.

problem je u tome kaj su sad svi php devloperi, a zapravo svega 0.2% php develoepra je dobro.
idi radije na django ili nesto slicno. em je super em je lako za sloziti
Postovi: 536
Postovi: 536
Pridružen/a: 13 ruj 2008, 17:35
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Da vam odgovorim na pitanja :D

Kod je from-scratch (no za neke stvari se koriste open source biblioteke). Je li siguran? Ne znam pouzdano :D Protiv svih OWASP Top 10 ranjivosti je implementirana zaštita (što se ne može reći za recimo WordPress), teme nemaju pristup PHP kodu, lozinke se hashiraju bcryptom s cost parametrom 11 itd... Prije prvog stable releasea ću se potrudit da bude rigorozno testiran i sve ranjivosti popravljene :)

U vezi baze podataka: trenutno se koristi samo MySQLi database ekstenzija, ali planiram prebaciti na PDO u narednih par dana, pa bi podržane baze bile ove: (ovisno o driverima za baze koji su na serveru instalirani)

Kod: Označi sve
    CUBRID
    MS SQL Server
    Firebird
    IBM
    Informix
    MySQL
    MS SQL Server
    Oracle
    ODBC and DB2
    PostgreSQL
    SQLite
    4D


Podrška za plugine će sigurno postojati, a i potrudit ću se da bude sigurna.

devil je napisao/la:samo nek nije u php-u i vec bude super.

problem je u tome kaj su sad svi php devloperi, a zapravo svega 0.2% php develoepra je dobro.
idi radije na django ili nesto slicno. em je super em je lako za sloziti


S ovim se jako slažem, no nažalost, mora biti u PHP-u baš zbog njegove raširenosti po serverima i želja nekih ljudi koji bi ga koristili. :pogled_dolje Možda kasnije ga rewriteam u nekom drugom jeziku (Python, Ruby, Node, štogod), ali zasad mi to nije moguće.


Ako imate nekih specifičnih želja oko featurea, naročito nekih koje bi vam olakšale posao kao sistemcima/korisnicima CMS-a, recite :)
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Da li ćeš implementirati Symphony framework (kao što su učinili npr. Drupalovci) ili ideš baš sa "čistokrvnim" PHP-om? To bi ti recimo bio cool potez jer to postaje sve popularniji framework a i nekako je future proof... Uglavnom, mislim da bi ti projekt imao koristi od toga.

Za testiranje se slobodno javi. Trenutno sam u gužvi ali uskoro ću biti u stanju pronaći vremena i za to čudo istestirati ;)

I samo naprijed! :thmb-up
Baš bih volio da ti to uspije i da bude uspješan poput Drupala (a pošto vidim da ti je sigurnost broj 1, ideš u njihovom smjeru) :)
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
Idem s čistokrvnim PHP-om iz razloga koje ne smijem baš diskutirati ovdje :D

Prva alpha koja će se moći zavrtiti stiže za tjedan dana, nadam se :)

Hvala u svakom slučaju :)
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.