Sada je: 29 ožu 2024, 16:04.
C, C++, Java, PHP, Ruby...

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojem jeziku je riječ. Primjer: [Java]
Pozdravljam društvo!
Na ovome forumu nije me bilo barem tri godine. Svojevremeno sam se nešto pokušavao igrati s QT CREATOROM, pa su mi dobri duhovi s ovoga foruma pomagali. No, posao je ionako propao (stolarija - kuhinjski namještaj), pa sam odustao i od programiranja.
Sad opet trebam pomoć. Spremam se raditi besplatne digitalne udžbenike za prva četiri razreda osnovne škole (po zanimanju sam učitelj). Ideja je da se iz upotrebe sasvim izbace papirnati udžbenici i da dijete ide u školu s 2-3 pisanke u torbi i domaćom zadaćom na stiku. Zadržao bih strukturu papirnatih udžbenika (brojeve stranica, sadržaj...) Svaki udžbenik (radna bilježnica, zbirka zadataka...) bi bio zasebna izvršna datoteka. Nakon upisa stranice pojavila bi se forma s nekom .jpg pozadinom i na njoj neki input-boxovi - kućice za upis rezultata. Na kraju neki gumbić "gotov sam, molim ispravak". Dakako, mogućnost spremanja (save, open...) itd. Poneka animacija ili igrica... Te bih udžbenike radio s dvadesetak učiteljica i učitelja koji bi htjeli sa mnom volontirati i onda ih jednostavno poknuo na internet za besplatno skidanje - tko voli nek izvoli. Dakako, planiram se pojaviti i na natječaju Ministarstva i tako stati sasvim jednakopravno uz bok izdavačima papirnatih udžbenika.
Ako netko želi nešto više pročitati o cijeloj ideji, evo link:
http://podrucna-skola-jamarice.kuhinje- ... benici.pdf

E sad...

Najbolje se snalazim u Visual Basicu. Nije mi ni c++ stran, ali u njemu sam posljednji put nešto programirao prije petnaestak ili čak više godina. Od tada tek povremeno nešto malo izmijenim u nekom kodu. No, budući da je okosnica cijele ideje 0.00 kn (slovima: nula kuna i nula lipa), te svoje udžbenike bih morao raditi u nekom besplatnom alatu. Razmišljam o PYTHONU ili o QT CREATORU. Bilo bi poželjno da konačna .exe datoteka uredno radi na win, linux i android (tableti) operativnim sustavima. O PYTHONU i QT-u znam vrlo malo, ali to što planiram raditi ionako neće biti odveć programski zahtjevno. Najveći (lavovski) dio posla će ionako biti sastavljanje i izrada udžbenika u nekoj crtalici. Budući da će to (nadam se) raditi poveći broj koordiniranih učitelja i učiteljica, vjerojatno ćemo se držati običnog Paint-a. Jer... osim puno (jako puno) posla, opet nema većih zahtjeva.
Da ne duljim, molim preporuku i mišljenje - kojega programskog alata da se uhvatim? Dakako, u toku rada ću vjerojatno trebati i pomoć i savjete u vezi toga programskog alata, ali o tom - po tom.
Unaprijed zahvaljujem na odgovorima i pomoći.

P.S.
Neka moderatori dopuste da ime programskoga jezika u naslov teme dodam naknadno, kad konačno svi zajedno odlučimo u čemu će se ova moja fix-ideja raditi.
Zadnja izmjena: maliodpalube; 25 lip 2015, 23:16; ukupno mijenjano 1 put/a.
Postovi: 135
Postovi: 135
Pridružen/a: 18 stu 2010, 06:51
Lokacija: Sesvetski Kraljevec
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Windows 7
Pozdrav.

Sto se tice VB vs. C++, to je jasno VB mu nije ni do koljena. Pogotovo zbog C++11 && C++14.
I sve bi to moglo u Qtu da se uradi, a Qt je cross-platform sto ti odgovara. A sad mozes koristit i PyQt sto je isto uredu.

Molim te ne koristi Paint :D

Kad vec hoces da radis nesto tako, mozda da too sve bude u cloudu. Python + Django ili neki PHP framework pa cak i postoje C++ web frameworks. Ne moze biti bolji cross-platform od weba. I vjerovatno bi bilo interaktivnije i samim tim zanimljivije djeci. Sadrzaj bi se mogo mjenjat "u hodu" i sl. A kvaka je sto bi takav projekt trebo imati podrsku ministarstva, jer bi onda svaka skola trebala vac imati bazu ucenika, eDnevnik i sve sto ide s tim. Sto zahjeva pare i nekolko zaposlenih u skoli da to odrzavaju. I sad na Balkanu nekoga "nagovorit" na taj potez je jako tesko, jer je skolstvo isto kao i prje 100 godina i bit ce isto jos 50.

U svakom slucaju sretno s projektom :)
Avatar
Postovi: 408
Postovi: 408
Pridružen/a: 15 lis 2013, 01:42
Lokacija: BiH, Kakanj
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 30 puta
Spol: M
OS: Arch / Manjaro / #!
Ma sve znam... mentalitet, birokracija koja je uvijek "ne talasaj" itd... To je drugi dio priče i nije baš za ovaj forum.
Programčići bi se svakako trebali vrtjeti neovisno o internetskoj vezi. Dakle, jednom skinuti i raspakirani mogli bi se koristiti bez interneta i zdravo-seljački kopirati s računala na računalo. Čak ne bih ni radio instalaciju nego puko kopiranje. Sve potrebne .dll i slične bih imao smještene u istom folderu sa .exe.
Postovi: 135
Postovi: 135
Pridružen/a: 18 stu 2010, 06:51
Lokacija: Sesvetski Kraljevec
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Windows 7
Pozdrav,

Slučajno kliknuh na temu i gle čuda - baš sam o tome razmišljao unatrag nekog vremena, gledajući svoje dijete koje nosi pretešku torbu u školu. Umjesto da nosi par bilježnica i tablet.

Nemoj se ljutiti, ali nemam namjeru aktivno sudjelovati u tvom projektu (bar za sada), osim kroz savjete i promišljanja, pa me čisto saslušaj da dobiješ zor u moj način promišljanja o ovoj temi.

Prvo, definitivno ti NE savjetujem pisanje stand-alone aplikacija jer ćeš se zapetljati u probleme s multiplatformnosti i održavanjem istoga. Spremanje podataka koje se skuplja kroz ovakve digitalne udžbenike jednostavno mora biti centralno na cloudu, a ne lokalno na računalima jer se time gubi uvid u podatke učenika, te je podložno gubicima uslijed kvara uređaja.
Razmišljaj o budućnosti projekta, a budućnost mu je ta da će djeca u školu nositi tablete koje će koristiti u nastavi. Ti tableti će se i trgati i kvariti i svašta i definitivno bi bilo krivo spremati učeničke podatke lokalno. Osim toga, kako ćeš te podatke s tableta samo tako prebacivati na kućna računala i sl.
Dakle, definitivno i jedino bi trebao gledati put web-aplikacije i clouda. Danas je sve na cloudu, sutra će biti sve++ na cloudu.

Web aplikacija i spremanje podataka u kojekakve SQL i ine baze je zakon + cloudu rješenja za spremanje datoteka i sl.
Svaka škola će zapravo vrlo brzo imati i wifi, a internet je sve prisutniji. Za one koji ga neće imati još uvijek su tu klasična rješenja s papirnatim udžbenicima i shvati to kao prijelazno razdoblje.
Užasno bi pogrešno bilo raditi stand-alone aplikacije, koje ćeš kad-tad opet trebati preprogramirati na web, jer se sve takve stvari pomiču na web. Dakle ,samo ćeš raditi dupli posao i trošiti entuzijazam uzalud!
Popravak i nove verzije web-aplikacije su automatski odmah dostupne svima bez potrebe za novim downloadima i sličnim.

Preko Pytona i PHP-a te tone gotovih frameworka možeš čuda raditi od web aplikacija (radije malo prostudiraj javascript + AJAX).

Zamislio samo kako bi dobro bilo imati ovo kao web sustav koji bi na koncu bio spojen s učiteljima i e-dnevnikom. Napisana zadaća na tabletu, automatski bi se odmah nalazila u bazi na webu i bila bi pristupačna s bilo kojeg mjesta i bilo kojoj osobi kojoj to treba (učitelj, učenik, roditelj).

Dakle, kao prvi putokaz, ja ti strogo i jedio savjetujem web aplikaciju + cloud. Nema alternative. ;)
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Zasto ne HTML5? Nesto poput
http://h5p.org/
ili mozda krenuti "od nule" sa HTMLom 5?

Ili mozda Python
http://ipython.org/notebook.html
Postovi: 248
Postovi: 248
Pridružen/a: 07 lip 2009, 12:55
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 5 puta
Spol: M
Ma bilo što, samo da je web. ;)
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Grof je napisao/la:Ma bilo što, samo da je web. ;)

Bio si brzi u objavi posta :)
U potpunosti se slazem s tobom.
Postovi: 248
Postovi: 248
Pridružen/a: 07 lip 2009, 12:55
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 5 puta
Spol: M
Uf... Grofe...
Sad ću ti reći da se u potpunosti slažem s tobom, ali te ipak neću poslušati. Barem ne u ovoj prvoj varijanti. Ali istina, razmišljam o nekoj budućnosti, pa će cijela konstrukcija biti napravljena s vrlo malo koda za .exe - sve će biti u nekim eksternim datotekama. A zašto tako... da ne tupim ovdje, ima u mome prvome postu link na .pdf koji je neki startni konkretni zapis o cijelom projektu - ako nije preambiciozno to nazvati projektom.
Tablet svakom djetetu je utopija za narednih barem 20 godina. A ja predlažem instant rješenje za ništa ili vrlo malo kuna... Ako ti nije tlaka, pročitaj .pdf iz prvog posta.
Ipak - još jednom - u potpunosti se slažem s tvojim postom i razmišljanjima - ali stvarnost u školama je nešto sasvim drugo. Moje ideje su nekakav mogući kompromis.
Postovi: 135
Postovi: 135
Pridružen/a: 18 stu 2010, 06:51
Lokacija: Sesvetski Kraljevec
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Windows 7
Mogu samo reći: Kamo sreće da većina učitelja, ministara, ravnatelja... razmišlja kao ovaj maliodpalube.
Svaka čast na projektu, želim ti da uspije iako ne mogu ti puno tehnički pomoći. :thmb-up
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 330 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
maliodpalube je napisao/la:Tablet svakom djetetu je utopija za narednih barem 20 godina. A ja predlažem instant rješenje za ništa ili vrlo malo kuna... Ako ti nije tlaka, pročitaj .pdf iz prvog posta.


Pa, mislim da stvari nisu baš tako crne. Tableti već sada postaju uobičajeno osobno pomagalo. Ima ih po prilično niskim cijenama, a koji zadovoljavaju potrebe ovakvog web projekta. Hrvatska kakva god da je ipak sve više sredstava povlači iz EU fondova, pa ne vidim zašto bi se na takvu digitalizaciju čekalo baš 20 godina. Ja to vidim u školama za nešto više od 5 godina.
Neki pilot projekti su već počeli.
Pročitati ću i PDF i dati svoje kritičko mišljenje ovdje. ;)
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.