Sada je: 29 ožu 2024, 06:55.
C, C++, Java, PHP, Ruby...

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojem jeziku je riječ. Primjer: [Java]
Pokušavam sklopiti mjerač temperature i vlažnosti pomoću senzora DHT11. Mislim da sam sve dobro spojio na eksperimentalnoj pločici, ali zapeo sam kod programiranja. Pod "Examples" ne nalazim DHT11. Nedostaju mi "libraries", a ne znam od kud da ih skidam i kako da ih instaliram. Slijedim upute e-radionice http://www.e-radionica.com/blogs/novost ... re-i-vlage.
Mogu li se još negdje naći upute za početnike?
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Predlažem da pogledaš arduino getting started: http://arduino.cc/en/Guide/HomePage
Tu se mogu preuzeti svi librariy i primjeri.
Avatar
Site Admin
Postovi: 2074
Site Admin
Postovi: 2074
Pridružen/a: 07 pro 2007, 16:30
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 174 puta
Primio/la zahvalu: 278 puta
Spol: Ž
OS: ubuntu 12.04
U krivi folder sam kopirao taj DHT11. Sada sam ispravio i nalazim ga u gotovim primjerima, normalno učitam, ali neće mi prikazati rezultate mjerenja...Možda sam odabrao krivu Board iako ovako stoji u uputama?
slika
Evo i popis errora:
slika
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
dmesg | grep tty
Kod: Označi sve
[arch@vlado ~]$ dmesg | grep tty
[    0.000000] console [tty0] enabled
[    1.724734] tty tty42: hash matches
[    6.344337] systemd[1]: Starting system-getty.slice.
[    6.345008] systemd[1]: Created slice system-getty.slice.
[ 5901.850049] usb 1-1: FTDI USB Serial Device converter now attached to ttyUSB0
[ 5907.835591] ftdi_sio ttyUSB0: FTDI USB Serial Device converter now disconnected from ttyUSB0
[ 5908.387036] usb 1-1: FTDI USB Serial Device converter now attached to ttyUSB0
[ 5908.829172] ftdi_sio ttyUSB0: FTDI USB Serial Device converter now disconnected from ttyUSB0
[ 5914.992777] usb 1-1: FTDI USB Serial Device converter now attached to ttyUSB0
[ 5929.602381] ftdi_sio ttyUSB0: FTDI USB Serial Device converter now disconnected from ttyUSB0
[ 5936.665166] usb 1-1: FTDI USB Serial Device converter now attached to ttyUSB0
[ 5946.555750] ftdi_sio ttyUSB0: FTDI USB Serial Device converter now disconnected from ttyUSB0
[ 5947.109315] usb 1-1: FTDI USB Serial Device converter now attached to ttyUSB0
[ 5950.561187] ftdi_sio ttyUSB0: FTDI USB Serial Device converter now disconnected from ttyUSB0
[ 5951.165124] usb 1-1: FTDI USB Serial Device converter now attached to ttyUSB0
[12339.444191] ftdi_sio ttyUSB0: FTDI USB Serial Device converter now disconnected from ttyUSB0
[12339.993908] usb 1-1: FTDI USB Serial Device converter now attached to ttyUSB0
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Stavka "Serial port" u meniju ti je isključena što znači da kao obični user nemaš dozvolu za korištenje serijskog porta. Ne znam u koju bi grupu trebalo točno dodati tvog usera pa probaj pokrenuti arduino program sa gksudo ili sudo iz terminala. To će ti sigurno raditi jer kao root imaš sve dozvole. Nije baš pametno kao root ali arduino program ti neće napraviti neku štetu na sustavu.
Ili, da ti bude lakše, napraviš u istom folderu skriptu (u nekom tekst editoru). Snimi, recimo kao arduinokaoroot.sh i staviš joj izvršnu dozvolu.
Kod: Označi sve
#!/bin/bash

gksudo ./arduino
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
sa sudo mu radi, al itočna grupa je "dialout". Dodajte svoj usernalme u /etc/group u liniji sa dialout.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Evo, riješeno, ali možemo ovdje dalje razmjenjivati iskustva. Nije bio problem u Arduinu/Croduinu, već u mom nepoznavanju osnovnih stvari :srami_se
slika
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Bilo bi lijepo da napišeš kako si riješio.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Serial port nije bio omogućen jer sam arduino pokretao kao obični korisnik. Pokretanjem iz terminala, to je riješeno.
Kod: Označi sve
sudo arduino

Zatim kopiranje mape DHT11 u mapu /usr/share/arduino/libraries/ isto nije išlo pa sam morao ručno:
Kod: Označi sve
sudo cp -r /home/arch/Downloads/DHT11 /usr/share/arduino/libraries/

Znači nije bio problem u arduinu, moram dati običnom korisniku neke ovlasti nad nekim mapama i programima ili dodati korisnika u grupu... ali o tome u drugoj temi.
Ovdje možemo nastaviti sa svojim iskustvima i primjerima. Ovo očitavanje temperature i vlažnosti zraka na pr. izgleda ovako:
Kod: Označi sve
// Croduino lekcija broj 6
// Ocitava temperaturu i vlagu te prikazuje u serial monitoru
// e-radionica.com

#include <dht.h>
dht DHT; // potrebno zbog librarya

#define dht_dpin A0 // na kojem se pinu nalazi DHT11

void setup(){
 
  Serial.begin(9600);
  Serial.println("Vlaznost i temperatura\n\n");
  delay(1000); //preporuceno pricekati 1 sekundu dok se senzor stabilizira
}

void loop(){

  DHT.read11(dht_dpin);

    Serial.print("Vlaznost zraka = ");
    Serial.print(DHT.humidity);
    Serial.print("%  ");
    Serial.print("temperatura = ");
    Serial.print(DHT.temperature);
    Serial.println("C  ");
    delay(800); // ne treba precesto pokusavati pristupiti senzoru
              // u teoriji, po datasheetu, trebalo bi se pristupati
              // svake 2 sekunde. No, u praksi, čini se da radi
              // svake 0.8 sekundi.

}



:komp Bombonijera:

slika
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
// ak niste vidli (dobio sam u newsletteru)

Croduino slavi rođendan i e-radionica ima neke pogodnosti za nas

Godina dana je prošla od službene objave Croduina. Ponosni i sretni na dosadašnji uspjeh Croduina, konkretno njegovo plasiranje u naše osnovne škole i fakultete, ali i opću prihvaćenost među ljudima, odlučno nastaljamo dalje s Croduino edukacijom i kreiranjem novih verzija Croduina.
Sve to ne bi bilo moguće bez zajednice i samih Vas; kupaca, simpatizera, posjetitelja, ali i kritičara - dobili smo poklon koji smo samo mogli poželjeti.

Ali, i mi imamo poklon za Vas! Kao zahvalu, u tjednu od 5.5. do 11.5. svim kupcima uz kupnju Croduino Basica / Croduino Pica / Croduino seta za početnike dajemo -33% na SVE dodatke, senzore i module iz kategorije DIY! (Croduino). Sve što trebate napraviti je koristiti kod "CroduinoSretanRodendan" prilikom kupovine.
Avatar
Postovi: 327
Postovi: 327
Pridružen/a: 26 srp 2013, 07:31
Lokacija:
Podijelio/la zahvalu: 20 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: Arch

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.