Sada je: 28 ožu 2024, 09:03.
Ukratko se predstavite.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
Dobrodošli na forum portala linuxzasve.com. Ovo je mjesto gdje se ukratko možete predstaviti - slobodno otvorite novu temu i ukratko nam recite nešto o sebi. Također, poželjno je odmah ispuniti profil sa informacijama (Profil/Postavke, gore lijevo).
NewLxUbt je napisao/la:I neka mi netko prišapne, kako da minimaliziram prozore u Mintu... Nešto poput windowsa u dnu ekrana... Kada kliknem onu crticu za minimalizaciju, prozori se izgube, volio bi ih ponovo imati dostupne... Kopam po opcijama ali ne nalazim odgovor...


Ovo sam riješio sa apletima na panelu... jutros sam pokušao sa skidanjem youtuba... i pogodite, nisam uspio ??? Trenutro sa vraćam na win, tamo sam to savladao...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
NewLxUbt je napisao/la:
NewLxUbt je napisao/la:I neka mi netko prišapne, kako da minimaliziram prozore u Mintu... Nešto poput windowsa u dnu ekrana... Kada kliknem onu crticu za minimalizaciju, prozori se izgube, volio bi ih ponovo imati dostupne... Kopam po opcijama ali ne nalazim odgovor...


Ovo sam riješio sa apletima na panelu... jutros sam pokušao sa skidanjem youtuba... i pogodite, nisam uspio ??? Trenutro sa vraćam na win, tamo sam to savladao...

Skidanjem youtuba? Kako to skineš youtube? Ctrl + S? :hihi
Prije nego tako olako digneš ruke, provaj www. zaminit sa ss ;)
Kod: Označi sve
ssyoutube.com/watch?v=blabla
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
NewLxUbt je napisao/la:
NewLxUbt je napisao/la:I neka mi netko prišapne, kako da minimaliziram prozore u Mintu... Nešto poput windowsa u dnu ekrana... Kada kliknem onu crticu za minimalizaciju, prozori se izgube, volio bi ih ponovo imati dostupne... Kopam po opcijama ali ne nalazim odgovor...


Ovo sam riješio sa apletima na panelu... jutros sam pokušao sa skidanjem youtuba... i pogodite, nisam uspio ??? Trenutro sa vraćam na win, tamo sam to savladao...


Bez ljutnje, ali ti imaš opako krivi pristup korištenju operativnog sistema (ne samo Linuxa) i sad se vraćaš u zonu komfora gdje si nabubao napamet par radnji tako da ti ne znam kako više pomoći.

Pa LinuxMint je operativni sistem kojeg možeš funkcionalno 100% koristiti bez upotrebe terminala. Na njihovim stranicama imaš dokumentaciju koja ti olakšava prve korake, ali treba pregledati web stranicu, pronaći dokumentaciju na jeziku koji razumiješ i pročitati osnove.

Nemreš skinuti video sa YT-a?!
Pa što, Windowsima (Cortini) kažeš skini mi to i to i Cortina to napravi? - Moš' misliti.

U LinuxMintu po defaultu imaš Firefox.
Firefox (i na Windowsima) ima neke extensione koji mu proširuju funkcionalnost i jedan od osnovnih koje ljudi instaliraju je Video DownloadHelper (koriste ga i Windows korisnici) i nema nikakve veze sa operativnim sistemom kojeg koristiš, a instalaciju radiš iz Firefoxa, a ne operativnog sistema.

Instalacija programa... pa imaš centar softvera ili kako se već zove.
Trebaš program za pakete? Upišeš rar ili zip i centar softvera ti ponudi barem 5 do 10 aplikacija koje to rade... što tu imaš skidati sa koje kakvih stranica i onda pokušavati to ručno instalirati... nemoj razmišljati kao da radiš sa Windowsima jer na Linuxu nema .exe fajlova

... i kakvi crni apleti za minimiziranje otvorenog prozora szbunjen

:zen
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
moguće da mu instalacija nije prošla ok pa DE nije imao applet koji pokazuje potvorene programe. zna se nekada dogoditi kada se usere instalacija. Ja sam nakon takivh stvari samo reinstalirao odmah i sve bi bilo ok.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Prvi glas :zabrinut ... ne da može doći do problema pri instalaciji nego da nakon instalacije ne radi samo jedna stvar.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
NewLxUbt je napisao/la:
Ovo sam riješio sa apletima na panelu... jutros sam pokušao sa skidanjem youtuba... i pogodite, nisam uspio ??? Trenutro sa vraćam na win, tamo sam to savladao...

Kako misliš skidanje YouTubea, nešto kao aplikacija za skidanje sadržaja s YouTubea ili app YouTube?
Zar nije dovoljan Firefox internet preglednik, kojega imaš? I u favorite staviš YouTube. Ako želiš možeš narediti prečac na tipkovnici da ti odmah otvori firefox na stranici YouTube.
Preko Firefox preglednika ima milijun aplikacija za skidanje sadržaja, ima ih u oblaku a i za instalirati. Ja koristim aplikaciju "u oblaku" http://convert2mp3.net/en/
Samo upišeš (kopiraš) adresu videa i u koji format, klik, klik, i Firefox ti spremi željeni sadržaj u datoteku "preuzimanja" ili "downloads".
Meni puno čišći način nego da instaliram kojekakve aplikacije.
Ako želiš neku drugu aplikaciju instalirati onda u tražilicu upiši nešto kao "mp3 converter linux", itd...

A za onaj problem sa minimize, čudno. Imaš čak i prečac na tipkovnici za minimaliziranje prozora, tako da i ne moraš mišem ići u gornji panel, pa pokušaj pronaći.
Trebao si ostati na Ubuntu. Uz svo poštovanje prema drugim distrama i njihovim prednostima, za mene je Ubuntu jedini kompletan OS.
Možda griješim ali čini mi se da novaci imaju češćih problema na Mintu. Možda je bolje da uče na ubuntu, koji je "zatvoreniji" od Minta, tj. manji izbor svega, pa je lakše za savladati.

Koliko vidim novog kolegu pate neke instalacije aplikacija. Ako skineš verziju aplikacije za linux ne bi trebao imati problema. Kao i na windowsima, samo dvoklik koristi. A terminal samo kada zahtijeva aplikacija. I nadam se da ne pokušavaš instalirati aplikaciju za windowse, to ne može proći (sorry ako griješim , takav sam dojam stekao).

Sve poznatije aplikacije koje nađeš na internetu se instaliraju na dvoklik, ma da ne moraš niti tražiti po netu zato šta većinu aplikacija možeš naći u softver centru, iz kojega se app instalira na jedan klik. Ali u rijetkim slučajevima se baš treba tar kroz terminal... Zato je puno jednostavnije kada zapneš na instalaciji neke aplikacije pitaj u novoj temi i navedi ime aplikacije, da ne moram pisati eseje :)
Šalim se nije mi problem pisati, koliko je problem ljudima čitati moje gluposti ;)
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
bertone je napisao/la:
NewLxUbt je napisao/la:
NewLxUbt je napisao/la:I neka mi netko prišapne, kako da minimaliziram prozore u Mintu... Nešto poput windowsa u dnu ekrana... Kada kliknem onu crticu za minimalizaciju, prozori se izgube, volio bi ih ponovo imati dostupne... Kopam po opcijama ali ne nalazim odgovor...


Ovo sam riješio sa apletima na panelu... jutros sam pokušao sa skidanjem youtuba... i pogodite, nisam uspio ??? Trenutro sa vraćam na win, tamo sam to savladao...


...
U LinuxMintu po defaultu imaš Firefox.
Firefox (i na Windowsima) ima neke extensione koji mu proširuju funkcionalnost i jedan od osnovnih koje ljudi instaliraju je Video DownloadHelper (koriste ga i Windows korisnici) i nema nikakve veze sa operativnim sistemom kojeg koristiš, a instalaciju radiš iz Firefoxa, a ne operativnog sistema.
...

:zen


Zrno po zrno pogača... Hvala!
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Ima li netko da mi prišapne kako da spriječim virtualnu tipkovnicu da mi se pojavljuje kada startam Linux Mint MATE ???
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
NewLxUbt je napisao/la:Ima li netko da mi prišapne kako da spriječim virtualnu tipkovnicu da mi se pojavljuje kada startam Linux Mint MATE ???


Nemam sad MATE ni na jednom stroju (ali više manje je isto kod svih DE)... imaš negdje postavkama ikonu "univerzalni pristup"

slika

i potom negdje u postavkama gumb za uključi/isključi zaslonsku tipkovnicu:

slika
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:
NewLxUbt je napisao/la:Ima li netko da mi prišapne kako da spriječim virtualnu tipkovnicu da mi se pojavljuje kada startam Linux Mint MATE ???


Nemam sad MATE ni na jednom stroju (ali više manje je isto kod svih DE)... imaš negdje postavkama ikonu "univerzalni pristup"

i potom negdje u postavkama gumb za uključi/isključi zaslonsku tipkovnicu:



Odlično, hvala na trudu, nisam posjećivao forum zadnjih dana... Virtualnu tipkovnicu sam isključio na opciji početnih aplikacija... Živcirala me kada mi iskače nepozvana... Trenutno se stabiliziram na Linux Mint Cinnamon, ali mi se užasno sporo podiže... Dodao sam u shell Studio i na drugi disk Debian - Sviđa mi se njegova jasnoća i jednostavnost, makar na izgled... i ko što rekoh Mint mi je usporio, a i ja bih volio malo usporit sa install / reinstall...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.