Sada je: 19 tra 2024, 04:09.
Ukratko se predstavite.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
Dobrodošli na forum portala linuxzasve.com. Ovo je mjesto gdje se ukratko možete predstaviti - slobodno otvorite novu temu i ukratko nam recite nešto o sebi. Također, poželjno je odmah ispuniti profil sa informacijama (Profil/Postavke, gore lijevo).
New Age
04 sij 2017, 23:24
Pozdrav raja.

Kazu nikada nije kasno ,pa i ja tako instalira Linux.Inace dolazim vam iz susjedne Bosne i Hercegovine.
Imam 25 godina i dolazim iz jednog malog gradica ,do skoro sam bio okorjeli korisnik Windows OS i bio sam zakleti windows komunista.
Medjutim stvari su se poceli turbulentno mjenjati u zadnje vrijeme. Kako su me oduvjek odusevljavale web stranice i forumi kako to sve funkcionise.
Krenuo sam se u akciju istrazivanja i informisanja ,malo sam ucio HTML/CSS .Proucavao malo graficki dizajn ,nesto caprko po Illustratoru pokusavao nesto u photoshopu.
Malo sam se bio provirio i u programiranje ,ali nista posebno.Uvidio sam ja tu da to uzima dosta odricanja i cjepanja nervi ,nije to nimalo lagana disciplina.
Oduvjek sam ja cjenio one ljude koji rade za zajednicu .Ali ti su dani bili presudni , cudne misli su se motale po mojoj glavi .Odlucio sam da je dosta piraterije i ilegale .
Otisao sam do drugara koji je inace koristio linux i on me je malo uveo u te stvari pokazo mi za terminal ,nesto pricao o Archu i Debian-U .Pokazivao neke programe olaksice i alternative.

Tako da sam prvo intaliro Ubuntu 16.04.1 ,medjutim nisam se nesto odusevio njegovom funkcionalnoscu bilo je mnogo bug-ova .Nakon toga instaliram Linux Deepin ,ali nisam ni slutio da sam uletio u neobrano grozdje.Nisam imao pojma da je on baziran na Archu to jeste kasnije sam ja to saznao .Prosao sam ja na njemu Isusove muke.Nisam mogao nigdje da se maknem kolutao sam ocima u mjestu .Cak i najbanalinju stvar VIber nisam mogao da instaliram na njega ,trazilo je nekakvu zastitu da skinem.Sve je to u meni budilo znatizelju i motivaciju da malo opet caprkam .Nakon mmalo duzeg informisanja saznam ti ja za Linux Mint .I evo me sad zadovoljno se smjeskam i uzivam u ogromnom prostranstvu Linux OS-a.

Zakljucak:

Windows jeste laksi za koristenje i dostupnije su neke stvari ,mogu se neke stvari rijesti u samo par klikova.
Ali jedno veliko "ALI" Linux je nesto zahtjevniji ,treba se malo potruditi nekad zasukati rukave .Nemas bas sve cool stvari i programe kao na
windowsima,zato uvjek postoje alternative .Medjutim to se ne moze porediti sa zarom borbe i entuzijazmom i istrazivackim duhom koji linux budi u tebi .Osjecas se kao j....i Indian Jones koji juri kroz arheloske grobnice.
Postovi: 4
Postovi: 4
Pridružen/a: 31 pro 2016, 13:45
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
Re: New Age
05 sij 2017, 00:09
dobrodošao :bok
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Re: New Age
05 sij 2017, 06:11
Lijepo predstavljanje, dobrodosao ti nama
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6155
Moderator
Postovi: 6155
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 225 puta
Primio/la zahvalu: 337 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Re: New Age
05 sij 2017, 11:19
Dobrodošao! Jako zanimljiva i uzbudljiva priča :thmb-up

Istina, ja sam prvo pročitala "cijepanja drva" umjesto "nervi" pa mi nije bilo jasno kakve to veze ima s Linuxom pface rofl Trebam nove naočale :place
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Re: New Age
05 sij 2017, 11:38
Dobrodošao :)
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Re: New Age
23 sij 2017, 17:02
Hvala svima na gostoprimstvu :D .
Postovi: 4
Postovi: 4
Pridružen/a: 31 pro 2016, 13:45
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux Mint

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.