Sada je: 29 ožu 2024, 08:37.
Pametni telefoni, tableti, netbook prijenosnici...

Moderator/ica: Moderatori/ce

Canonical je jedan od izlagača na Mobile World Congressu 2017 g, možda to znači da će biti novih mobitela, prelazak na Snappy bazu i snapove je u tijeku što se tiče developmenta.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la:Canonical je jedan od izlagača na Mobile World Congressu 2017 g, možda to znači da će biti novih mobitela, prelazak na Snappy bazu i snapove je u tijeku što se tiče developmenta.


Njet. Novih telefona neće biti. Niti jedan stari neće dobiti nadogradnju. OTA-15 nema. Jedino tablet M10 kad se pojavi 16.04 sa Snapom. Dakle, dok ne bude Unityja8 ništa od telefona.

http://www.omgubuntu.co.uk/2017/01/ubun ... 15-ditched
Postovi: 286
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
hrvooje je napisao/la:
Njet. Novih telefona neće biti. Niti jedan stari neće dobiti nadogradnju. OTA-15 nema. Jedino tablet M10 kad se pojavi 16.04 sa Snapom. Dakle, dok ne bude Unityja8 ništa od telefona.

http://www.omgubuntu.co.uk/2017/01/ubun ... 15-ditched


Vidio sam to, prelazak na snap se najavljivao duže vrijeme, bez njih nema jednostavno convergencea i proširenja broja aplikacija. Novi mobiteli će tek kada taj prelazak bude gotov.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS


LibreOffice na BQ Aquaris M10 Ubuntu tabletu.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
If you were hoping to see a new Ubuntu phone released sometime soon, we’ve some bad news for you.

And if you already own an Ubuntu phone and were hoping to see a new update released soon, we’ve some bad news for you too.

Canonical say we won’t see new Ubuntu phone models released until a Snap-based version of Ubuntu to use on them is ready, and that transition, though in progress, will take time.

...Canonical ponovno zeznuo svoje korisnike - ništa novo kada su oni u pitanju...
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
trzalica je napisao/la:
If you were hoping to see a new Ubuntu phone released sometime soon, we’ve some bad news for you.

And if you already own an Ubuntu phone and were hoping to see a new update released soon, we’ve some bad news for you too.

Canonical say we won’t see new Ubuntu phone models released until a Snap-based version of Ubuntu to use on them is ready, and that transition, though in progress, will take time.

...Canonical ponovno zeznuo svoje korisnike - ništa novo kada su oni u pitanju...


Transformacija u snap OS za Ubuntu Touch i Ubuntu je jako veliki projekt, normalno da traje, a što se tiče toga da većina postojećih Ubuntu mobitela neće dobiti snap bazirani Ubuntu, to je problem sa driverima koji ne ovise o Canonicalu, Ubuntu Touch koristi Android drivere i neke funkcije u snap OSu zahtijevaju novije drivere/kernele kakvi nisu podržani na starijim mobitelima. Bilo bi svakako ljepše da svi mobiteli to mogu podržavati pa da ljudi mogu i dalje koristiti svoje postojeće mobitele, ali tako je kako je, možda uspiju to i zaobići nekako.

Security updateovi će se nastaviti za postojeći Ubuntu Touch. Svi koji su kupili Ubuntu mobitele su znali da je to OS u razvoju, ja nisam razočaran dok god budu ponudili nešto dobro u budućnosti, moćan mobitel sa završenim convergenceom, snapovi će donijeti desktop aplikacije na mobitel na puno jednostavniji način nego sada preko deb paketa. Niti je to kraj svijeta sam po sebi za postojeće korisnike, uvijek mogu koristiti postojeći OS ili reflashati mobitel sa Androidom i koristiti ga tako ili prodati, nije da im je preko noći mobitel postao beskorisni komad hardvera. Ako na kraju novi snap OS ponudi efikasan convergence ja neću biti nezadovoljan, sa snapovima će vjerojatno biti moguće i napraviti snapove Vibera i Skypea pa bi i taj dio iskustva na mobitelu trebao biti bolje pokriven.

Jolla korisnici su prošli puno gore jer su mnogi platili tablet koji nisu nikada dobili, kod Ubuntua takvih problema nije bilo, a i pošto su mobiteli bazirani na Android modelima lako ih je reflashati sa Androidom tko želi. BQ Aquaris M10 tablet i Meizu Pro 5 mobitel bi trebali dobiti snap OS, mislim da će uskoro postati i dostupan alpha image za BQ Aquaris M10. Ne znam što će biti sa razvojnim Nexusom 4 i da li će neki drugi mobitel postati novi razvojni uređaj, to još nisam nigdje pročitao.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Slažem se sa 99% onoga što si rekao ali kao što si i sam rekao pošto je to veliki projekt trebali su napraviti dugoročni plan (to svaka ozbiljna firma uvijek napravi) i onda unaprijed upoznati svoje korisnike sa ovakvim stvarima. To mi je potpuno neozbiljno. Inače, nemam ništa protiv Ubuntu Toucha, čak sam i sam bio zainteresiran za smartphone sa tim OS-om ali sada me nekako prošla volja kada vidim ovakve stvari. Mislim da ovo nije dobro za njih same jer korisnici neće imati povjerenje u njih niti kada ovaj projekt jednom konačno bude u stabilnoj fazi.
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
trzalica je napisao/la:Slažem se sa 99% onoga što si rekao ali kao što si i sam rekao pošto je to veliki projekt trebali su napraviti dugoročni plan (to svaka ozbiljna firma uvijek napravi) i onda unaprijed upoznati svoje korisnike sa ovakvim stvarima. To mi je potpuno neozbiljno. Inače, nemam ništa protiv Ubuntu Toucha, čak sam i sam bio zainteresiran za smartphone sa tim OS-om ali sada me nekako prošla volja kada vidim ovakve stvari. Mislim da ovo nije dobro za njih same jer korisnici neće imati povjerenje u njih niti kada ovaj projekt jednom konačno bude u stabilnoj fazi.


To je projekt gdje su stvari otkrivene kako je razvoj išao dalje, snapovi su evolucija click paketa koji su osmišljeni za Ubuntu Touch, tako da snapovi nisu ni postojali kada je krenuo razvoj UTa. Onda se otkrilo da su snapovi sjajan način za upgradeanje sustava pa i za izgradnju modularnog operativnog sustava i otuda prijelaz na snapove. Da su i htjeli ne bi mogli unaprijed upozoriti korisnike jer tada snapovi nisu bili ovo što su danas.

Za neki budući uspjeh i dugotrajnu održivost nekog uređaja potrebno je imati open source hardver gdje drivere ne kontrolira netko drugi, sve ostalo si limitiran na drivere koje napravi originalni proizvođač chipseta, zato dio postojećeg Ubuntu hardvera ni ne može dobiti snap OS, jednostavno ne postoje driveri koji su potrebni. Bilo bi zgodno ako se otkrije kakav workaround, ali problem svakoga Linux mobitela je closed source hardver, dugoročno ako UT uspije bi morao prijeći na neki open source hardver gdje bi oni kontrolirali drivere ili barem da postoji ugovor sa proizvođačem o minimalno 3 ili više godina podrške u smislu drivera.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Vidio sam da je Strava dostupna za Ubuntu Phone. To me iznimno veseli.
Može li netko od vas isprobati aplikaciju, istrčati ili odvoziti koji kilometar :) , nekoliko puta koristiti, pa opisati da li je GPS precizan, ruši li se Strava...?
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
http://www.omgubuntu.co.uk/2017/01/dev- ... untu-phone

Developer Marius Gripsgard radi na mogućnosti da se pokreću Android aplikacije na Ubuntu mobitelima.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.