Sada je: 26 tra 2024, 03:29.
Pametni telefoni, tableti, netbook prijenosnici...

Moderator/ica: Moderatori/ce

Google izbjegava dodatni prostor na SD-u jer on prvenstveno dolazi s datotečnim sustavom FAT koji nema nikakve permissione pa time unosi i cijeli skup problema oko sigurnosti pristupa i sl. i to od kad se aplikacije mogu staviti na "vanjski" storage. To se obično navodi i kao glavni razlog. Međutim, meni se čini da je jedan od bitnih razloga i taj što MS polaže mnoga patentna prava na FAT pa time i proizvođači uređaja s memorijskim karticama moraju plaćati naknade MS-u (sjetite se svih onih tužbi i koliko MS zarađuje na Androidima!).

Što se tiče "mass storagea", on nikada nije bio zgodno rješenje jer kad se mounta na računalo, onda mobitel gubi pristup istome, a ako mu u tom trenu žele i aplikacije pristupiti, onda te aplikacije polude ili se sruše. O aplikacijama na mountanom storageu ne treba ni pričati... MTP jest načelo dobro rješenje, samo što još ne radi baš stabilno na drugim platformama osim Windowsa, a Google ga je izabrao jer je već odavno prisutan na Windowsima...

Ali mislim da ta dva problema ne oslikavaju toliko "zatvaranje" (jer su prvenstveno tehničke prirode) koliko ono što dobijete kad instalirate Android na svoj mobitel (npr. Cyanogenmod) bez GApps-a... onda ćete vidjeti koliko je funkcionalnosti Google jednostavno zatvorio preselivši ih u svoje vlasničke aplikacije.
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
Ne znam. Meni ta dva problema bas jako dobro pokazuju da radim na zatvorenoj platformi i da sam ovisan o Googleovom hiru.
Moze to biti sto puta vezano uz pricu o sigurnosti i losoj arhitekturi sustava, ali cinjenica je da na Linuxu nemam slicnih problema, a na pametnom telefonu, koji je isto tako racunalo, sam izgubio vaznu funkcionalnost. Sigurno se sve ovo moglo rijesiti drugacije. Ja se pitam da li su sve ovo gore navedeno jedini motivi, ili me se na taj nacin prisiljava da koristim Googleov Play za pristup muzici i multimediji, i neka Googleova oblacna rjesenja za pohranu svojih datoteka. Sigurno nisam jedini kojem ovo smeta i osobno dozivljavam kao da se mala ogradica oko mene sve vise steze sa svakom novom verzijom Androida.
Sto se tice Androida bez GAppsa, moze se. Cak mozes sloziti skroz solidan mob. Ali sve je daleko lakse ako dozvolis Googleu da ti pomogne svojim paketom aplikacija.
Ono "don't be evil" sve vise postaje sporedna stvar kad se u mrezu ulovilo dovoljno komaraca.
Zato mi je drago sto na racunalu jos uvijek imam Linux. I zanimljivo, jos mi se nije desilo da mi npr. programi koje koristim ne mogu pisati po hard disku (osim ako ja to ne zelim), ili da ne mogu racunalo povezati s drugim na sto nacina, a zacudno nijedan od njih nije opskurni mtp. Jos uvijek u racunalo mogu ubaciti USB stick i s njega preuzeti sve sto me zanima. Mozda kada bi na njemu imao neku vlasnicku platformu to ne bi bilo tako? Mozda bi isto dobio pricu o lose dizajniranim aplikacijama koje polude kad se spojim na drugo racunalo, ili hard disku koji je nesiguran za pohranu podataka? Pa bi mocna tvrtka koja je proizvela OS na racunalu meni dala besplatno svoje servise koji bi mi donekle olaksali zivot, a uz skromnu naknadu u vidu mojih osobnih podataka i navika.
Sad sam ispao paranoidan, ali dok god je Linuxa barem moje racunalo moze biti slobodno. Zao mi je sto su Meego i slicni pravi Linuxi na pametnim telefonima propali. Sasvim sigurno ne bi imali ovaj razgovor da na svom mobitelu vrtim Meego Mint 17. ;-)
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
no, izlazi prvi ubuntu phone.. :)
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Suko je napisao/la:Sad sam ispao paranoidan, ali dok god je Linuxa barem moje racunalo moze biti slobodno. Zao mi je sto su Meego i slicni pravi Linuxi na pametnim telefonima propali. Sasvim sigurno ne bi imali ovaj razgovor da na svom mobitelu vrtim Meego Mint 17. ;-)


Bojim se da ti mobilni Linux OSovi imaju neizvjesnu budućnost, nemaju nikakav bling efekt da bi se masovnije kupovali, a neki još i izlaze na low end uređajima, a većina Linux korisnika jednostavno kupi Android, neki čak i Iphone ili Windows Phone, prodaja za sada ne obećava. Ubuntu mobitel ima bling i dobro je osmišljen ali njemu će također trebati puno sreće i sudjelovanja Linux korisnika da ostvari neki uspjeh dovoljno velik da opstane, uz 100 milijuna Linux korisnika koliko ih prema procjenama ima, postoji naizgled dovoljno tržišta za Linux mobitele, ali za sada iz nekog razloga nijedan nije uspio, FirefoxOS ima problem što se prodaje na low end smartphoneovima i mali broj aplikacija, druge nisam pratio puno ali također ne ostvaruju neki uspjeh, čini se da ono što se nudi nije zanimljivo Linux korisnicima, jer kako drukčije objasniti da barem 1% tih korisnika ne kupi neki Linux mobitel, to je milijun mobitela i velika baza korisnika. Problem je vjerovatno rascjepkanost ponude, ima ih previše, Firefox OS, Sailfish, Jolla, Tizen, a uskoro će doći i Ubuntu Touch. Previše igrača želi na još praktički nepostojeće tržište. Vidjeti ćemo koliko će Ubuntu sa svojim brandom uspjeti privući kupaca za svoje mobitele. Ako Ubuntu Touch propadne zajedno sa ovim ostalima bojim se da Linux mobitel se neće nikada ostvariti.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Trziste je zasiceno a ljudi zele najbolje uredjaje i najveci izbor aplikacija. A Android to trenutno nudi.
Nekoliko stotina eura za Ubuntu touch uredjaje je prevelika cijena za korisnike pa ce i Linuxasi odustati od njih. Jolla je premala, Tizen je vlasnistvo jedne ne bas nevine tvrtke, a Firefox OS je kao sto si rekao samo prisutan na low end uredjajima.
Mislim da vecina Linuxasa nije toliko lojalna Linuxu da svoje novce ubaci u igru i pomogne bar jednom od tih proizvodjaca.
Ubuntu touch jedini ima sanse postici makar 1-2% trzista. I to samo ako budu imali jako, jako puno srece.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Suko je napisao/la:Trziste je zasiceno a ljudi zele najbolje uredjaje i najveci izbor aplikacija. A Android to trenutno nudi.
Nekoliko stotina eura za Ubuntu touch uredjaje je prevelika cijena za korisnike pa ce i Linuxasi odustati od njih. Jolla je premala, Tizen je vlasnistvo jedne ne bas nevine tvrtke, a Firefox OS je kao sto si rekao samo prisutan na low end uredjajima.
Mislim da vecina Linuxasa nije toliko lojalna Linuxu da svoje novce ubaci u igru i pomogne bar jednom od tih proizvodjaca.
Ubuntu touch jedini ima sanse postici makar 1-2% trzista. I to samo ako budu imali jako puno srece.


Nema više Linux entuzijasta iz 90ih koji će se žrtvovati za boljitak zajednice :hihi BQ mobitel neće vjerovatno biti preko 250 EUR ali nagađam. Mislim da je to i glavni problem, ta lojalnost koju spominješ, dobar dio Linux zajednice je u zemljama gdje je nekoliko stotina eura puno za kupiti sebi "drugi" mobitel za eksperimentiranje, iako nekom može biti i prvi ako ne treba na primjer Viber, ovi iz bogatijih zemalja će se još i odlučiti kupiti takav drugi (ili prvi) mobitel, ali ovi iz ne toliko bogatih zemalja vjerovatno većina neće, barem ne u početku dok ne stigne Viber i slično, onda bi već mogli razmisliti. Vjerujem da većina jest lojalna Linuxu ali nekoliko stotina eura je na mnogim mjestima puno novca za "donirati", ali Linux korisnici iz bogatijih zemalja gdje to nisu veliki novci nemaju opravdanja po meni za nekupovinu Linux mobitela, ako bježiš od Windowsa i OSXa na desktopu, vrijeme je da investiraš u bijeg od velikih korporacija i na mobitelu. Canonical bi trebao, to jest Mark Shuttleworth, platiti nekoj holivudskoj zvijezdi koji milijunčić da koristi javno Ubuntu mobitel, da vidiš prodaje onda :hihi
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
meni osobno jako fali taj usb mass storage koji se parcijalno i da vratiti. Što se MTP-a tiče, skužio sam da na linuxu krepa kada se ekran ugasi. dakle, uključite developers mod i da je uključen ekran dok god je spojen. ekran nikada neće biti ugašen, i onda što god da umounta mtp koa trigger na gašenje ekrana nikada nije pokrenuto i voila.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Shrike, prodam ti svoj SGS2 - ima usb mass storage, a planiram i tako uzet nešto novije i veće rezolucije/zaslona. ;) :zvizdi
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6761
Moderator
Postovi: 6761
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 353 puta
Primio/la zahvalu: 416 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Cooleech je napisao/la:Shrike, prodam ti svoj SGS2 - ima usb mass storage, a planiram i tako uzet nešto novije i veće rezolucije/zaslona. ;) :zvizdi

Kasno pališ, on ima S3 :-D
Avatar
Site Admin
Postovi: 2074
Site Admin
Postovi: 2074
Pridružen/a: 07 pro 2007, 16:30
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 174 puta
Primio/la zahvalu: 278 puta
Spol: Ž
OS: ubuntu 12.04
Pa super. Trampit ćemo se. Uz njegovu nadoplatu, dakako. :)
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6761
Moderator
Postovi: 6761
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 353 puta
Primio/la zahvalu: 416 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.