Postupno zatvaranje Androida

Pametni telefoni, tableti, netbook prijenosnici...

Moderator/ica: Moderatori/ce

Avatar
4ndY
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Spol: M
OS: Fedora/KDE
Lokacija: Hamburg, DE
Kontakt:

Postupno zatvaranje Androida

Post Postao/la 4ndY »

Ovdje je link na stariji članak, ali i danas aktualan, zapravo aktualniji još nego prije godinu dana. Govori o tome kako Google postepeno osigurava svoju potpunu kontrolu nad Androidovim ekosustavom.

Ja to osjetim i na vlastitoj koži jer ne koristim Googleove aplikacije (koristim stock android + aplikacije iz F-Droida) i sa svakom novom verzijom Androida, sve sam udaljeniji od funkcionalnosti koje pruža Googleov Android, štoviše, stvar se pogoršava iz verzije u verziju jer u novijoj verziji Androida imam manje funkcionalnosti nego u starijoj. :place

Toliko o Googleovoj krilatici "don't be evil". Doduše, nije to ništa neočekivano, ali samo pokazuje da svi bespogovorno slijede logiku profita -- bez iznimke, a onda tek dolazi ostalo ako se ne kosi s primarnom logikom. I nema veze koje "boje" branili: Apple, Google, Microsoft, RedHat, IBM, Facebook, Amazon, ... Eventualno možemo izabrati manje zlo u smislu da neki još nisu postali toliko "evil" kao neki drugi, ali da će sigurno u budućnosti postati.

Tužno je vidjeti da smo bili toliko ushićeni što Android, "naš Linuxovac" i kvalitetan slobodnosoftverski projekt, osvaja tržište i ruši vlasničku konkurenciju, da bi nas na kraju, kad je zasjeo na tron, "izdao" i izgubio svoju slobodnosoftversku narav. :nee
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
shicy
Postovi: 8905
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Spol: M
OS: Slackware

Re: Postupno zatvaranje Androida

Post Postao/la shicy »

heh, svi su oni dobri dok su mali, slatki, nerazvijeni i dok im treba naša pomoć da opstanu...kad narastu, postanu nezahvalne, samožive i proždrljive zvijeri :(
Avatar
PunkBastard
Postovi: 1975
Pridružen/a: 19 srp 2011, 22:39
Spol: M
OS: Debian 7 Wheezy
Lokacija: wonderland

Re: Postupno zatvaranje Androida

Post Postao/la PunkBastard »

shicy je napisao/la:heh, svi su oni dobri dok su mali, slatki, nerazvijeni i dok im treba naša pomoć da opstanu...kad narastu, postanu nezahvalne, samožive i proždrljive zvijeri :(
Linux se još drži :-D
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Avatar
Suko
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.

Re: Postupno zatvaranje Androida

Post Postao/la Suko »

Ovo sam najprije osjetio kad je Android izgubio podrsku za USB mass storage mode i presao na u Linuxu potpuno neupotrebljiv mtp.
I sad ponovno s KitKatom koji je izgubio podrsku pisanja na micro SD kartice. I time mi prakticki zatvorio moj skupo placeni pametni telefon za bilo kakav unos izvana.
Uskoro ocekujem jos restrikcija s Googleove strane, a sve pod izgovorom sticenja krajnjeg korisnika. U osnovi otvorena platforma se sve vise zatvara, a to si moze priustiti jer su u mrezu zatvorili dovoljan broj korisnika Androida koji ne shvacaju sto se dogodilo i nije ih briga za to.
Avatar
iweb
Site Admin
Postovi: 4641
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Spol: M
OS: fedora 34

Re: Postupno zatvaranje Androida

Post Postao/la iweb »

Zanimljivo da taj MTP ne radi kako treba ni na OS X-u, cak je na Linuxu bolji. Jedino radi na Windowsu kako treba.

Zao mi je sto se ovo dogadja Androidu, ali tako je. :(
Avatar
Fugu
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
Lokacija: JustPine

Re: Postupno zatvaranje Androida

Post Postao/la Fugu »

Kako MIUI stoji u povezivanju s linuxom?
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Suko
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.

Re: Postupno zatvaranje Androida

Post Postao/la Suko »

Al zato imamo custom ROM-ove koji su sve te probleme rijesili. Oni su u Android svijetu pandan distrama Linuxa.
A cisti Android mi vec stvarno polako postaje odbojan.
Avatar
nicky
Site Admin
Postovi: 2074
Pridružen/a: 07 pro 2007, 16:30
Spol: Ž
OS: ubuntu 12.04
Lokacija: Zagreb

Re: Postupno zatvaranje Androida

Post Postao/la nicky »

Suko je napisao/la:Ovo sam najprije osjetio kad je Android izgubio podrsku za USB mass storage mode i presao na u Linuxu potpuno neupotrebljiv mtp.
I sad ponovno s KitKatom koji je izgubio podrsku pisanja na micro SD kartice. I time mi prakticki zatvorio moj skupo placeni pametni telefon za bilo kakav unos izvana.
Uskoro ocekujem jos restrikcija s Googleove strane, a sve pod izgovorom sticenja krajnjeg korisnika. U osnovi otvorena platforma se sve vise zatvara, a to si moze priustiti jer su u mrezu zatvorili dovoljan broj korisnika Androida koji ne shvacaju sto se dogodilo i nije ih briga za to.
Nije ovo baš točno. Naime, nije mass storage nestao iz androida nego ga proizvođači telefona i tableta izbacuju iz svog custom made androida. Kupi bilo koji kineski android sa verzijom kojom god hoćeš (pa i kitkat) i imat ćeš puni pristup i mass storageu i sd kartici.
Avatar
Suko
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.

Re: Postupno zatvaranje Androida

Post Postao/la Suko »

Ja sam shvatio da je to Googleova sluzbena politika.
Mass storage je uklonjen zato jer se morala odmontirati cijela unutarnja memorija da bi joj se pristupilo sto je stvaralo probleme u radu nekih aplikacija, a nemogucnost pisanja po SD kartici je napravljan da bi se onemogucilo zlocestim aplikacijama da pisu bez ogranicenja po vanjskoj memoriji.
Al, j...s ti to kad ja sad na svoj parsto eura vrijedan mobitel mogu samo uz pomoc kojekakvih kerefeka prebaciti album kojeg zelim poslusati.
A donedavno sam samo ustekao mob i komp i to je radilo. Ili sam ustekao u njega USB stick i prebacio muziku sa sticka direkt na SD karticu.
Avatar
iweb
Site Admin
Postovi: 4641
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Spol: M
OS: fedora 34

Re: Postupno zatvaranje Androida

Post Postao/la iweb »

Nema mass storage više u čistom Androidu i ima u rijetko kojem ROM-u.
Ja sam na Paranoid Androidu i nemam mass storage.
Odgovori