Sada je: 25 tra 2024, 21:34.
Pametni telefoni, tableti, netbook prijenosnici...

Moderator/ica: Moderatori/ce

Nabavio sam novi galaxy S3 i ta stvar ima GLONASS skupa sa GPS-om, pa me zanima jel itko od vas koristio dirketno GS (GLONASS), koje programe ste koristili za to itd?
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
glonass je nista drugo nego naziv programa ruskih satelita. u biti se tvoj mobitel koristi ruskim (GLONASS) i, u buducnosti, dodatno europskim satelitima (Galileo) za preciznije pozicioniranje (nisam siguran oce li koristiti oba sustava za preciznije i brze pozicioniranje ili samo jedan od ta dva. vjerojatno ce to biti ovisno o zelji korisnika/proizvodaca/nekog drugog koji sudjeluje u takvm odlukama). sustav koristi onaj mobitel koji ga i podrzava. :thmbs-up

I sada se svi eu smartfon korisnici google mapa koriste GLONASS satelitima posto je EU na pola puta da kompletira svoj sustav (ako se ne varam... davno sam o tome, pa eto, provjerite jos sami). imaju i ameri svoj sustav cije sam satelite osobno koristio pri nekim radnjama sa pozicioniranjem, bla bla, ak vas stvarno zanima, pronjuskajte. ja iz glave ovo...

znam jos nesto, mora se aploudati poseban firmware (glonass/galileo) objavljen od proizvodaca gps modula (kakav god da imate, mobitel ili neki u-blox nea 6h GPS) za podrsku satelita koje mislite koristiti a galileo firmware jos nisam pronasao za uredjaje koje osobno koristim. A odgovor na pitanje, Google Maps je cist dovoljno dobra aplikacija ;)

EU:
http://en.wikipedia.org/wiki/Galileo_%28satellite_navigation%29

Rusi:
http://en.wikipedia.org/wiki/GLONASS
Avatar
Postovi: 82
Postovi: 82
Pridružen/a: 16 lip 2013, 18:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 27 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: OS X, Ubuntu 11.10
nema na cemu, pretpostavljam? :)
Avatar
Postovi: 82
Postovi: 82
Pridružen/a: 16 lip 2013, 18:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 27 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: OS X, Ubuntu 11.10
ma nadao sam se da možda posotji mehanizam da recim okmogu birati da li da koristi GPS ili GLONASS ili oba, jer ovkao sada nije baš jasn otočno što radi. Kako izgleda, koristi oba paralelno.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
od kad je smartfona u tvojim rukama koristis glonass navigaciju. GPS je globalni naziv za pozicioniranje. GLONASS/ GALILEO/TI_NEKI_AMERIČKI sustavi su sateliti koji kruze oko zemlje. mi u EU koristimo GLONASS sustav satelita jer europski jos nije dovrsen (nisu svi lansirani i sustav nije kompletiran pa se ni ne koristi jos uvijek), amerikanci koriste svoje satelite. GPS je GPS a ti koristis GPS koji te pozicionira uz pomoc ruskih satelita (GLONASS). da si amerikanac koristio bi taj isti GPS ali u kombinaciji sa americkim satelitima.

taj mehanizam koji spominjes je upload novog firmware-a na gps modul (na mobu bi to bio neki system update). i ne koristi “GPS ili glonass“ nego ->Global<- Positioning System a pozicionira te Putin. ne znam mogu li biti jasniji od ovog, sry...
Avatar
Postovi: 82
Postovi: 82
Pridružen/a: 16 lip 2013, 18:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 27 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: OS X, Ubuntu 11.10
mozda shvatis ako ti kazem da je GPS hardverski dio a GLONASS/GALILEO softverski?
Avatar
Postovi: 82
Postovi: 82
Pridružen/a: 16 lip 2013, 18:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 27 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: OS X, Ubuntu 11.10
U krivu si. GPS je specifično američki skup satelita, dok je glonass fizički odvojeni skup ruskih satelita a galileo fizički odvvojeni skup europskih satelita. Oni svi pokrivaju čitavi planet i do sada je većina mobitela koristila GPS, čak i u europi ili bilo gdje drugdje. GLONASS je novi ruski globalni sustav i sada ga neki mobiteli mogu koristiti. Glonass do nedavno praktički nitko nije koristio, već smo svi bili na GPS-u. GPS nije generički naziv već specifični. Oni svi operiraju na različitim frekvencijama i imaju malo različite mehanizme funkcioniranja. Dakle, ti si potpuno obratno shvatio čitavu stvar: GPS/GLONASS/GALILEO su nazivi sustava/satelita koji su hardware koji odašilju signale. Postoje uređaji koji su poptuno neovisno u stanju primiti GPS signal, galileo signal i glonass signal i jedan ne ovisi o drugome nikako. ne znam kao si ti shvatio da je GPS generaln inaziv za tehnologiju a galileo/glonass da su samo neki software koji drugačije interpretira iste signale. Koliko sam shvatio iz čitanja, moj mobitel koristi paralelno gps i glonass trenutno, a mene zanima da li mogu isključit igps dio i koristiti smao glonass (ili obratno).
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
ocito cu morati ponoviti GPS. hvala na odgovoru ;)

ali nije mi jasno zasto bi to htio odvojiti ako je potrebno 4 (ili nekoliko) signala minimum da se locira uredaj na zemlji. ako imas podrsku za oba sustava i on ih koristi paralelno, brze ces biti lociran?
Avatar
Postovi: 82
Postovi: 82
Pridružen/a: 16 lip 2013, 18:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 27 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: OS X, Ubuntu 11.10
Usporedba preciznosti i pouzdanosti.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
:twisted: , a čuj, naravno da se može.

Sada, dali i koliko to tebi znači, te u koje svrhe je ova kompletna priča, e, to je već nešto drugo ;) .

Dakle, potrebni koraci su sljedeći:

- imati nekakav uređaj (mobitel, tablet) koji podržava buildanje vlastitog ROM-a;
- naravno, kvalitetna alternativa su već gotovi buildovi roma, iz kojih izbaciš ono uz čega nisi emotivno vezan;
- sada dolazi ono najvažnije, pograti se s linijama vezanim za GPS u svemoćnoj build.prop datoteci;
- naravno, TI prethodno moraš znati koji su dobri NTP serveri s kojima radi GLONASS :hmm ;
- naravno, TI prethodno znaš koje su adrese servera s kojih mobitel mora pokupiti *.dat, spec. za GLONASS :hmm .

Nakon ovoga je piece of cake, dakle, zipaš taj novi ROM. potpišeš ZIP datoteku, napravi iz recovery-a reflash, i to je to.

Naravno, nakon svega ovoga, nema garancije da će to raditi jer je u zadanoj jednadžbi jednostavno previše varijabli.

Ovo je mišljenje bazirano na određenom iskustvu tako da... spametan

Eto, nadam se da sam pomogao.
Jehonan
Jehonan

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.