Sada je: 29 ožu 2024, 07:49.
Aktivno sudjelujte u stvaranju sadržaja na portalu.

Moderator/ica: Moderatori/ce

retsam je napisao/la:
hrc je napisao/la:Ako vam to zvuči kao glupa stvar, dogodilo se u češkom to prije recimo dvadesetak godina i ništa im ne fali. Bili su i ostali pismeniji i obrazovaniji od nas.
Naši jezikoslovci trebaju shvatiti da se jezik mijenja i da ga oni trebaju pratiti a ne propisivati neke njihove fiks-ideje i tjerati sve da se toga drže a sa malo realne osnove.


S ovim se ne slažem. Ne možeš nešto mijenjati što je, ako ništa drugo, duboko ukorijenjeno u pisanoj tradiciji, a bogme postoji i u govornom jeziku.
Da naši jezikoslovci ne shvaćaju da se jezik mijenja, još bismo pisali rđavo, a (službeno) naglašivali lȉjepo i ispȅći.


Ne čini mi se to kao nešto tako duboko ukorijenjeno. Često se griješi s time u pisanju a u govoru ne čujem da previše ljudi to izgovara. Misliš rđavo umjesto loše? Dobro, ako misliš... vidjet ćemo koliko će im trebati za sljedeće ažuriranje.
Uostalom ne trebaju izbaciti, dovoljno je uvesti da je pravilno pisati i s i bez toga "i". To je u našem duhu.
hrc
Postovi: 519
Postovi: 519
Pridružen/a: 09 tra 2013, 23:14
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian
Da, u Maretićevu stilu (poznata uzrečica - rđavo, rđavo). Pod "rđavo" mislim na futur I. (koji je na prijelazu u 20. st prešao iz punoga infinitivnoga oblika: biti će, u bit će). Kad dođe vrijeme da se mijenja, mijenjat će se. Po mojem je sudu preče riješiti zapis (dugoga) jata koji ne odgovara ortoepskoj normi, Mamić i Škarić predložili su sinkretizaciju u je (tako je i Mikalja pisao).
Ken Thompson je napisao/la:One of my most productive days was throwing away 1000 lines of code.



Pikacode - Arch configs
Pikacode - dwm config
Avatar
Postovi: 2254
Postovi: 2254
Pridružen/a: 11 svi 2009, 16:26
Lokacija: /dev/pts/0
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 94 puta
Spol: M
OS: Arch Linux x86-64 subtle
retsam je napisao/la:Da, u Maretićevu stilu (poznata uzrečica - rđavo, rđavo). Pod "rđavo" mislim na futur I. (koji je na prijelazu u 20. st prešao iz punoga infinitivnoga oblika: biti će, u bit će). Kad dođe vrijeme da se mijenja, mijenjat će se. Po mojem je sudu preče riješiti zapis (dugoga) jata koji ne odgovara ortoepskoj normi, Mamić i Škarić predložili su sinkretizaciju u je (tako je i Mikalja pisao).


Već smo u 21. st. i po meni je vrijeme da se to opet mijenja. Ne što je prošlo sto godina, već zbog tendencija pisača i govornika. A Maretić je štošta smatrao "rđavo", o tome, mislim, nema smisla raspravljati previše. Po meni je upravo ukorijenjenije pisanje refleksa jata, iako da se pojednostavi mislim da bi se ljudi brzo navikli (na bolje se čovjek brzo navikne). Znači onda "lijep" više ne bismo tražili u rječniku pod "l", već "lj".
hrc
Postovi: 519
Postovi: 519
Pridružen/a: 09 tra 2013, 23:14
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian
Samo kratko pitanje za lektore:

predinstalirane aplikacije/programi

ili

pred instalirane aplikacije/programi

.. kaj je ispravno szbunjen
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Ja bih napisala ovako:

Bertone je napisao/la:predinstalirane aplikacije/programi


ne znam što ostali misle...
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Zajedno, dakako. U suprotnom ispada kao da govoriš o nečemu što je pred nečim instaliranim. ;)
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Hvala, za jedno dva sata (kad još malo posložim tekst i ubacim tonu slika) ću vas malo zaposliti :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Evo jedna stvar koja me malo muči, ali mi se nekako čini da se stalno prelazi preko toga: Kako biste preveli General Public License?

Uobičajeni prijevod je "opća javna licenca", iako se meni cijelo vrijeme to čini, najblaže rečeno, nespretno. Jer "general public" bih ja preveo kao sveukupna javnost, ili tako nekako. Ali "opća javna" mi jednostavno zvuči - krivo. Jer, nije licenca ta koja je opća, nego je
general public zapravo jedan pojam.

Čisto me zanima što ostali misle.
Zato se i gubim u diskusijama. Ovaj tvoj potpis mi svaki put razbije koncentraciju.
Neuroni stvore nove veze i onda ih je teško "prežičiti". Cijele generacije su danas takve.
Dobro, vjerojatno nije samo tvoj potpis kriv, ali ...NETIQUETTE
Postovi: 116
Postovi: 116
Pridružen/a: 13 ruj 2013, 21:29
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 21 puta
Spol: M
Ne izmišljati toplu vodu! ;)
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Pa, možda imaš pravo - ako je ovo najmanje nespretno od svih mogućih nespretnosti :) Hm, opća javna licenca.
Zato jednostavno mislim da je nekad neke stvari bolje ostaviti neprevedene. Ili barem uvijek uz "opća javna licenca" pisati i GPL.
Zato se i gubim u diskusijama. Ovaj tvoj potpis mi svaki put razbije koncentraciju.
Neuroni stvore nove veze i onda ih je teško "prežičiti". Cijele generacije su danas takve.
Dobro, vjerojatno nije samo tvoj potpis kriv, ali ...NETIQUETTE
Postovi: 116
Postovi: 116
Pridružen/a: 13 ruj 2013, 21:29
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 21 puta
Spol: M

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.