Sada je: 14 svi 2024, 19:00.
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.

Moderator/ica: Moderatori/ce

(ubuntu/kubuntu 7.10)

Puno je problema sa ATI driverima i Linuxom, i puno se različitih načina instalacija može naći po internetu. Neke rade, a neke ne. Ovdje navodim verziju prema ATI Wiki stranicama koja radi OK.
Ove upute služe za pravilno instaliranje ATI drivera pod ubuntu 7.10 linux sustavima. Nakon ovoga sve OpenGL opcije trebale bi raditi ispravno (compiz i igre)
Cijeli postupak podijelit ćemo u nekoliko koraka koji moraju biti uspješno završeni kako bi se moglo prijeći na idući.

Ovaj tekst preuzet je sa ovih ATI Wiki stranica:
1. Instalacija i konfiguracija
2. Rješavanje grešaka

1. Korak - priprema sustava za instalaciju

Spremite postojeću xorg.conf datoteku na sigurno:
Kod: Označi sve
cd /etc/X11
sudo cp xorg.conf xorg.conf.BACKUP

tako da u slučaju potrebe uvijek možete vratiti zadnju ispravnu xorg.conf datoteku natrag ovako:
Kod: Označi sve
cd /etc/X11
sudo cp xorg.conf.BACKUP xorg.conf

Skinimo ATI driver sa njihovih službenih stranica. Kada se stranica otvori kliknite na Download Link i snimite datoteku na svoj PC .run datoteku u home direktorij.

Nakon toga skinite s interneta potrebne alate ovim naredbama:
Kod: Označi sve
sudo apt-get update
sudo apt-get install build-essential fakeroot dh-make debhelper debconf libstdc++5 dkms

Sada otvorite Synaptic /Menu/System/Administration/Synaptic Package Manager(KDE korisnici otvaraju Adopt Manager), otvorite u njemu Serach i kao tekst pretraživanja ukucajte: fglrx. Kada se pronađu svi paketi koji u svom imenu sadrže riječ fglrx, pogledajte da li ih ima instaliranih. Ako ima - odinstalirajte ih opcijom Mark for removal i applay.
Ovaj korak je bitan za uspješan nastavak instalacije

2. Korak - instalacija drivera

Prvo kreiramo potrebne .deb datoteke naredbom:
Kod: Označi sve
sh ati-driver-installer-8-01-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu

Nakon toga, stavimo na black listu stare fglrx drivere iz linux-restricted-modula:
Ubuntu/Gnome:

Kod: Označi sve
gksu gedit /etc/default/linux-restricted-modules-common

Kubuntu/KDE:

Kod: Označi sve
kdesu kate /etc/default/linux-restricted-modules-common

Dodajemo "fglrx" u liniju "DISABLED_MODULES"

Kod: Označi sve
DISABLED_MODULES="fglrx"

Napomena:
"Restricted Driver Manager" će signalizirati da "ATI accelerated grapichs driver" nije uključen . To je potpuno uredu. Na kraju instalacijske procedure signalizirat će status: "In use (u upotrebi)" (zeleno svijetlo), ali da NIJE uključen. Što znači da stari fglrx driver nije uključen, ali je drugi fglrx modul u upotrebi (8.1-kojeg smo instalirali ovom metodom).

Možda će te trebati editirati i ovu datoteku (ako ista postoji):

Kod: Označi sve
/etc/modprobe.d/blacklist-restricted

Stavite # na početak linije "blacklist fglrx", ako postoji. U protivnom se kernel modul neće automatski učitati i neće raditi 3D akceleracija.

Izbrišite sve stare fglrx deb datoteke iz /usr/src/:

Kod: Označi sve
sudo rm /usr/src/fglrx-kernel*.deb

Sada instalirajte .deb pakete kreirane na početku ovog koraka:

Kod: Označi sve
sudo dpkg -i xorg-driver-fglrx_8.452.1-1*.deb fglrx-kernel-source_8.452.1-1*.deb fglrx-amdcccle_8.452.1-1*.deb


Uspješnim završetkom ovog zadnjeg koraka izvršena je instalacija drivera, sada treba prijeći na konfiguriranje...

3. Korak - konfiguriranje drivera

Da bi X server ispravno prihvatio nove drivere potpuno je izvršiti konfiguriranje xorg.conf datoteke. To se jednostavno vrši tipkanjem:

Kod: Označi sve
sudo aticonfig --initial

ako iz nekog razloga ovo ne prođe i na kraju vam javi da nije učinio promjene u xorg.conf datoteci, treba tipkati ovo:

Kod: Označi sve
sudo aticonfig --initial --force


Nakon toga tipkajte ovo:

Kod: Označi sve
sudo aticonfig --overlay-type=Xv

Alternativno, umjesto Xv može biti opengl ili disabled ako će TV izlaz raditi probleme sa prikazom videa.

4. Korak - završetak

Za završetak instalacije potrebno je restartati PC. To radite ili iz GNOME-a (KDE-a) ili sa konzole:

Kod: Označi sve
sudo shutdown -hr now


5. Korak - provjera i rješavanje problema

Pokrenite slijedeću komandu radi provjere ispravne instalacije drivera:
Kod: Označi sve
$ fglrxinfo
display: :0.0  screen: 0
OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon Xpress Series
OpenGL version string: 2.1.7170 Release

Ako nakon komande fglrxinfo dobite poruku kao gore, znači ATI driveri, a NE MESA onda je sve ispravno instalirano i driveri rade uredno. U protivnom treba provjeriti slijedeće stvari:

Provjerite da li je Xinerama uključena u xorg.conf! 3D-akceleracija preko fglrx moda ne podržava Xinerama mod.

Tada probajte ove dvije komande:

Kod: Označi sve
sudo mkdir -p /usr/X11R6/lib/modules/dri
sudo ln -s /usr/lib/dri/fglrx_dri.so /usr/X11R6/lib/modules/dri

Ili probajte obrisati sve datoteke iz /lib/modules/$(uname -r)/volatile direktorija i relinkajte:

Kod: Označi sve
sudo rm /lib/modules/$(uname -r)/volatile/*
sudo ln -s /lib/modules/$(uname -r)/misc/fglrx.ko /lib/modules/$(uname -r)/volatile/fglrx.ko

Ako ni ovo ne pomogne provjerite da li je fglrx učitan:

Kod: Označi sve
lsmod | grep fglrx

Ako komanda ne vrati ništa, onda tipkajte:

Kod: Označi sve
sudo depmod -ae
sudo echo fglrx >> /etc/modules

(Ako ovo vrati: "bash: /etc/modules: Permission denied" tada probajte sudo -s prvo.)

Ako i dalje ne radi, otvorite /etc/modprobe.d/lrm-video sa editorom, izbacite znakove komentara (#) iz svih linija koje sadrže riječ fglrx

Ako još uvijek ne radi, otvorite /etc/modprobe.d/blacklist-restricted sa editorom i stavite znak komentara (#) ispred svake linije koja sadrži tekst fglrx.

Ostale napomene:
U koliko naiđete na probleme prilikom instalacije koji nisu ovdje opisani, uvijek možete kliknuti na gornje ATI Wiki linkove i pomoć pronaći tamo ili ostavite post ovdje.
Još jednom napominjem kako je vrlo bitno izvesti SVE korake ispravno i po redu. Pažljivo pročitajte cijeli tekst prije instalacije.

Pozdrav i uspješno instaliranje :)
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
pozdrav,

puno hvala na ovom guide-u, sljaka super. jedino mozda da napomenem da ce biti potrebno ili preimenovanje downlodanih datoteka i .deb datoteka koje se kreiraju ili izmjena komandne linije kada se spominju te datoteke (vise se datoteke iza linka ne zovu kao u guide-u). posto sam totalni noob s linuxom (kubuntu distra) bila je situacija "jao majko sto mi je ovo trebalo", pa da upozorim ako se nadje jos neki kao ja :)

+ pitanje, tijekom postupka deinstalirao sam u synapticu i poneku opciju viška, tako da sada u system settingsima--advanced nemam restricted drivers ikone. hoce li mi to ikada trebati (ionako je tamo stajao samo ATI driver)?
Postovi: 13
Postovi: 13
Pridružen/a: 03 ožu 2008, 00:07
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Izuzrtno mi je drago da si uspio. Zato sam sve to i pisao... :D
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Pozdrav. Imam problem s tim driverima. Nakon što sam pratio ovo detaljno, restartao sam komp i nakon logon screena, pojavi mi se bijeli ekran na kojem se ništa ne vidi. Mislio sam da to ima veze sa starijom distribucijom(koristio sam Ubuntu Gutsy Gibbon) pa sam danas upgradeao na novu. Međutim, problem se i dalje ponavlja pa me zanima da li netko zna u čemu je problem.
Avatar
Postovi: 24
Postovi: 24
Pridružen/a: 06 svi 2008, 11:46
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: Ubuntu/Windows
Da li imaš grafičku ATI 9550? Ja sam imao također taj problem na toj grafičkoj, jednostavno ne radi. Ako je, mogu opet poguglat; ja sam to probao prije 2 mjeseca, možda su zakrpali.

Probaj sa najnovijim drajverima također
Avatar
Site Admin
Postovi: 1119
Site Admin
Postovi: 1119
Pridružen/a: 11 pro 2007, 23:33
Lokacija: San Francisco
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Archlinux
Ne imam Radeon 2600 HD. Mislim da imam najnovije drivere jer sam prekjučer namjestio po tutorialu. Nemam pojma o čemu se radi jer pokrene mi se compiz fusion po defaultu ali ekran mi bude ili skroz crn ili skroz bijeli. Jedino što sredi problem jest to da se prijavljujem na session kao safe mode gnome.
Avatar
Postovi: 24
Postovi: 24
Pridružen/a: 06 svi 2008, 11:46
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: Ubuntu/Windows
Probaj isključiti compiz pa javi dal imaš opet grešku. ako niti to ne radi, vrati open source drajvere, a ja ću poguglati navečer. možda grof već ima riješenje.
Avatar
Site Admin
Postovi: 1119
Site Admin
Postovi: 1119
Pridružen/a: 11 pro 2007, 23:33
Lokacija: San Francisco
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Archlinux
Jesam. Sada sam u failsafe modu. Kad sam se prvi put prijavio tako pojavile su mi se poruke da su se fglrx driveri i compiz fusion "crashed unexpectedly". I Mozilla sporo scrolla. Thanx na pomoći.
Avatar
Postovi: 24
Postovi: 24
Pridružen/a: 06 svi 2008, 11:46
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: Ubuntu/Windows
probaj po ovom vodiču:

http://ubuntuforums.org/showthread.php? ... ight=fglrx
Avatar
Site Admin
Postovi: 1119
Site Admin
Postovi: 1119
Pridružen/a: 11 pro 2007, 23:33
Lokacija: San Francisco
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Archlinux
vidim da je bilo na to pitanje već jednom odgovor, probaj: viewtopic.php?f=11&t=54
Avatar
Site Admin
Postovi: 1119
Site Admin
Postovi: 1119
Pridružen/a: 11 pro 2007, 23:33
Lokacija: San Francisco
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Archlinux

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.