Sada je: 15 svi 2024, 01:36.
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Neko vrijeme nakon što smo instalirali našu prvu linux distribuciju, shvatimo da smo radoznali. Željeli bi isprobati još neku distribuciju, ali ne želimo izbrisati već postojeću. Odlučujemo se za dual boot. ;) Prilikom instalacije druge distribucije instaliramo i bootloader. Naknadno shvatimo da je nekoć prva i jedina linux distribucija u grub izborniku postala druga, a druga po redu instalirana je sada prva. Ništa strašno jer postoje nepregledni izvori koji nam objašnjavaju kako uređivanjem /etc/default/grub datoteke možemo promijeniti redoslijed podizanja distribucija. Ovdje ćemo opisati drugi način rješavanja tog "problema".

Pretpostavimo da u dual bootu imamo Debian i Arch. Pošto smo Arch instalirali naknadno on se sada podiže prvi. Želimo to promijeniti. Učiniti ćemo to na sliedeći način. Prilikom učitavanja gruba izabrati ćemo Debian kao distribuciju koju želimo podići. Nakon učitavanja Debiana unesemo slijedeće naredbe:

Kod: Označi sve
sudo update-grub
sudo grub-install /dev/sda


Nakon toga restartamo računalo. Na našu radost prva distribucija koja će se učitati je Debian. Ukoliko želimo da na Arch ponovno postane prva distribucija, podignemo ga i nakon toga upišemo naredbe

Kod: Označi sve
# grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
# grub-install --recheck /dev/sda

Restartamo računalo i Arch je prva distribucija u grub izborniku. :kava
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2209
Postovi: 2209
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 96 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
Ok, lipo objašnjeno ali zar nije jednostavnije otvorit /boot/grub/grub.cfg u nekom tekstualnom editoru i prominit koja ti je distra defaultna? :bleh
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6770
Moderator
Postovi: 6770
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 356 puta
Primio/la zahvalu: 419 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Naravno da nije! :bleh

Izmjene se rade u datoteci /etc/default/grub , a ne u /boot/grub/grub.cfg. Čak i piše u /boot/grub/grub.cfg DO NOT EDIT THIS FILE ;)
Zadnja izmjena: dupin; 01 lis 2015, 07:07; ukupno mijenjano 1 put/a.
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2209
Postovi: 2209
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 96 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
Nedavno sam uz Xubuntu 14.04 i Trios instalirao i Xubuntu 15.10. Samo malo da ga isprobam :zvizdi . Na moje iznenađenje 15.10 mi nije ponudio mogućnost gdje da instaliram Grub osim na cijeli disk(sda). S obzirom na to da je 15.10 beta nakon instalacije sam na gore opisani način vratio Grub iz 14.04. Držim se one narodne "vrag nikad ne spava" :-D .

Pozz

p.s. samo sam ima drugačiji redoslijed
Kod: Označi sve
sudo grub-install /dev/sda
sudo update-grub
Zadnja izmjena: NoMaam; 01 lis 2015, 07:11; ukupno mijenjano 2 put/a.
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1025
Postovi: 1025
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Xubuntu,Kubuntu 24.04
Kako na cijeli disk? Kao sda ili nešto drugo? Ovo pitam jer se nikada nisam susreo nečim takvim.
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2209
Postovi: 2209
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 96 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
Ah naravno. Mislim na "sda"
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1025
Postovi: 1025
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Xubuntu,Kubuntu 24.04
Svaka distra želi instalirati bootloader na sda, jer to i je pravo mjesto za bootloader. Možeš i ne instalirati bootloader, pa nakon reboota u svojoj prvoj distri ( Xubuntu 14 ) ukucaš u terminal

Kod: Označi sve
sudo update-grub


Tako će grub pronaći novoinstaliranu distru, a ti nisi promjenio distru koja kontrolira bootloader. ;)
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2209
Postovi: 2209
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 96 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
Kad god instaliram drugu distru gledam da bootloadert od te distre bude instaliran na toj particiji, ako je moguće. Nakon toga se vratim na glavnu i pokrenem update-grub i sve pet.
Ako tako ne radim zna se nekad desiti da više ne mogu na glavnu a onda slijedi "kemijanje" :-D

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1025
Postovi: 1025
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Xubuntu,Kubuntu 24.04
Pa, ovo je najlakši način za "većinu" korisnika, ipak treba obratiti pažnju putanju /dev/sdX.

Postoje i drugi načini, kroz GUI ili editovanjem gore navedene datoteke. A može se i odraditi bez ulaska u drugu(glavnu) distru.
Provjeriti na koju particiju je instalirana "glavna" distra;
U terminal kucati kao root:
Kod: Označi sve
mount /dev/sdX /mnt    (gdje je sdX root particija "glavne" distre)

Kod: Označi sve
mount --bind /sys /mnt/sys

Kod: Označi sve
mount --bind /proc /mnt/proc

Kod: Označi sve
mount --bind /dev /mnt/dev

Kod: Označi sve
chroot /mnt

Kod: Označi sve
grub-install /dev/sdX   (na openSUSE,Fedoru, Mageiu i neke druge ide grub2-install)

Nadalje, kuca se naredba za osvježavanje grub-a koja se razlikuje kod nekoliko distri:
Za Debian/Ubuntu/ derivate - update grub
Za openSUSE/Fedora - grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg
Za Arch - grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
Ovo je ujedno i za popravku grub-a.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Ovo je stvarno super za popravak gruba. Odlično je što si dodao naredbe za različite distre. :thmbs-up Ja sam htio pokazati kako se može promijeniti distra koj će se podići prva. Čini mi se da si ti pokazao kako ući u distru koja je već " prva ", "glavna" ... i onda pomoću chroot naredbe reinstalirati grub. Sorry ako nisam dobro razumio. :?
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2209
Postovi: 2209
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 96 puta
Spol: M
OS: OpenSuse

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.