Sada je: 18 tra 2024, 21:33.
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Najlakši i najbrži put za isprobavanje novih linux distribucija je download iso file-a sa matične stranice te njegovo snimanje u bootabilnom obliku na usb stick. Na taj način ćete kreirati live linux operativni sistem
kojeg je moguće isprobati bez da bilo što promijenite na vašem hard disku.

Uz neke linux distribucije dolazi predinstalirani alat za tu namjenu, a u nekim linux distribucijama je potrebno instalirati dodatni softver za tu namjenu. No ponekad iskrsnu problemi za koje je potrebno potrošiti vrijeme na istraživanje kako ih otkloniti.

Npr, uz ubuntu dolazi njihov alat Startup disk creator, no on odbija snimti na usb bilo što drugo osim ubuntoidnih distri ( mint, ubuntu...), pa onda iz ubuntu softver centra instalirate unetbotin , no tada možete naići na probleme tipa da opensuse distribucija snimljena unetbotinom neradi ispravno ili se uopće tako snimljen usb nemože pokrenuti....

U opensuse distribuciji je potrebno dodatno instalirati alat Suse studio imagewriter.
Problem možete riješiti i naredbama u terminalu no to svakako nije način preporučljiv za početnike jer postoji mogućnost gubitka podataka sa hdd-a ukoliko pogriješite pri utipkavanju komandi u terminalu.

Standardni dio mnogih gnu/linux operativnih sustava je aplikacija Disk ( disks ) i pomoću te generičke aplikacije je vrlo jednostavno i pouzdano snimiti live usb. Za izradu bootabilnog usb-a je to možda i najlakši i najpouzdaniji način.

Evo kratkog tutorijala kako to učiniti :


-preuzmite sa web stranice iso file distribucije koju želite isprobati

-alatom gparted kreirajte na usb sticku novu dos particijsku tablicu

slika

-gpartedom izradite novu fat32 particiju na usb sticku

slika


-provjerite novonastalu situaciju

slika


-pokrenite alat disks te odmontirajte usb uređaj pomoću disks aplikacije

slika

-iz opcija disks alata odaberie opciju restore disk image

slika


-odaberite odgovarajući iso file

slika


-na ekranu za odabir još jednom dobro pregledajte što ste sve poklikali

slika



-još jedna potvrda za vašu sigurnost da nebiste obrisali krivi disk ili particiju

slika


-restoring kreće, a postotak napretka pratite na ekranu, no za minutu ili dvije je gotov

slika


-i to je to, u disks aplikaciji sada vidite novu situaciju na upravo snimljenom usb sticku koji je sada spreman za pokretanje live linux distribucije na vašem PC-u

slika

Upozoravam vas da dobro čitate na ekranu što ste odabrali jer odabirom pogrešne particije ili diska ćete izgubiti sve podatke pohranjene na tom disku ili particiji. Postupak je vrlo lagan i brz no zahtijeva pažnju korisnika jer izgubljene podatke ćete teško vratiti u upotrebljivo stanje.
Max Bunker
Max Bunker
Ovo je super :thmbs-up . Nisam znao da disks ima tu mogučnost. Da budem iskren nisam nikad previše zagledao u njegove postavke mada ga imam obavezno instaliranog na Xubuntu. Naravno uz GParted.

Isprobao sam napraviti live usb od Transquel 7.0, Ubuntu-mate 15.04 i Lmde-2. Sve je odradio bez problema i to vrlo brzo. Ne znam dali bi bilo kakvih nedostataka nakon duljeg isprobavanja jer sam ih kratko isprobavao na taj način. Nisam radio instalaciju na tvrdi disk.

Jedino sam primjetio da nakon takve instalacije na usb stick novo formatiranje usb-sticka nije jednostavno.

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1024
Postovi: 1024
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Xubuntu,Kubuntu 24.04
Ja često ovako snimam usb jer je fakat brzo i jednostavno i svaka gnome de ima disks aplikaciju.

Format tako snimljenih usb-a me nikad nije zezao,osim kad je usb već bio na izdisaju. Gparted a i sam disks isto uredno odrađuje i format i kreiranje nove particije, a sam gparted mi je najzgodniji za promjenu mbr-gpt particijske tablice...

Na gnome 3.16 gparted neradi baš najispravnije pa je disks bolji izbor....
Max Bunker
Max Bunker
Pa nije li još brže i jednostavnije napraviti to pomoću dd naredbe u terminalu? Svaka distribucija, bila Gnome ili ne, ima terminal :D. To je doslovno jedna linija koda. Ali nije ni ovo loše, zapravo je kul ideja :thmb-up
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Mora da bu krampi padali s neba kad abzz za nekaj moje nema brdo kritika.....hehheee

No, aj kad veliš da je sa dd jedna linija koda, prosvijetli i mene i napiši ovdje tu jednu liniju koda koja ce odraditi sve gore opisano : znači ta jedna linija koda mora detektirati mjesto konekcije,bez gledanja u file manager,zatim ta ista linija koda mora gpt promjeniti u mbr, zatim mora kreirati fat32, i onda još mora iso file naći na hdd bez gledanja putanje u file manageru i snimiti taj iso na usb.... Ako to sve može jedna linija koda bez da upotrebljavaš ostale alate onda bum i ja se poklonio konzoli.....

:-)
Max Bunker
Max Bunker
Kod: Označi sve
dd if=punoimedatoteke.iso of=/dev/sdb bs=4M && sync

S tim da terminal otvoriš u mapi u kojoj ti se nalazi .iso
Meni je isto ovo najbrži i najjednostavniji način.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6155
Moderator
Postovi: 6155
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 225 puta
Primio/la zahvalu: 337 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Vl@do je napisao/la:
Kod: Označi sve
dd if=punoimedatoteke.iso of=/dev/sdb bs=4M && sync

S tim da terminal otvoriš u mapi u kojoj ti se nalazi .iso

Puno ljudi nema opciju da direktno otvori terminal u trenutnoj mapi, zato je pravilnije staviti da je if=/putanja/do/datoteka.iso ;)
Također, puno ljudi ima dva ili više diskova, pa of= ne bude /dev/sdb ;)
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6758
Moderator
Postovi: 6758
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Na sljedećem linku možete vidjeti kako je Clem Lefebvre, vođa projekta Linux Mint, opisao ovaj postupak korak po korak: http://community.linuxmint.com/tutorial/view/744

Pritom ujedno objašnjava i pripremu USB-sticka kroz terminal.
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Dečki moji, a i cure, nemojte se ljutiti, ali ta komanda je tek zzadnja faza sto znači da nikako nije jedina radnja koju treba obaviti. Di je komanda kojom ste utvrdili na koji stick uopće želim snimiti iso. Piknem tri sticka istovremeno, sony,kingston i gdata. I želim snimiti na sony. U aplikaciji disks ih fino vidim sva triu lijevom ekranu i lako odaberem sonya. A di je vvaša komanda koja ce mi isčitati gdje je koji disk piknut i koliko je koji zauzet podatkovno.

Idemo još: i gparted i disks mogu i formatirati i zatimkreirati novu particiju, a u vašoj komandi ja te radnje nevidim.

Ako je stick bio gpt treba ga promijeniti u mbr jer ga neki pc nebi vidli, a ja u vašoj komandi nevidim ni tu radnju..

Znači, vjerujem ja da vi to sve možete kroz konzolu no ta cjeli opisani postupak sigurno nije dosta jedna komanda već cjeli niz,,a u gui sučelju aplikacije disks je to ipak odmah sve na prvu vidljivo i pregledno sortirano.. Ja govorim o cjelom postupku a vi izbacili komandu koja samo zadnju fazu odrađuje i to tek nakon kaj si čarobnom kuglom saznal da je stick dev/sdc i da je puno ime datoteke vivid-64.iso i da je u mapi Dokumenti na dev/sda....

:-)
Max Bunker
Max Bunker
Max, nitko ne osporava ovo tvoje, stvarno je super stvar. Samo sam ispravio, tj. nadodao eventualne ispravke na Vl@din post. Neki od nas vole CLI, drugi vole GUI i to je sasvim u redu. ;)
Evo, baš sam počeo gledat kako pomoću zenity dialoga napraviti dd-er. :)
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6758
Moderator
Postovi: 6758
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.