Sada je: 18 tra 2024, 09:12.
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ma znam kompa, ni bed... Aplikacija disks ima i integraciju u kontekstni meni file managera : desni klik na iso file i da vidiš write opciju odmah... Samo hoću istaknuti da nije to baš sve moguće jednom komandom riješiti u konzoli.... Od odabira izmedju tri piknuta stika, preko pregleda njihove trenutne zauzetosti, do pronalaska iso filea u desetoj podmapi korjenskog direktorija...
Max Bunker
Max Bunker
@Max kada napravim live-usb sa programom disks kako da pomoču njega ponovno formatiram taj isti usb-stick? szbunjen
GParted me doslovno izludi.

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1024
Postovi: 1024
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Xubuntu,Kubuntu 24.04
NoMaam je napisao/la:@Max kada napravim live-usb sa programom disks kako da pomoču njega ponovno formatiram taj isti usb-stick? szbunjen
GParted me doslovno izludi.
Pozz


Evo kako ja to rješavam da se neće formatirati(najčešće mi se to događa kad radim stikove sa dd).

1. Ubaciš USB stik i pokreneš gparted. Odabereš stik i probaj odmah obrisati particiju. Onda u izborniku odabereš "Uređaj" -> "Stvori particijsku tablicu". I onda "Primijeni izmjene".
2. Pričekaj da završi. Moguće da će gparted izbaciti nekakve greške, samo ih ignoriraj, zatvori gparted i demontiraj disk i izvadi USB stik.
3. Ukopčaj ponovo usb stik, pokreni gparted i probaj ponovo obrisati particiju ako je još tamo. Ovaj put bi trebalo uspjeti (meni je barem tako svaki put). Dalje ćeš moći napraviti i formatirati nove particije po želji.
Sretno!
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Pozz @Jura.
Tako i radim sa GPartedom ali nekad ne ide od prve pa moram više puta probavati. Također se zna desiti da se GParted smrzne i onda ga više ne mogu pokrenuti ako komp ne restartam. Zbog toga i pitam dali se to može napraviti sa programom "disks".

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1024
Postovi: 1024
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Xubuntu,Kubuntu 24.04
Ako se radi o istom programu onda je ovdje objašnjeno kako pomoću njega particionirati usb. Btw na dnu stranice imate i CLI metodu koja ne griješi nikada. ;)
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2209
Postovi: 2209
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 96 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
dupin je napisao/la:Ako se radi o istom programu onda je ovdje objašnjeno kako pomoću njega particionirati usb. Btw na dnu stranice imate i CLI metodu koja ne griješi nikada. ;)


Da to je taj program. I on radi osim u ovoj situaciji. Možda sam malo nespretno postavio pitanje.
Mene zanima kako sa programom "disks" da formatiram USB stick na kojem je prije toga napravljen LIVE-USB metodom koju je opisao @Max Bunker.

Kod formatiranja dobijem ovu poruku:
"Error synchronizing after initial wipe: Timed out waiting for object (udisks-error-quark, 0)"
I da još jednom pojasnim, ovaj problem imam samo sa stickom koji je napravljen sa postupkom koji je opisao Max Bunker.

Mogu ga formatirati sa GPartedom ali on u zadnje vrijeme previše zeza i zbog toga tražim drugu opciju.

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1024
Postovi: 1024
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Xubuntu,Kubuntu 24.04
Ne znam što bih ti rekao. Dok sam koristio Ubuntu znao sam formatirati USB pomoću ovog alata. Uvijek uspješno. Ako već ne ide GUI načinom probaj iz terminala. To ti je siguran način i stvarno nije neki bauk.
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2209
Postovi: 2209
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 96 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
Ni ja do sada nisam imao problem sa disks programom jedino sada u ovoj situaciji nakon snimanja LIVE USB-a. @Max je napisao, na prvoj stranici, da nema problema sa formatiranjem. Možda ja negdje griješim, ne znam, bumo vidjeli što će reči @Max.
CLI ću ostaviti kao zadnju opciju :-D .
@Dupin, hvala.

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1024
Postovi: 1024
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Xubuntu,Kubuntu 24.04
NoMaam je napisao/la:@Max kada napravim live-usb sa programom disks kako da pomoču njega ponovno formatiram taj isti usb-stick? szbunjen
GParted me doslovno izludi.

Pozz


Pozdrav :-D

Sam postupak formatiranja usb sticka pomoću disks aplikacije je krajnje jednostavan :

1. ubaciš stick i programom disks pogledaš trenutnu situaciju prije formata na sticku

slika


2. odabr opcije za format

slika

3. odabir mogućnosti formatiranja

slika

4. još jedna provjera prije formata

slika

5. i pregled novonastale situacije ( stick je formatiran )

slika


Znači, sam postupak je vrlo jednostavan i pregledan. Na ubuntoidima mi se neda tražiti i instaliravati razne softvere za snimanje usb stikova, a onaj defaultnu usb startup creator neće da snima ništa osim ubuntoida, tako da ja na gore opisani način skoro pa svakodnevno koristim aplikaciju disks za formatiranje stikova i za snimanje iso fajlova na iste te stikove. Ponekad , ali rijetko, naletim na poruke o grešci da se neki stick nije uspio formatirati ili snimiti, no to je najčešće kada je stick pri kraju života ( hardverski krepava ) a na novijim i kvalitetnim stikovima mi se to u principu nedešava.


Današnji stickovi su često vrlo jeftini ali i nekvalitetni : ja ih znam uzeti naveliko po stotinjak komada i odmah ih idem isprobati te mi uvjek bar jedno 30 % bude neispravno i moram ih ići zamijeniti kod distributera gdje sam ih kupio... I naravno takvi neispravni bi zezali u radu ako ih nebi na vrijeme skužio da nisu baš sto posto najispravniji...

Još jedan od uzroka zakaj se tebi to dešava je možda da nemaš sve kaj je potrebno instalirano u tvom operativnom sistemu. Tu ti nažalost nemogu pomoći jer pojma nemam i neželim učiti kaj bi opće trebale značiti te poruke sa pojmovima udisk,udisk2,cmtl. smartcmtl..bla bla.... Mišljenja sam da bi takve greške trebal na vrijeme uočavati ili tvorci os-a ili konkretne aplikacije i to prilikom testiranja a ne da puste sve to van i onda krajnji korisnik doživi te error poruke. Ja ti od konzole bježim tako da će ti te error poruke možda moći rastumačiti netko od ovdašnjih kolega koji se kunu u svemogućnost terminala....


Evo dragi kolega, neznam jel ti ovo kaj pomaže , a ja bih na tvom mjestu isprobao disks aplikaciju sa kvalitetnim stikovima ( takvog nema ispod 100 kn i gledaj da je metalni- pogotovo konektor da nije jeftina plastika ) na kvalitetnom kompu ( di nije već i usb konektor razrajban nakom milion upika,....)

:-D
Max Bunker
Max Bunker
@Max hvala na odgovoru. Kod mene opisani postupak iz nekog razloga ne funkcionira. Budem malo "googlao" da vidim u čemu je problem. Pitao sam te jer sam mislio da ja nešto radim kako ne treba ali vidim da nisam griješio. Inače usb stickovi su mi ispravni i normalno rade osim kada nasnimim live-usb sa disks programom. Budem opet koristio unetbootin i mkusb dok ovo ne riješim.

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1024
Postovi: 1024
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Xubuntu,Kubuntu 24.04

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.