Sada je: 18 tra 2024, 02:19.
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.

Moderator/ica: Moderatori/ce

rusty je napisao/la:Hosts toggle sada ima više smisla, ali u mom slučaju dobijem i upozorenje:
Kod: Označi sve
sudo: unable to resolve host rusty-VirtualBox

Razlog je, što nakon prve "mv" naredbe (u oba bloka if petlje) više nema /etc/hosts datoteke, pa se u sljedećem retku "sudo" buni. Predlažem manju izmjenu (samo je zamijenjen mv sa cp na dva mjesta):
Kod: Označi sve
#!/bin/bash

if [ -f /etc/hosts-original ]; then
 sudo cp /etc/hosts /etc/blocked-hosts
 sudo mv /etc/hosts-original /etc/hosts
else
 sudo cp /etc/hosts /etc/hosts-original
 sudo mv /etc/blocked-hosts /etc/hosts
fi

Skripta ispravno radi i bez ove izmjene.


Jasno da radi ispravno, mora. :D Umjesto cp, provaj dodati && između dva reda naredbi tako da budu u jednom redu. Primjer (da ne pišem sve):
mv /bla/bla /bla/blabla && mv /bla/bla1 /bla/bla2
iako je i ovo gore skroz ok, a grešku koju izbaci ne utječe negativno na bilo koji segment rada OS-a. :)
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6757
Moderator
Postovi: 6757
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Cooleech je napisao/la:Jasno da radi ispravno, mora. :D Umjesto cp, provaj dodati && između dva reda naredbi tako da budu u jednom redu. Primjer (da ne pišem sve):
mv /bla/bla /bla/blabla && mv /bla/bla1 /bla/bla2
iako je i ovo gore skroz ok, a grešku koju izbaci ne utječe negativno na bilo koji segment rada OS-a. :)

Evo, isprobao sam sa && (i usput ponešto naučio) :-D

Ako, u skripti napišem:
Kod: Označi sve
sudo mv /etc/hosts /etc/blocked-hosts && sudo mv /etc/hosts-original /etc/hosts

Ovaj drugi "sudo" je još uvijek u zrakopraznom prostoru između makivanja i kreiranja hosts datoteke, tako da je upozorenje još uvijek tu. (nije greška, skripta se svejedno izvrši do kraja)

Ako, skriptu prepravim bez drugog sudoa:
Kod: Označi sve
sudo mv /etc/hosts /etc/blocked-hosts && mv /etc/hosts-original /etc/hosts

Druga "mv" naredba se ne izvršava sa povišenim pravima, bez obzira na "&&". Ovisno o načinu pokretanja skripte (./hoststoggle bez sudo) može puknuti i ostaviti sistem bez hosts datoteke. :zabrinut

Pada mi na pamet:
Kod: Označi sve
sudo bash -c 'mv /etc/hosts /etc/blocked-hosts && mv /etc/hosts-original /etc/hosts'

Nema cp, nema sudo, nema upozorenja...
ali ne čini mi se ništa jednostavnije/čitljivije u odnosu na soluciju sa cp. :hmm
Avatar
Postovi: 134
Postovi: 134
Pridružen/a: 09 sij 2015, 17:24
Podijelio/la zahvalu: 51 puta
Primio/la zahvalu: 31 puta
Spol: M
OS: Debian bullseye
Ovo sa cp je elegantnije, ali nije štetno ni ostaviti mv. ;)
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6757
Moderator
Postovi: 6757
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Cooleech je napisao/la:Ovo sa cp je elegantnije, ali nije štetno ni ostaviti mv. ;)

...ma naravno da nije štetno jer i sa mv sve radi kako treba ali da ne bi bilo upitnika iznad glave korisnika kada iskoči upozorenje, odlučio sam da je možda efikasnije rješenje sa cp... Uglavnom, upotrebom cp i mv u ovom slučaju dobije se isti željeni rezultat pa nije niti bitno. :zamisljen
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
Koliko MB ima hosts file kad sve to skinete ?
Avatar
Postovi: 1594
Postovi: 1594
Pridružen/a: 09 srp 2008, 09:49
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 20 puta
Spol: M
OS: Debian
Prepravljena hosts fajla (nakon što skripta odradi svoje) mi je teška čak nekih 390 kB ;)
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
Hm to je premalo.. pa sam išao provjerit skripta skine 4,5 MB.
nema veze.... hvala ali ne hvala, moj hosts na mobu ima 30MB.. malo je opširniji, blokira internet kao takav :D
Avatar
Postovi: 1594
Postovi: 1594
Pridružen/a: 09 srp 2008, 09:49
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 20 puta
Spol: M
OS: Debian
30 MB?? Pa koliko linija u toj fajli uopće imaš, 40 000 000?? :D To mi malo izgleda nerealno ali ako si ti sretan i zadovoljan, super! :thmb-up
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
Ovako, ima točno 832896 linija.
Kod: Označi sve
madone-> ls -l hosts.txt
-rw-r--r-- 1 madone madone 27M Stu 19 14:05 hosts.txt

Do sad sam morao samo jedanput intervenirat, ali site je s pravom stavljen na listu :)
Avatar
Postovi: 1594
Postovi: 1594
Pridružen/a: 09 srp 2008, 09:49
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 20 puta
Spol: M
OS: Debian
...nisam rekao da ne vjerujem da ti fajla ima toliko MB-a nego samo da je tu onda gomila toga... Možda imaš neke stranice više puta unesene u tu fajlu ili imaš i linije za stranice koje više ne postoje i od kojih ne prijeti opasnost jer se konstantno updateaju ti popisi (jer ove najpoznatije liste za blokiranje od recimo funboya ova skripta sadrži). Ova skripta kombinira 8 lista (trenutno 8 lista jer se mogu i dodavati po želji) na kojima je blokirano sve što je trenutno aktualno tako da... Ali ako imaš volje, mogao bi podijeliti ovdje s nama na forumu dio svoje hosts fajle sa listom blokiranih domena pa da malo vidimo čega sve tu ima u tih 832896 linija ;) Sharing is caring! :zvizdi
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.