Sada je: 29 ožu 2024, 10:14.
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav ekipa! :)

Evo, da podjelim jedan koristan savjet sa svima vama koji koristite WD hard diskove iz serije "Green".
Naime, u toj seriji glava HDD-a je namještenja da se nakon 8 sekunda neaktivnosti HDD-a "parkira" (spusti) na dio HDD-a iznad kojeg se u tom trenutku nalazi. Za to je odgovorna tehnologija pod imenom intellipark.
Službena dokumentacija tvrdi da prosječni HDD može izdržati 300,000 takvih "parkiranja". Ukoliko imate računalo uključeno veći dio dana tu cifru praktički možete dosegnuti kroz godinu dana.

Da bi se produljio životni vijek HDD-a, potrebno je učiniti slijedeće:

1.) Najprije trebamo instalirati smartmontools da bi pomoću njega utvrdili koliko puta je glava "parkirana".

2.) Kada smo instalirali smartmontools trebamo upisati slijedeću naredbu u terminal (s tim da sda zamijenimo sa HDD-om kojeg želimo provjeriti; ako ih imamo više u jednom računalu ili ako nam je slučajno primarni HDD podešen pod sdb ili sdc; to možemo vrlo lako odrediti ulaskom u GParted ako nismo sigurni):
Kod: Označi sve
sudo smartctl -A /dev/sda | grep "^193"

Ako dobijete rezultat od nekoliko tisuća takvih "parkiranja", imate problem! :sokiran
Na sreću, postoji i jednostavno riješenje. :)

3.) Na Linuxu ovaj problem rješavamo instaliranjem idle3-tools (ovo je neslužbeni alat namjenjen Linux operativnom sustavu a njegov kod i dokumentaciju možete pogledati ovdje (program bi se trebao nalaziti u repozitorijima većine distribucija).
Korisnici koji koriste Windows OS pface sličnu stvar mogu rješiti sa wdidle3.exe programom.

4.) Kada smo ga instalirali pokrenemo slijedeću naredbu da vidimo na koji vremenski interval je tvornički podešen HDD nakon kojega "parkira" glavu (opet sda zamjenimo sa sdb ili sdc ukoliko je potrebno kao i u 2. koraku):
Kod: Označi sve
sudo idle3ctl -g /dev/sda

Rezultat će biti vrlo vjerojatno ovakav:
Kod: Označi sve
Idle3 timer set to 80 (0x50)

Broj 80 ustvari označava 8 sekundi. Ukoliko onemogućimo takav način rada glave HDD će nam raditi poput WD HDD-a iz Black serije. Ukoliko baš želite zadavati neki svoj interval u kojem će se ista radnja odvijati (premda za tim nema stvarne potrebe), pročitajte uputstva sa ove stranice.

5.) Da bi napokon poništili taj timer koji tu radnju obavlja svakih 8 sekundi nakon što HDD ode u stanje mirovanja, tada unesemo slijedeću naredbu (sda opet zamijenimo sa onim koji nama treba kao u koracima 2 i 4):
Kod: Označi sve
sudo idle3ctl -d /dev/sda


U terminalu će se ispisati slijedeće:
Idle3 timer disabled
Please power cycle your drive off and on for the new setting to be taken into account. A reboot will not be enough!


6.) Idući korak je dakle potpuno GAŠENJE računala!! Restart neće biti od koristi jer je potrebno u potpunosti isključiti računalo iz struje da bi komanda iz 5. koraka imala efekta.

7.) Kada smo ponovno upalili računalo unesemo sljedeću komandu da bi provjerili da je idle3 timer isključen (komanda iz 4. koraka):
Kod: Označi sve
sudo idle3ctl -g /dev/sda


Trebalo bi ispisati slijedeće:
Idle3 timer is disabled


I to je to! :)
HDD bi od sada trebao raditi brže i stabilnije a i trajati dulje. Nemojte očekivati da će se već učinjena potencijalna šteta nastala ovom radnjom "parkiranja" HDD-ove glave popraviti ali će barem ubuduće vaš HDD raditi brže i stabilnije a i znatno ćete mu produljiti vijek trajanja.
Zadnja izmjena: trzalica; 27 stu 2014, 10:05; ukupno mijenjano 2 put/a.
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
Hvala na ovome, ali malo više infoa nebi škodilo. Meni je idle3ctl naredba izbacila ovo:
Kod: Označi sve
sudo idle3ctl -g /dev/sda
Idle3 timer set to 80 (0x50)

Znači li to da je naštiman na 8 sekundi ili 80? :zbunj
Ako je na 80 sekundi, to je zapravo neloše. Ima li načina da se podesi na veću vrijednost, primjerice na 120 sekundi?
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Hvala.. a jel to isključivo za zelenka ili se može primijeniti i na plavcu?
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
@Cooleech - sorry, zaboravio sam taj dio objasniti. Ako piše 80 to znači 8 sekundi. Sada ću nadopuniti gornji post. Postoji mogućnost da se poštima na više sekundi i to možeš pogledati na linku koji sam postavio na kraju 4. koraka. Ja se nisam s tim zafrkavao jer na recimo Black seriji HDD-a ta opcija je također po defaultu isključena (znači ista stvar koju dobiješ i sa ovom komandom, barem sam pročitao da je tako).
@Bertone - mislim da s tim muku muče jedino HDD-i iz Green serije. Možeš provjeriti sa naredbom
Kod: Označi sve
    sudo smartctl -A /dev/sda | grep "^193"

koliko puta ti se glava hard diska "parkirala" i ako broj ne prelazi nekoliko desetaka tisuća onda je sve ok. Meni je recimo na HDD-u koji imam neke 4 godine broj tih "parkiranja" iznosio 548433 što je daleko iznad onog normalnog (u uputstvu kažu da HDD može izdržati 300 000 "parkiranja"). Rezultat za hard disk koji imam 2-3 godine (koji služi samo kao mjesto za pohranu podataka, na njemu nemam instaliran OS) iznosi 128154 a to isto nije normalna brojka.
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
Kod: Označi sve
root@fileserver:/home/marino# smartctl -a /dev/sdb | grep "^193"
193 Load_Cycle_Count        0x0032   091   091   000    Old_age   Always       -
       327223
root@fileserver:/home/marino# smartctl -a /dev/sdc | grep "^193"
193 Load_Cycle_Count        0x0032   198   198   000    Old_age   Always       -
       6059


Kod: Označi sve
root@fileserver:/home/marino# tune2fs -l /dev/sdb1 | grep created
Filesystem created:       Sun Jul 31 20:38:01 2011
root@fileserver:/home/marino# tune2fs -l /dev/sdc1 | grep created
Filesystem created:       Fri Aug  5 13:29:00 2011


Obzirom koliko rade, dobri su, ali mislim da cu si poceti slagati novi file server, ovaj puta sa red diskovima i ZFS-om.

Nije jednom negdje bilo spomenuto za WD Green seriju da su zapravo predvidjeni da rade samo 8 sati dnevno?
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
Kod: Označi sve
dario@HP-dx7400:~$ sudo smartctl -A /dev/sda | grep "^193"
[sudo] password for dario:
193 Load_Cycle_Count        0x0032   199   199   000    Old_age   Always       -       3174
dario@HP-dx7400:~$ sudo smartctl -A /dev/sdb | grep "^193"
193 Load_Cycle_Count        0x0032   200   200   000    Old_age   Always       -       113
dario@HP-dx7400:~$

sda=WD Blue
slika

sdb=WD Black
slika

.. hebo ih zeleni, plavi, ljubičasti.. slijedeći će biti vjerojatno rozi ili žuti :nee

A ništa, ovog plavog ionako idem reklamirati pa ću u zamjenu uz doplatu tražiti crnog (ili crvenog) :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Onaj "grep 193" se vidi odmah iz Disk Utilitya. Ako ti je LoadCycleCount otprilike jednak PowerCycleCount to znači da radi Load samo pri pokretanju, što znači da Plavi WD ne parkira glavu stalno kao Zeleni.
Evo moj stari dobri plavi, 2.7 godina rada i 0 bad sektora:
slika
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Svaka čast trzalica. :thmb-up
Moram provjeriti svog blua640, vidim da je kod bertonea dobar.
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
Ja imam Western Digital 1 TB Scorpio Blue već godinu i pol dana negdje, SMART testovi su svi ok. Count je oko 19.000 u skoro 5000 sati rada, to je oko 4 i nešto ciklusa po satu što na netu tvrde mnogi je ok, ako je 300.000 ciklusa lifetime znači da bi ovakvim radom trebao izdržati još 20 godina :zbunjen

sudo hdparm -B /dev/sda

/dev/sda:
APM_level = 254
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
trzalica je napisao/la:@Cooleech - sorry, zaboravio sam taj dio objasniti. Ako piše 80 to znači 8 sekundi. Sada ću nadopuniti gornji post. Postoji mogućnost da se poštima na više sekundi i to možeš pogledati na linku koji sam postavio na kraju 4. koraka. Ja se nisam s tim zafrkavao jer na recimo Black seriji HDD-a ta opcija je također po defaultu isključena (znači ista stvar koju dobiješ i sa ovom komandom, barem sam pročitao da je tako).

Kod: Označi sve
sudo idle3ctl -g /dev/sda
Idle3 timer set to 120 (0x78)

sudo smartctl -A /dev/sda | grep "^193"
193 Load_Cycle_Count        0x0032   199   199   000    Old_age   Always       -       3105

3105 puta? Pa nije strašno, a rada ima 7 mjeseci i 29 dana.
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.