Sada je: 19 tra 2024, 12:53.
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav ljudi! Instalirao sam Debian uz Ubuntu, malo onako da ga istražim, i instalirao mi je GRUB. E sad moje pitanje je kako da podesim GRUB da mi Ubuntu bude prva opcija, ono ako ništa ne označim da mi digne Ubuntu koji mi je glavna distribucija?
Zadnja izmjena: tom12; 19 ruj 2014, 11:37; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Postovi: 48
Postovi: 48
Pridružen/a: 14 srp 2014, 19:31
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu/Arch
Link na Wiki.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1016 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Kako jednostavno :-D . Hvala Bertone
Avatar
Postovi: 48
Postovi: 48
Pridružen/a: 14 srp 2014, 19:31
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu/Arch
Kad instaliravaš više distri na komp nema potrebe da se kod svake nove instalacije instalira i novi grub. Samo nakon instaliranja nove distre podigni svoj stari ubuntu (preko starog gruba) i upiši
Kod: Označi sve
sudo update-grub

I nakon restarta ćeš dobiti novu stavku u meniju starog gruba.
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Jura, dali to znaći da u Debianu mogu maknuti GRUB?
Avatar
Postovi: 48
Postovi: 48
Pridružen/a: 14 srp 2014, 19:31
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu/Arch
Kako izgleda,u tvom slučaju je debian instalirao grub u MBR i ja ga ne bih pokušavao brisati. U najgorem slučaju bi se moglo desiti da ništa više ne možeš bootati. Ako smijem dati savjet za ubuduće, instaliraj grub od drugog,trećeg OS-a ali ne u MBR već u / (root) particiju. Čisto ono to be safe

sent from tapatalk
People disagree with me. I just ignore them.
Avatar
Postovi: 364
Postovi: 364
Pridružen/a: 30 kol 2014, 18:34
Podijelio/la zahvalu: 17 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: suse, Arch
Da ti malo pojasnim stvari (što piše i u wikiju). Kad instaliraš grub iz nekog sustava (recimo debiana), on se instalira na dva mjesta, početni dio u Master Boot Record (tj. u prvi sektor hard diska), a drugi dio (tj. grub boot datoteke) se instalira u folder boot koji se nalazi u root folderu onog sustava iz kojeg instaliraš taj grub (u ovom slučaju u Debianovom /boot folderu.
Bitno je da shvatiš da je taj početni dio samo jedan i, ako je instaliran iz Debiana, namješten je da skoči na onaj drugi dio upravo u debianovom sustavu a ne u nekom drugom.

Daklem, možeš instalirati grub iz svake distre koju imaš na hardu i svaka će distra u kojoj si instalirao grub imati taj boot folder u svom datotečnom sustavu. Ali samo posljednja distra koja je instalirala grub će biti vlasnik tog početnog dijela, jer je pri njegovoj instalaciji početni dio starog gruba prepisan novim.

To znači da je kod tebe početni dio ubuntuovog gruba prepisan početnim dijelom debianovog. I kao što kaže iwinux, ako sad iz debiana deinstaliraš grub, nećeš imati ništa jer nema početnog dijela.

Ali zato možeš startati ubuntu iz debianovog gruba i iz ubuntua ponovo instalirati grub i on će pri tome upisati svoj početni dio na MBR diska koji će pokazivati na boot folder od ubuntua.
Kod: Označi sve
sudo grub-install /dev/sdX

gdje je X slovo tog diska, npr. sda
i imat ćeš svoj stari ubuntu grub meni.

Ja sam ti bio rekao da ako želiš da ti ostane stari grub, nemoj prilikom instaliranja druge distre instaliravati i novi grub koji dolazi s tom distrom. Da bi je vidio u meniju dovoljno ti je iz ubuntua pokrenuti sudo update-grub i grub će skenirati disk i otkriti novu distru i dodati je u ubuntu grub meni.

A ako instaliraš windowse poslije linuxa, oni će prepisati taj početni dio i morat ćeš sa live cd-a ponovo instalirati grub na taj MBR.

Što se tiče gruba na particijama, primjerak gruba mora biti obavezno instaliran na MBR diska (npr. sda). Taj je glavni i mora biti prisutan. Možeš još imati i grubove instalirane na zasebne particije diska (sda1, sda2, sdb1...) To samo znači da ćeš sa glavnog grub menija skočiti na novi grub meni (onaj instaliran na particiji) iz kojega biraš dalje. To ti kažem da te ne bi zateklo nespremnog ako ti se tako nešto slučajno desi ili ako radiš kako ti je iwinux rekao.

Dakle, ako imaš grub instaliran samo na particiju (česta pogreška) a nemaš onaj na MBR, onda opet nemaš ništa jer računalo boota sa praznog MBR zapisa u ništa. Za normalan rad je dovoljan i poželjan samo jedan, tj. glavni grub, na MBR.
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Sa samo 2-3 komande iz grub rescue shella mozes bootati system cak i ako ti je mbr grub skoro pa unisten. Zato nije lose imati grub od druge , trece distro u njihovim root particijama.
Kako god, mozda trenutno nije ni tako bitno
People disagree with me. I just ignore them.
Avatar
Postovi: 364
Postovi: 364
Pridružen/a: 30 kol 2014, 18:34
Podijelio/la zahvalu: 17 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: suse, Arch
iwinux je napisao/la:Sa samo 2-3 komande iz grub rescue shella mozes bootati system cak i ako ti je mbr grub skoro pa unisten. Zato nije lose imati grub od druge , trece distro u njihovim root particijama.
Kako god, mozda trenutno nije ni tako bitno

U stvari, ako je MBR uništen, nećeš ni stići do rescue shella a vjerojatno ni do ničega drugog (u slučaju da je pokvaren ili pobrisan i dio MBR koji sadrži particijsku tablicu.) Rescue shell otprilike služi da se omogući bootanje u slučaju kad je grub na pola puta a ne može odrediti kako dovršiti bootanje (nedostajući/neispravni konfig fajlovi, promjena diskovnih oznaka i sl.)
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Da se o ovome pricati,(zato sam i napisao "skoro pa uništen" grub) ali mislim da je u interesu OP- a najbolje ostati na ovome. Zbuniti ćemo čovjeka totalno.

sent from tapatalk
People disagree with me. I just ignore them.
Avatar
Postovi: 364
Postovi: 364
Pridružen/a: 30 kol 2014, 18:34
Podijelio/la zahvalu: 17 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: suse, Arch

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.