Sada je: 18 tra 2024, 02:40.
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Cinnamon meni možete uređivati (kao što znate) desnim klikom na ikonicu istog, i podešavati naziv i prikaz ikonice, kao i sortiranje programa pomoću menu editora.

Što se tiče izgleda to možemo podešavati u fajl teme (napravimo novu ili eksperimentišemo s postojećom).

U zavisnosti koju temu koristimo, zavisi kolika će biti širina favorite boxa, a i kategorija, dok se širina cijelog menija može promijeniti (koliko ja znam) u applet.js fajlu.

slika

Za promjenu širine, radimo sljedeće:

Kod: Označi sve
gksudo nemo

da bi imali prava uređivati fajl ili doći do foldera u

Kod: Označi sve
/usr/share/cinnamon/applets/

i folder menu@cinnamon.org otvoriti desnim klikom: Open as Root;

Tu treba da se nalazi fajl applet.js kojeg otvoramo sa nekim tekstualnim editorom: npr. gedit i td... i pronađemo liniju:

Kod: Označi sve
const MAX_BUTTON_WIDTH = "max-width: 20em;";

(ovo 20 je tako pisalo kod mene, nzm da li je svima isti taj broj) i umjesto 20 upišite neki manji broj (ja sam stavio 10):

Kod: Označi sve
const MAX_BUTTON_WIDTH = "max-width: 10em;";

Spremite, i bez gašenja ikakvog programa, restartujte cinnamon (desni klik na panel, Troubleshoot → Restart cinnamon;

Širina menija bi sada trebala da bude manja ili odgovarajuća (u zavisnosti kako hoćete da izgleda).

slika

Ako ste zadovolnji ostavite tako, s tim da prilikom sljedećeg updetea cinnamona će te morati opet ovo ponoviti jer se podešavanje vraća na default.

Rezolucija ekrana je 1366x768
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.