Sada je: 29 ožu 2024, 13:28.
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Za sve one koji vole sami pokušati nešto učiniti sa svojom distribucijom. I za sve one koji si žele uštedjeti sate, a možda i dane surfanja po internetu.
Kupili ste novi uređaj, možda usb wifi adapter, novi miš, tipkovnicu, ili svašta nešto. Pročitali ste na ambalaži zapisano velikim masnim slovima: za windows, Mac, Linux. Sretni dolazite kući, trgate ambalažu, spajate novu stvar na računalo, i gle čuda. Stvar koju ste utakli u USB ne radi. Psujete proizvođača, psujete linux developere i pitate se kako je to moguče. Prije nego frustrirani odete vratiti uređaj u trgovinu, pokušajte sa ovih nekoliko savjeta.

Na stranici proizvođača obično postoji i podrška, pa od tamo skinite driver koji nude za linux. Raspakirajte ga bilo gdje ( jer ovaj tekst nije uputstvo za instalaciju drivera ). pronađite njihova uputstva u nekom fajlu, samo zato da bi saznali kako se taj driver zove, i kako se zove firmware( ako je navedeno, trebalo bi ). A i nemorate ako znate kako se zove.
Prije nego se upustite u postupak kompajliranja, instalacije drivera, koja usput rečeno uvijek može poći po zlu, a ako niste vješti teško da biste se sami izvukli iz nastale situacije, provjerite da kojim slučajem vaša distribucija več ima navedeni driver i firmware. Velika je vjerojatnost da ima.
I što sad. Driver ste pronašli. Firmware isto, a vaš uređaj nije prepoznat i ne radi. Napravite slijedeće:
Radi na debian ,ubuntu baziranim sistemima, ali je jako slično valjda i na drugim:
BASH SHELL ( neznam naredbe za druge shellove)

U terminalu upišite : lsusb ( i pogledajte dali se vaš uređaj na popisu )
Ako je: pročitajte VID i PID vašeg uređaja....to su oni brojevi iza ID razdvojeni dvotočkom ( ukupno 8 brojeva )
vaš uređaj če biti izlistan samo u slučaju da je driver kao modul učitan prilikom podizanja sistema.
Ako je driver učitan a uređaj ne radi, moguće je da nemate u sistemu potreban firmware. potražite ga na netu, stavite ga negdje u /lib/firmware....
restartajte vaše računalo i možda stvar proradi. vjerojatno hoće.
Ako neće( pod pretpostavkom da imate i driver i firmware ), onda je stvar u tome da u vašem driveru nije upisan VID i PID za vaš konkretni model. To se da srediti.
Instalirajte program ghex ( jer je kompajlirani driver u nečitljivom formatu ).
U terminalu upišite:
sudo ghex naziv vašeg drivera
kada se otvori, u desnom stupcu potražite riječi poput USB, ALIASES, bez brige nači ćete, ima ih puno jer se niti jedan driver ne piše samo za jedan uređaj, nebi bilo učinkovito. Onda možete jedan od postoječih ID-eova zamijeniti sa vašim ID (vid i pid). spremite fajl, restartajte komp i velika je vjerojatnost da će uređaj proraditi.

Ako pak nakon lsusb, vaš uređaj nije prepoznat, onda upišite u terminal: lsmod i provjerite jeli učitan. Ako nije napravite slijedeče:
upišite u terminal:
sudo vaš editor /etc/initramfs-tools/modules
u datoteku na kraju dodajte vaš driver (naziv). Spremite promjene i u terminal upišite:
sudo update-initramfs -u
Restartajte računalo, vaš driver ( modul če biti učitan), i stvar će proraditi. Valjda, ako niste preveliki baksuz.

Pozdrav svima i nadam se da se možete snaći u ovom izrazito kreativnom stilu pisanja.
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
Pa uopće nije loš tekst. Čak ne bi bilo loše da ga objavimo na naslovnici?
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Suko je napisao/la:Pa uopće nije loš tekst. Čak ne bi bilo loše da ga objavimo na naslovnici?


Ma neeeee. Zahvaljujem gospon Suko. Mislim da nema potrebe na naslovnicu iako se radi o veoma korisnoj stvari koja usput budi rečeno i funkcionira. Znam, jer sam nekoliko uređaja pokrenuo na taj način ( usb tv kartica i usb wifi adaptera ). Zadnji prije tri dana, kolegi koji je na terenu, daljinski pomoću teamviewera. Ima u stvari još jedna šema kako se može postupiti želimo li aktivirati uređaj ( ako u driveru nema Vid i Pid). Nisam ga naveo u tekstu jer mislim da u tom slučaju radi jednokratno, do reboota ( mislim može se i to riješiti na mala vrata ).
Ali eto, navest ću i taj način.
Znači imamo učitan modul, imamo firmwer a ne radi.
echo "VID PID" > /sys/bus/usb/drivers/VAŠ DRIVER/new_id

Nakon reboota ne radi, ali se može zeznuti (savjeti i trikovi):
u fajl /etc/rc-local, ubaci se prije zadnjeg reda, onoga exit.

Zašto nije za naslovnicu. Iz jednostavnog razloga: to su savjeti i trikovi. Onaj tko treba savjet, pa valjda će ga potražiti i nadam se pronaći u rubrici SAVJETI I TRIKOVI. Zar ne?
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
Na naslovnici ce vise ljudi vidjeti tekst. ;)
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
ja bih samo promijenila naslov u, recimo, "Kako osposobiti novi uređaj/hardver na Linuxu", ako se autor teme slaže? Da bude mrvicu jasnije o čemu je tema.
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Svidja mi se tekst. Ne dajem mu thumbs up, dajem mu two thumbs up.
stefan je napisao/la:tu mač gemišta

To understand recursion, you must first understand recursion.
Avatar
Postovi: 1536
Postovi: 1536
Pridružen/a: 22 tra 2012, 08:55
Lokacija: ForHill Croatia
Podijelio/la zahvalu: 20 puta
Primio/la zahvalu: 26 puta
Spol: M
OS: eOS Luna
Suko je napisao/la:Na naslovnici ce vise ljudi vidjeti tekst. ;)


Hvala onima koji hvale. Ipak, mislim da je mjesto na naslovnicama, ljudima koji izvorno nalaze rješenja za određenu problematiku. Ja nisam original i nije mi mjesto na naslovnici. Rješenje sam posložio na osnovu istraživanja po stranim forumima prošle godine ( doduše moram naglasiti da je stvar profunkcionirala tek kada sam nekoliko ideja posložio u jednu, meni smislenu ). Dakle ::bravo svim ljudima koji su dali djelove ovoga što ja napisah.
Usput, vidim da sam malo zbrljavio. Fajl je /etc/rc.local, a ne /etc/rc-local
Stavio bih ja i linkove na mjesta gdje sam pronašao djelove za ove savjete, ali ima ih više i ne znam više koji su funkcionirali a koji ne.
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
Jako dobro i slažem se da je ovaj tekst rođen za naslovnicu. Svakako objaviti, možda dodati koju slikicu, naslov promijeniti...
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 330 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Nista, TBBT.
Sad lijepo ovaj tekst iskopiraj u Draft, lagano ga uredi i ide na objavu. Veliko vijece LZS-a je glasovalo. Nemas pravo prigovora. :bleh
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
ovo objavit pa da može ić u bookmarks :D
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.