Sada je: 19 tra 2024, 11:37.
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Shvatio!!!!!
( vjerujem, provjerit ću, valjda ću se sjetiti kad mi naiđe novi kernel)
Ali to i nije toliko važno za samu temu. Važno je eventualno kad nam stiže novi kernel.
Ono što sam želio, nadam se da sam uspio. Uvjeriti kolege koji su tek zakoračili u svijet Linux OS-ova, da to nije nikakav bauk, i da se može dosta toga napraviti samostalno. " tutorial " koji smo napravili je koristan ( napominjem mora ostati na forumu i nigdje nesmije migrirati ).
Ono što je važno, metoda 1 je potpuno bezopasna ( ima 6 koraka ).( u prvoj metodi probajte i sa insmod, umjesto modprobe, da vidite kako radi) Treba proči lagano svih 6. Nekome će uređaj proraditi nakon trečeg koraka, nekome četvrtog, nažalost nekome neće niti nakon šestog. Ali može se probati iz razloga, provedena metoda ni na koji način neće ugroziti stabilnost sistema. Ako nakon provedenih svih 6 koraka neuspijete, jednostavno ponovite 2 i 3 korak ( ovaj put čete dodani modul maknuti iz datoteke) i vaš sistem je u izvornom stanju. Hvala kolegi Stubliću na suradnji. Ja sad odoh sa foruma ( utrošio sam dosta vremena, nadam se da ga nisam protračio.)
Život zove. Klanjam se gospodi, a damama ljubim ruke!!!!!!
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
jurastublic je napisao/la:
Ne kažem da ti nije učitalo driver ili da ti driver nije proradio kad si ga testirao, nego da si pogrešno protumačio mehanizam kako je do toga došlo.
Kažeš da ti je prepravljeni driver radio i nakon updatea kernela. To jednostavno nije moguće.
Svaki kernel dolazi za svojim setom drivera kompiliranih na tom kernelu i ne dopušta učitavanje drivera rađenih za drugu verziju kernela. Ali je moguće da si s novim kernelom, uz update i drugih dijelova sustava, dobio i novi driver koji normalno radi i koji se normalno učitava pa si pomislio da je to rezultat initramfs naredbi.


uhvatih malo vremena za forum. rekao sam da ču provjeriti dali se " zemlja vrti oko sunca ", i provjerio sam na praktičnom primjeru, iako od početka znam da je to upravo tako.
Provjereno na xubuntu 14.04, ali ne sumnjam da je upravo tako i na večini drugih sistema.
Stari kernel: 3.13.0.24 #46
Novi kernel: 3.13.0.24 #47
Nikakvi novi driveri nisu bili u pitanju i uopće se ne radi o novim ili starim driverima, nego o tome, da kad jedanput ubaciš modul/driver u datoteku /etc/initramfs-tools/modules, napraviš update-initramfs -u, driver se uvijek učitava nakon reboota. Napisao sam da je ta metoda TRAJNA i je trajna, dok god sam ne makneš modul iz spomenute datoteke. Jer prilikom svake nadogradnje kernela ponovno sistem sam pokreće update-initramfs, i naravno opet pregledava datoteku / etc / initramfs-tools/modules ( da vidi dali je korisnik nešto dodao ). i naravno da uređaj radi i nakon nadogradnje kernela.

Bilježim se s štovanjem.
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
Stalno ponavljanje besmislene tvrdnje i pisanje iste VELIKIM SLOVIMA neće pomoći da postane istinita.
Ta dva "različita" kernela koje si naveo su jedan te isti kernel. Pogledaj i sam ako ne vjeruješ:
http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/in ... n-map.html
Tako da čitava ta opsežna teorija koju si izveo iz rezultata tog pokusa u stvarnosti nema nikakvog temelja.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:Stalno ponavljanje besmislene tvrdnje i pisanje iste VELIKIM SLOVIMA neće pomoći da postane istinita.
Ta dva "različita" kernela koje si naveo su jedan te isti kernel. Pogledaj i sam ako ne vjeruješ:
http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/in ... n-map.html
Tako da čitava ta opsežna teorija koju si izveo iz rezultata tog pokusa u stvarnosti nema nikakvog temelja.


Postoje dvije vrste ljudi:
prva......JEDNOSTAVNI ljudi koji komplicirane stvari POJEDNOSTAVE , tako da svima budu JASNE
druga....KOMPLICIRANI ljudi koji jednostavne stvari toliko ZAKOMPLICIRAJU, da na kraju nisu jasne niti NJIMA SAMIMA.

Teorija nije opsežna već naprotiv, veoma jednostavna. Neću je ponovno razlagati, to je tračenje vremena. Pitam, se pitam, zašto bi netko u nadogradnjama plasirao potpuno isti kernel, pod različitim brojnim oznakama. Možda. Ali ja sam veoma strpljiv. Doći će i drugi kerneli, pa se onda ponovno čitamo i pišemo. Samo nemoj onda ponoviti istu foru, znaš ja sam mislio ovo ili ono. JA sam mislio i napisao samo jedno, a to je da se modul koji korisnik doda u /etc/initramfs-tools/modules, učitava i nakon nadogradnje kernela ( bio on prema tvojim tvrdnjama isti ili različiti). Zato što je procedura jasna. Nakon nadogradnje kernela sistem sam pokreće ( bez utjecaja korisnika ), update-initramfs. I to je tako.
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
Kod: Označi sve
JA sam mislio i napisao samo jedno, a to je da se modul koji korisnik doda u /etc/initramfs-tools/modules, učitava i nakon nadogradnje kernela


Nisi ti napisao ovo gore, nego si napisao da ako nabaviš neki driver sa strane (tj. ne dolazi u paketu s kernelom), i ručno mu izmijeniš binarni fajl u starom kernelu, nakon što ga dodaš u initramfs postaje "stalan" i "imun" na promjene kernela.

Vidim da imaš problema s prihvaćanjem činjenica. I ako već tako s "autoritetom" određuješ šta je u ovoj temi istinito, bilo bi u redu da si barem daš malo skromnosti i truda te proučiš ono o čemu pišeš, jer si i sam rekao da si početnik, da ništa ne znaš o tome i da ne želiš trošiti život na takve stvari. Ali koliko vidim, spremno trošiš život na širenje dezinformacija.

Nemam više šta dodati ovdje. :tableta
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:
Kod: Označi sve
JA sam mislio i napisao samo jedno, a to je da se modul koji korisnik doda u /etc/initramfs-tools/modules, učitava i nakon nadogradnje kernela


Nisi ti napisao ovo gore, nego si napisao da ako nabaviš neki driver sa strane (tj. ne dolazi u paketu s kernelom), i ručno mu izmijeniš binarni fajl u starom kernelu, nakon što ga dodaš u initramfs postaje "stalan" i "imun" na promjene kernela.

Vidim da imaš problema s prihvaćanjem činjenica. I ako već tako s "autoritetom" određuješ šta je u ovoj temi istinito, bilo bi u redu da si barem daš malo skromnosti i truda te proučiš ono o čemu pišeš, jer si i sam rekao da si početnik, da ništa ne znaš o tome i da ne želiš trošiti život na takve stvari. Ali koliko vidim, spremno trošiš život na širenje dezinformacija.

Nemam više šta dodati ovdje. :tableta


Ti nemaš, ali ja zato imam. Od samog početka kada si se uključio, ogradio si se autoritetom. Niti sam želio, niti sad želim potkopavati tvoj autoritet na ovom forumu. Ja se ovim povlačim trajno sa foruma, jer nemogu se nositi sa tolikom dozom samoveličanja i tolikim egom, koji pršti na sve strane. Zato vam i je tako sa Linux zajednicom, odbijate ljude arogancijom.
Da, ja jesam POČETNIK. JA se toga ne stidim. Nemam određena znanja. Ali o temi koju sam pokrenuo, ponešto znam. E to i je moj največi grijeh. Upravo to malo znanja koje posjedujem ( jer znanje je valjda vaša "prčija" i tko se drzne pokazati ga, spremni ste izmontirati i zmanipulirati stvari ), kad kažem VI, mislim na vas gospodine Stubliču. Pa iščupali ste iz konteksta ovo sa mjenjanjem binarnih fajlova, iako sam napisao " želite li se poigrati, možda uspije a možda i ne"

Pitanje prvo ( retoričko ):Razumiješ li ti sam sebe. Od kuda si iskopirao onu rečenicu gore, ako ja to NISAM NAPISAO.

Pitanje drugo ( retoričko ): kako možete napisati da širim " dezinformacije ", pa sve je točno što sam napisao. Interesantno da upravo vi koji ste napisali jedan izuzetno detaljan teorijski tekst o kernelima, driverima, ne uviđate da je sve što ja napisah, ustvari praktična primjena onog što ste vi pokrili teorijski. Naravno, dovoljno je usporediti datume, pa će se vidjeti da je prvo išao "moj" praktični dio. Tvrdite da stvari koje sam ja napisao ne rade, a sami dajete dokaze da radi, a i dalje tvrdite da ne rade. Pa to je suludo.
Ma naravno da rade:
Evo za vašu dušu gospodine još malo " dezinformacija ": Nakon nadogradnje drivera, stvar i dalje radi. ( modul se učitava ) Zašto. Zato gospodine Stubliću, jer je to interakcija sa kernelom, a kada se god to desi sistem pokreće update-initramfs. I ako imate u datoteci /etc/initramfs-tools/modules na kraju dodan svoj modul, i dalje će stvar raditi. Osim ako netko nemisli da recimo, što ja znam, nakon nadogradnje, modul "intel" mjenja naziv u "žintel". Ako je tako onda i u prethodno navedenoj datoteci mora pisati "žintel".
Odlazim bez pozdrava i više se nevračam. ( oni kojima nije jasno zašto sam bio ovako kontrolirano oštar, neka pročitaju sve tekstove u ovoj temi, a i nemoraju, od volje im, ko šokcu post)
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
teorijavelikogpraska je napisao/la:Odlazim bez pozdrava i više se nevraĆam (oni kojima nije jasno zašto sam bio ovako kontrolirano oštar, neka pročitaju sve tekstove u ovoj temi, a i nemoraju. Od volje im, k'o šokcu post).

Quote edit: Cooleech

Mahanje!
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6758
Moderator
Postovi: 6758
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 353 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Tema je postala prepucavanje pa zaključavam.
Avatar
Site Admin
Postovi: 2074
Site Admin
Postovi: 2074
Pridružen/a: 07 pro 2007, 16:30
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 174 puta
Primio/la zahvalu: 278 puta
Spol: Ž
OS: ubuntu 12.04

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.