Sada je: 19 tra 2024, 21:01.
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.

Moderator/ica: Moderatori/ce

teorijavelikogpraska je napisao/la:Prvo hvala što si se uopće uključio.

sudo echo "Tvoj VID Tvoj PID" > iz razloga što se radi o stringu ( valjda ). uvijek se proslijeđuje ono između navodnika.

Nekako je uvriježeno pravilo da, s obzirom nato da postoje stotine različitih imena datoteka, i drugih stvari, da se napiše vaš , tvoj, ili nekako drugačije, i onda se podrazumijeva da svaki korisnik na to mjesto ubaci svoje nazive. Zavisi o tome što radi......nažalost neznam bolje pojasniti. možda če netko drugi..
ovo 09a5:123d je samo ogledni primjerak, možda si u pravu da bi jasnije bilo Vaš VID PID. Svaki novi uređaj ima drugačiji VID i PID stoga uvijek se proslijeđuje novi u datoteku /sys/bus/usb/drivers/VAŠ DRIVER/new_id. Moram ti isto tako napomenuti, da češ tu datoteku za svoj uređaj, svoj driver imati samo ukoliko ti je modul uredno učitan i uređaj prepoznat. provjeri sa lsusb. uštekanim i neuštekanim uređajem. Ona razlika u izlistanim uređajima je tvoj. pa tamo odmah imaš i VID i PID. Ako tvog uređaja nema na popisu, tada ti modul/driver nije učitan prilikom podizanja sistema

nadam se da sam ti pomogao. ( i još nešto neidu dvotočke između VIDA i PIDA )


Kužim, znači moram unijeti naredbu u obliku

Kod: Označi sve
sudo echo "09a5 123d" > /sys/bus/usb/drivers/VAŠ DRIVER/new_id


Znači sa navodnicima, PID-om, VID-om i bez dvotočke.
Avatar
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 16 srp 2013, 13:03
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
Da upravo tako Krunoslave. U tom obliku, ali "VID PID" tvog uređaja, i umjesto vaš driver, tvoj driver. Najprije u fajl sistemu provjeri dali ta datoteka postoji. Postojaće ukoliko si uštekao uređaj, i on prepoznat od sistema.
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
teorijavelikogpraska je napisao/la:Nisam niti napisao da se te sve datoteke same generiraju. Napisao sam da se nakon što je uređaj prepoznat, vjerojatno i proradi, neznam točno u kom trenutku, novo pravilo ( ne datoteka ),samo generira u datoteci /etc/.udev/rules.d/imedatoteke, i u kojoj admin može postaviti svoje pravilo, i može promijeniti postojeće. I to je sigurno tako. isprobano u ovih nekoliko dana više puta, sa uređajima koje nisam koristio, i novim koleginim uređajem. Dakle to je tako.


Ni datoteke a ni pravila se sama ne generiraju u /etc/.udev/rules.d/imedatoteke pri prepoznavanju uređaja u bilo kojem trenutku. Samo se očitavaju.
Postoji par posebnih slučajeva ali oni nisu stvarno automatski generirani već su generirani od druge .rules skripte u /lib/udev poput persistent.net.generator.rules i cd.rules... To su posebni slučajevi za mreže i cd uređaje.

edit: Napisat ću ja onda danas mali uvod u drivere da se ne prepucavamo ovako.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:Ono sa initramfs ne radi. Probaj i sam testirati tako da složiš initramfs da učita pri bootanju bilo koji driver iz /lib/modules kojeg lsmod ne izlista i onda probaj lsmod nakon reboota. Drivera opet neće biti, jer je izbrisan pri brisanju initramfs-a.


Ja stvarno neznam, neznam kako je to moguće da kod nekoga radi, a kod nekoga ne. Ja nisam toliko napredan korisnik, ponavljam, ja sam Početnik, sa velikim P.
Ja neznam kolega Stubliću kada, kako i dali se uopće taj famozni initramfs briše. Ono što znam i dajem svoj obraz, je to, da driver koji sam sa insmod učitao, na tvoju sugestiju sam to promijenio u modprobe u tutorijalu, nakon toga update-initramfs -u, iako sam radi potrebe testiranja to napravio jučer. Još i danas kada se sistem podigne izlistam sa lsmod, i on je tamo nakon 20 reboota... :hmm :hmm neznam o čemu je riječ.

( a da nisi kojim slučajem previdio da prije update u /etc/initramfs-tools/modules na kraj dodaš naziv modula/drivera ( bez ekstenzije ), nevjerujem, ali eto moram pitati, nevidim što bi drugo bilo )
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
jurastublic je napisao/la:
teorijavelikogpraska je napisao/la:Nisam niti napisao da se te sve datoteke same generiraju. Napisao sam da se nakon što je uređaj prepoznat, vjerojatno i proradi, neznam točno u kom trenutku, novo pravilo ( ne datoteka ),samo generira u datoteci /etc/.udev/rules.d/imedatoteke, i u kojoj admin može postaviti svoje pravilo, i može promijeniti postojeće. I to je sigurno tako. isprobano u ovih nekoliko dana više puta, sa uređajima koje nisam koristio, i novim koleginim uređajem. Dakle to je tako.


Ni datoteke a ni pravila se sama ne generiraju u /etc/.udev/rules.d/imedatoteke pri prepoznavanju uređaja u bilo kojem trenutku. Samo se očitavaju.
Postoji par posebnih slučajeva ali oni nisu stvarno automatski generirani već su generirani od druge .rules skripte u /lib/udev poput persistent.net.generator.rules i cd.rules... To su posebni slučajevi za mreže i cd uređaje.

edit: Napisat ću ja onda danas mali uvod u drivere da se ne prepucavamo ovako.


2 različita usb wifi adaptera. oba puta pravilo se generiralo ili samo ili u čuda ipak moguća, jer ja nisam, nije mi bilo potrebe. Žao mi je što ti misliš da je ovo prepucavanje. više ga neće biti. moj naklon. ( ja neznam ni za redovne ni za posebne slučajeve, prenosio sam svoja iskustva, bez iskključivosti da to tako mora biti)
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
teorijavelikogpraska je napisao/la:( a da nisi kojim slučajem previdio da prije update u /etc/initramfs-tools/modules na kraj dodaš naziv modula/drivera ( bez ekstenzije ), nevjerujem, ali eto moram pitati, nevidim što bi drugo bilo )

Nisam previdio.

2 različita usb wifi adaptera. oba puta pravilo se generiralo ili samo ili u čuda ipak moguća, jer ja nisam, nije mi bilo potrebe. Žao mi je što ti misliš da je ovo prepucavanje. više ga neće biti. moj naklon. ( ja neznam ni za redovne ni za posebne slučajeve, prenosio sam svoja iskustva, bez iskključivosti da to tako mora biti)


Wifi adapteri spadaju u mrežne adaptere tako da spadaju u generator.rules . Kad je udev već sam napravio pravila onda nisi i tako imao problema pri učitavanju pa ti initramfs nije ništa donio (i onako ne bi :zvizdi ).
Moraš shvatiti da meni izgleda da si ti isključiv jer sam i ja testirao tvoje primjere na dva različita sustava i nisam dobio tvoje rezultate.
Postat ću sada i onaj tekst o driverima kao što sam rekao.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:
teorijavelikogpraska je napisao/la:( a da nisi kojim slučajem previdio da prije update u /etc/initramfs-tools/modules na kraj dodaš naziv modula/drivera ( bez ekstenzije ), nevjerujem, ali eto moram pitati, nevidim što bi drugo bilo )

Nisam previdio.

2 različita usb wifi adaptera. oba puta pravilo se generiralo ili samo ili u čuda ipak moguća, jer ja nisam, nije mi bilo potrebe. Žao mi je što ti misliš da je ovo prepucavanje. više ga neće biti. moj naklon. ( ja neznam ni za redovne ni za posebne slučajeve, prenosio sam svoja iskustva, bez iskključivosti da to tako mora biti)


Wifi adapteri spadaju u mrežne adaptere tako da spadaju u generator.rules . Kad je udev već sam napravio pravila onda nisi i tako imao problema pri učitavanju pa ti initramfs nije ništa donio (i onako ne bi :zvizdi ).
Moraš shvatiti da meni izgleda da si ti isključiv jer sam i ja testirao tvoje primjere na dva različita sustava i nisam dobio tvoje rezultate.
Postat ću sada i onaj tekst o driverima kao što sam rekao.


Gospodine Stubliću isključiv sam u ovoj temi jedino bio, da ne želim tutorijal u obliku koji će biti pristupačan jedino Linusu Torwaldu. Možete ga slobodno napraviti, ali ja ne želim biti dio toga. Nemam znanja i nije mi mjesto u takvom tutorijalu. Moja verzija je trebala biti čitljiva ( prva pomoć ) početnicima, prikazati im da mogu za sebe napraviti nešto i sami. Ja se povlačim. Hoču reći zabranjujem site adminima da moj tutorijal objavljuju bilo gdje. On mora ostati tu na forumu, pa ako se netko želi pomoći dobro, ako ne opet dobro. Ja ne petljam i ne želim petljati sa temom pravila, tko ih kada, i zašto prijavljuje na sistem. to je komplicirano. Ne želim ni sa vama polemizirati jer daleko više znate od mene.
Samo ću vam reći još ovo:
teza NERADI i MENI NERADI se uvelike razlikuju, baš kao i teza RADI i MENI RADI.

Izričito sam naglasio da veoma vjerojatno uz toliki broj distribucija, i uz toliki broj drivera, mora se pojaviti kombinacija na kojima neke stvari neće raditi. Bilo bi puno čudnije da radi baš na svemu. Inače samo za vašu informaciju slijedeće:

metoda :
Kod: Označi sve
 sudo insmod   /lib/modules/vaš kernel/kernel/drivers/vaš driver

Kod: Označi sve
sudo vaš editor /etc/initramfs-tools/modules
( na kraju datoteke ubacite naziv drivera bez ekstenzije)
Kod: Označi sve
sudo update-initramfs -u

je potpuno regularna metoda.
možete i modprobe, kako vi želite, to nisam probao.

Isprobano na slijedečim sistemima. Za test sam koristio staging driver r8712u.ko, jer sam pretpostavio da se on inače ne učitava sa sistemom. Kako i je.
LINUX MINT 16.................mate....................................radi ........nakon nekoliko reboota modul se učitava prilikom podizanja sistema
LINUX MINT 16.................cinnamon............................radi .........nakon nekoliko reboota modul se učitava prilikom podizanja sistema
DEBIAN 7.4 ......................xfce.....................................radi..........nakon nekoliko reboota modul se učitava prilikom podizanja sistema
XUBUNTU 14.04...........................................................radi..........nakon nekoliko reboota modul se učitava prilikom podizanja sistema
KUBUNTU...................................................................neradi........ali zato što nije niti jedanput učitao modul ( jednokratno) nešto sa potpisima
samo što se u ispisu modul ne nalazi uvijek na istom mjestu, ali je tu
Eto toliko od mene. Još jedanput ponavljam moj tutorijal nesmije na naslovnicu. Bilježim se s štovanjem. ( ako neko želi isprobati naći će on to i na forumu).
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
U pravu si!
Uvjerio sam se sad i ja da radi i to na Debianu. Prvo sam pomislio da si ti u stvari osim u /etc/initramfs-tools stavio i u /etc/modules ( jer to bi radilo sigurno) ali da si napisao samo da se stavi u /etc/initramfs-tools. Jer meni to nikada dosad nije radilo.
Sad mi je na debianu proradilo, što znači da se driveri učitani iz initramfs ipak ne brišu (ili ne u svakoj distri). Stvarno ne znam. Što se tiče prebacivanja drivera iz initramfs u normalni fs, na internetu sam pronašao informaciju da se u nekim konfiguracijama initramfs (i /sys unutar njega) briše dok u drugima samo prebacuje u novi filesystem. Možda je tu razlika u distrama.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Pojavila se u polemici, tvrdnja da je nemoguće nakon nadogradnje kernela da se modul koji ste prethodno vi svojom intervencijom učitali prilikom podizanja sistema, učitava i nakon nadogradnje kernela. Evo mali savjet vezano za vaš modul koji ste učitali pomoču metode koja u sebi ima initramfs. Oni koji su pratili temu znaju o čemu se radi. Ne samo da nije nemoguće, nego je itekako moguće. I tako i je, ukoliko znam čitati.

1.korak i jedini korak. ( za one koji neznaju što pišem, neka potraže tutorijal u jednom predhodnom tekstu.

- u datoteci ( jer ona postoji ) /etc/initramfs-tools/update-initramfs.conf , možete sami odrediti ponašanje update-initramfs
- inicijalna postavka za update-initramfs, je postavljena na YES, što je vama potrebno dok vi napravite update
- kada ste prošli postupak pokretanja uređaja, najjednostavnije, taj update-initramfs, postavite na NO. ( jasno piše da to onemogučava novi update initramfs, što opet znači da ostaje onaj vaš, nakon nadogradnje kernela)( ja mislim da DISABLE, znači upravo to)

Pa to je nekako i logično. Očito su developeri shvatili, da nije lijepo od njih, ako ste več jednom uspjeli pokrenuti novi komadić hardvera, da vas pukom nadogradnjom kernela natjeraju da se ponovno patite sa istim uređajem.

P.S. nisam niti ja to znao, ali sam nekako sumnjao i nadao se da je upravo tako. Danas sam ponovno prčkao po sistemu i pronašao, ono što mi je bilo pred nosom, a ja nisam vidio. I uzmite u obzir da ja to nisam isprobao, mislim dali funkcionira. Hoću kad dođe novi kernel. Ali tako piše u datoteci, pa je onda valjda tako kako piše. Zašto bi inače to napisali??? ( radi se o Mintu 16, ali vjerujem da je isto i u velikom broju drugih distribucija ) Iskreno se nadam da sam to dobro preveo ( nisam baš sa engleskim na ti, nešto znam, ali ni izbliza koliko bih želio znati.)
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
teorijavelikogpraska je napisao/la:ukoliko znam čitati...

Pa to je nekako i logično. Očito su developeri shvatili, da nije lijepo od njih, ako ste več jednom uspjeli pokrenuti novi komadić hardvera, da vas pukom nadogradnjom kernela natjeraju da se ponovno patite sa istim uređajem.


Ovo je ispis mojega update-initramfs.con:
Kod: Označi sve
#
# Configuration file for update-initramfs(8)
#

#
# update_initramfs [ yes | all | no ]
#
# Default is yes
# If set to all update-initramfs will update all initramfs
# If set to no disables any update to initramfs beside kernel upgrade

update_initramfs=yes

#
# backup_initramfs [ yes | no ]
#
# Default is no
# If set to no leaves no .bak backup files.

backup_initramfs=no


jedna od linija kaže:
# If set to no disables any update to initramfs beside kernel upgrade

Beside znači u ovom kontekstu "osim". Ta postavka ne vrijedi za kernel update. Kad bi vrijedila, onda se pri instaliranju novog kernela ne bi generirala nova initramfs slika koja odgovara tom kernelu i onda kernel ne bi mogao pronaći svoju sliku i sustav se ne bi uopće podigao.

Kernel developeri imaju filozofiju da ne podržavaju drivere sa strane, odn. one koji nisu iz raznih razloga službeno prihvaćeni u projekt linux kernela jer to dovodi do velikih problema i nestabilnosti zato što svaka verzija kernela ima podatkovne strukture na drugačijim mjestima u memoriji od prethodne.

Zato kernel vrši kontrolu verzije drivera prilikom učitavanja. Službeni driveri koji dolaze s kernelom su napravljeni u tom istom kernelu i sa istim alatima kojima je i sam kernel napravljen, tako da se njihove podatkovne strukture uvijek podudaraju. Što jednostavno znači da moraš i taj svoj driver koji si našao sa strane također kompilirati sa istim alatima kojima je i taj kernel napravljen.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.