Sada je: 10 pro 2019, 00:00.
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ave!

Dakle, evo naletih na vrlo zgodnu cron skripticu koja obavlja povjerenu joj zadaću baš onako kako bi to trebalo biti, a osim toga, vele, da će to biti i službeno uvedeno u ubuntu 14.4, na isti ovaj način. Dakle, napravite datoteku fstrim unutar direktorija /etc/cron.daily i u nju upišete slijedeće:

#! /bin/sh

# By default we assume only / is on an SSD.
# You can add more SSD mount points, separated by spaces.
# Make sure all mount points are within the quotes. For example:
# SSD_MOUNT_POINTS='/ /boot /home /media/my_other_ssd'

SSD_MOUNT_POINTS='/'

for mount_point in $SSD_MOUNT_POINTS
do
fstrim $mount_point
done

Kada ste ovo unijeli, snimite datoteku i učinite je izvršnom tj. učinite:

sudo chmod +x /etc/cron.daily/fstrim

Potom, napravite test s slijedećom naredbom!

sudo /etc/cron.daily/fstrim

Ako je sve prošlo OK, nema nikakovog povratnog odziva u terminalu, samo bi Vam na stroju trebao indikator rada HD-a par sec. raditi dok TRIM naredba obavlja kupljenje "smeća" i to je to!
Naravno, budući da je ovo cron skripta, očigledno je da će se ovo događati na zadanoj vremenskoj bazi.

Pozdrav svima i moja isprika ukoliko postam nešto što već postoji i tome slično!
Jehonan
Jehonan
Super trik!
Ici ce na naslovnicu da i ostali koji ne posjecuju forum saznaju za to. :thumbs-up
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
:-D , a eto, drago mi je kada mogu pomoći. Pozdrav! :thmbs-up
Jehonan
Jehonan
sve to moze ici samo ko jedna linija u crontab i to je msilim bitno laksi i ljepsi nacin da se to odradi, imho.

a i mounta se ssd sa discardom ako je gore ext4/btrfs/xfs i to je to.

malo mi je smjesno da ubuntu to tek sad uvodi. nije bas da su ssdi nekaj novo.
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Ja sad ovo malo ne razumijem szbunjen .. pa zar Ubuntu od 12.04 nema već ugrađen alat za čišćenje SSD-a, tj. uključenu TRIM funkciju??

Naime, da ne ispadne da lupam bez veze, kad je izašao Ubuntu 12.04 stavio sam ga na svoj Vertex4 i provjerio TRIM i bio je uključen, a u onih pola godine koliko sam ga imao na SSD-u je uredno obavljao čišćenje obrisanih podataka.

PS. Ostavljam mogućnost da sam sve vrijeme bio u zabludi :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
1xSanDisk X400 512 GB & 1x240GB Intel 2500 Pro
15.6" FHD IPS anti-glare
6 & 9 cell Li-Ion battery
Slika: dio kolekcije

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 573 puta
Primio/la zahvalu: 753 puta
;) hmmm daaa. Zapravo, ako idemo na asembler mogli bi to još i kraće napisati :-D . Osim toga, budući sam visok 1.98 m, vjerojatno piškim dalje od dosta ljudi tako da... :zvizdi . Šala mala :thmb-up . Dakle, postanjem ovoga nije mi bila namjera reći "Ono, kužiš ne, viš kak sam ja pametan. Ono, viš kak je canonical glup, tek sada to implementiraju a na tržištu već dvoznamenkasta generacija SSD-ova! Ono, kužiš spiku!" Bezveze!!! Ako nekome pomogne dobro, a ako ne, opet dobro. Ajde. Zdravi i veseli bili! Pozdrav!
Jehonan
Jehonan
Kolega Bertone. To je na hardverskom nivou tj. to SSD, ajmo reći, radi "sam od sebe". Ovo je "poveznica" na razini OS i hardware. I da, djelomično si u pravu. Ova skripta ne radi ništa drugo već samo na datoj vremenskoj bazi poziva fstrim naredbu! To je sve! I da! K vragu, zar baš svaki dobronamjerni post mora izazvati neku vrstu flame rata i slične divote?! Svašta! Izgleda u ovom našem društvu zbilja najbolje biti nevidljiv. Ajd...
Jehonan
Jehonan
Nisam za rat :peace .. poanta je da svaki novi (noviji) SSD ima u kontroleru alat za čišćenje. Iz tvog prvog posta sam shvatio kako si napisao da na Ubuntuu (a i drugim distrama) nakon nekog vremena dolazi do usporavanja SSD-a zbog popunjenih ćelija (jer nema TRIM-a) što nije točno jer se TRIM funkcija nalazi u kernelu, a kako sam već rekao svaki proizvođač u frimeware SSD-a ugrađuje alat za čišćenje.

Ovo, da se može instalirati skripta koja će u točno određeno vrijeme očistiti memorijske ćelije SSD-a, stoji no osobno nisam za to jer držim da previše "prisilnog" čišćenja SSD-a može skratiti životni vijek istog, ali dobro, tko voli može ;)

U svakom slučaju, tnx na trudu, uputama i obješnjenju :D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
1xSanDisk X400 512 GB & 1x240GB Intel 2500 Pro
15.6" FHD IPS anti-glare
6 & 9 cell Li-Ion battery
Slika: dio kolekcije

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 573 puta
Primio/la zahvalu: 753 puta
Kolega Bertone, moje objašnjenje je bilo upućeno forumašu devilu. Sada je nadam se sve jasno?. Eto. Inače, i ovo što si ti napisao, sve stoji tako da... No opet, stoji i ova skripta. A životni vijek SSd-ova? Pih. Za godinu dvije ovo što nam je sada u strojevima neće biti vrijedno spomena, tako da opet... Ajd, moram u Cinestar s djecom... :-)
Jehonan
Jehonan

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.