Sada je: 29 ožu 2024, 05:58.
Vijesti, rasprave, pitanja i savjeti o grafičkim okruženjima te upraviteljima prozora.

Moderator/ica: Moderatori/ce

slika

Najnovije eksperimentiranje, Manjaro sa KDEom.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la:Najnovije eksperimentiranje, Manjaro sa KDEom.

Baš mi je drago da polako ali sigurno kročiš prema Archu. :bleh
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Vl@do je napisao/la:Baš mi je drago da polako ali sigurno kročiš prema Archu. :bleh


Probao sam i njega, ali nije pouzdan kao Debian/Ubuntu, radi sve ok 99% vremena, onda dođe neki veći update i polomi se nešto, makar malo, nije problem popraviti, ali da li želim OS kojega povremeno trebam popravljati? Nakon 17+ g aktivnog dnevnog korištenja Linuxa i 20ak g indirektnijeg korištenja Linuxa odgovor je nope, barem ne za glavni OS, za praćenje razvoja desktop environmenta, alata i općenito zabavljanje da svakako zbog prirode rolling distribucije koja uvijek ima najnovije pakete.

AUR je popriličan hit and miss što bi se reklo, updateovi za Chrome, Skype i slično kasne u odnosu na službene repositoryje dostupne za deb/rpm distribucije i danima često, neki buildovi failaju ili imaju bugova jer maintainer ih ne održava kako treba, onda je potrebno ručno buildati gdje si opet postavim pitanje-želim li to? No offense, ali AUR je u usporedbi sa PPA repositoryjima za Ubuntu inferioran kvalitetom i brzinom updateova, maintaineri paketa su većinom treće strane, a ne sami developeri neke aplikacije kao što je slučaj sa PPA repositoryjima za Ubuntu i neke druge deb/rpm distribucije. Da AUR kao službeno nije podržan, ali sa obzirom na neke popularne programe kao Chrome, Skype, Viber i slični mislim da gotovo da nema korisnika Arch Linuxa ili nekog derivata koji nije ništa instalirao iz AURa. Nisu ni neslužbeni PPA podržani na Ubuntuu, ali su ipak puno ugodnije iskustvo.

Kao drugi OS može, ali prvi može jedino biti Debian Stable ili Ubuntu LTS. Arch Linux generalno radi dobro i brzo, ali cjelokupno iskustvo ima svojih "bugova" u odnosu na ova dva spomenuta, povremeni problemi nakon updatea, neujednačena kvaliteta paketa u AUR repositoryju, više manjih bugova koje uzrokuje uvijek najnoviji softver. Može biti super za prvi OS nekome na kućnom računalu ako ima volje za povremeno zasukavanje rukava, ja očekujem da mi glavni OS radi i uvijek radi sa minimumom mojeg ulaganja vremena odnosno da mi se OS ne nameće nego da ja na njemu odradim što želim bez da ga uopće primijećujem. Za razne eksperimente i imam drugi, ponekad i treći OS.

Disclaimer-moj post je moje iskustvo i nije poziv na prepucavanje i flame wars oko Arch Linuxa, Debiana i Ubuntua, svatko koristi što hoće onako kako hoće :)
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Ma sve5, salim se malo, pa znas mene. :-D
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Ne dirajte mi večeras
uspomenu u meni,
ne dirajte mi Ubuntu
jer ja ću se vratiti.

:lulz
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Vl@do je napisao/la:Ma sve5, salim se malo, pa znas mene. :-D


Znam da, ali usput sam se i osvrnuo na ostalo :-D
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
jurastublic je napisao/la:Ne dirajte mi večeras
uspomenu u meni,
ne dirajte mi Ubuntu
jer ja ću se vratiti.

:lulz


A Debian si izostavio :pogled_dolje :hihi
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
PPA-ovi bolji od AUR-a?! Neću komentirat' jer mi se ne komentiraju budalaštine. I da, obvezno ću na kraju dodati kako je to moje osobno iskustvo i da ne potičem flame war. :kava
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Kako se svima uvek nešto polomi na Arch-u nakon update samo meni ne. Zahtevam pravdu, hoću i ja da mi se nešto polomi, malo da mi razbije monotoniju update-a :-D

slika
Avatar
Postovi: 551
Postovi: 551
Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon
blast beat je napisao/la:Kako se svima uvek nešto polomi na Arch-u nakon update samo meni ne.

Upravo je tako i kod mene. Do sad se, u cca 3 godine, dogodilo SAMO JEDNOM da se nisam mogao ulogirat na KDE-u jer je NetworkManager imao neki bug, a svi ostali DE-ovi su radili normalno. Downgrade NM-a je riješio problem do krpanja buga u novoj verziji (potrajalo je cca 2-3 dana).

blast beat je napisao/la:Zahtevam pravdu, hoću i ja da mi se nešto polomi...

Evo, ja se dobrovoljno javljam da ti polomim kosti, nikakav problem. :hihi :lulz
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.