Sada je: 19 tra 2024, 04:13.
Vijesti, rasprave, pitanja i savjeti o grafičkim okruženjima te upraviteljima prozora.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Meni je bilo lakše jer sam u startu odlučio prepeglati SSD pa sam napravio samo / i home :-D
PS. Jedino sam se malo nećkao oko izbora DE i na kraju se odlučio za Cinnamon.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:@rudar me u onoj temi o OEM linuxu podsjetio :thmb-up da već dugo nisam koristio Debian


I drugi put ako treba... ;)
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
bertone je napisao/la:Meni je bilo lakše jer sam u startu odlučio prepeglati SSD pa sam napravio samo / i home :-D
PS. Jedino sam se malo nećkao oko izbora DE i na kraju se odlučio za Cinnamon.


Da ne brljam previše instalirao sam ga na usb stick :) . Imam zanimaciju za vikend :-D . Sve što koristim na Xubuntu ću i ovdje instalirati. Za početak :-D

slika

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1025
Postovi: 1025
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Xubuntu,Kubuntu 24.04
Evo jedne teme koju sam skoro uradio:

slika

Ako vam se svidja, mozete je preuzeti ovde: https://store.kde.org/p/1293160/
openSUSE
Linux For Open Minds
Avatar
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 23 stu 2015, 21:58
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: openSUSE-Leap 42.3
NoMaam je napisao/la:Da ne brljam previše instalirao sam ga na usb stick :) .
Pozz


Afera s Debianom je za vikend neslavno završila. Adata s102 pro stick je dao život za slobodu :-D . Nešto mi ga i nije žao jer se grijo ko šporet.

Danas mi je "zube" pokazao i ssd sa Xubuntu :nee . Nekako mi miriši na odlazak u trgovinu pface .

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1025
Postovi: 1025
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Xubuntu,Kubuntu 24.04
Što da kažem osim da se Debian i T420 super slažu :-D

slika
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
@Debian se slaze i sa pentium 4 :thmb-up
metadistra, optimizirana za sve, svaka im cast

slika

evo malo se vratio u SM, da ga ocistim poabdejtam... jadna districa.. nema nist od nje
developeri nasli zene, djecu... proso ih linuxoizam, a novih snaga nema da ih zamijene, uvijek je distra pomalo spavala u sjeni gentoo, a posebna je.
Ja cu je uvijek imati za uspomenu i sam si je nadogradjivat. i ovako sam pola sustava trazio source po netu i kompajlirao... u repositoriju im kernel verzija 3 i kde4....vise ne znam dal se i moze instalirat, povremeno dodje neko na freenode jer mu pokusaj instalacije skrsi bash i konzolu odmah na pocetku kad kompajlira devel toolse
steta... jedna od najposebnijih distra koje sam koristio... i definitivno najbrzih i najkustomiziranijih, kad iz opensuse kde dodem ovdje u kde ko da sam preso s magarca na konja..dijelom sto je optimizran a dijelom sto je osnovan, samo 3 paketa sam kompajlirao.. kde desktop, kde workspace i dolphin i oko 40 dependency... sto je vise od pola manje od kde meta paketa krcatog svime
a onda tu ulaze u igru optimizrani xorg i graficki driveri. Xorg-server, xorg-input, xorg-evdev, xinput-mouse, xinput-keyboard, xinit i pcutils + 30 dependecy je takodjer vise nego pola manje od meta xorga koji sadrzi oko 100 i koji paket. I ispod toga svega baza od 47 paketa takodjer optimizrana... + media playeri, aplikacije za network i wifi, firefox, pokoji program i njihovi dependency iz userlnada i naravno devel aplikacije da to sve iskompajliraju...
- sve optimizirano u 600 paketa..mislim da je nekih 3-4gb sve skupa , imam dosta source sto sam skidao pa ga cuvam
Zato volim ovakve distribucije... nista ih ne zamijeni, sustav nema ni jedan suvisan lib, sve na svome mijestu, ni jedan mb resursa nije potrosen uzalud...
kolko to ima smisla pored danasnjeg hardvera ne znam, na mom prastarom pc se osijeti ali vazniji je uzitak... poseban je osijecaj raditi u takvom sustavu
nadam se da ce developeri nest naprtavit jer je distra odlicna, nest planiraju instalirat na par racunala da vide sto je sa bazom

fto ima i Lunar Linux, paralelno se razvijao sa Source Mage, oboje su nastali nakon davno mrtve Sorcerer distre, ne znam u kakvom je on stanju razvoja, probao sam ga davno i nije mi se svidio,..... Source Mage je slicniji Sorcereru koji je bio odlicna distribucija...
To su bila vremena, gentoo stage 1, sorcerer, rock linux, slackware.... ovo danas sve oslo u rakukec, ni gentoo vise nije sto je bio, barem ne po defaultu.
i prve verzije ubuntu su bile dobre...stara fedora... ali pomalo to sve ode, ovaj systemd cijeli podsustav sustava za sta? da bi butao, za but su dovoljne dvije skripte od 1mb a ne cijeli framework... ko zna na sta ce linux licit za 20 godina, kruska

slika
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Ne radim. Izbjegavam zenu dok se srdi.

#kompajliram uvijek pali

slika
Avatar
Postovi: 130
Postovi: 130
Pridružen/a: 02 tra 2019, 12:58
Lokacija: Nymphenburg
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Gentoo, xmonad
Ubuntu 19.04 beta. Ima neke greske, recimo nemogu staviti visi refrash rate od 30Hz iz nekog razloga iako je refrash rate 90Hz 4k no s druge strane jos nije finalna verzija pa stignu popraviti. Takodjer mislil da neradi integracija sa Samsung mobitelima no ipak je moja usb-c kabel samo potrgan. Sve u svemu, me like it, pregenijalno za ured i kucnu upotrebu. mozda ako mi se bude dalo napravi short tutorial all for development on Ubuntu i "hakiranje" amdgpu-pro drivera za rad na ubuntu 19.04. Sad cu raditi paralelnu usporedbu ubuntu, centos, debian, fedora, arch i gentoo za development.

slika
Avatar
Postovi: 130
Postovi: 130
Pridružen/a: 02 tra 2019, 12:58
Lokacija: Nymphenburg
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Gentoo, xmonad
Boje slozene, konfiguracije poslozene. Jos vimrc doraditi i zenin ubuntu.

https://imgur.com/9p1hiVH
https://imgur.com/hLdpY2v
https://imgur.com/bQKR9OF
Avatar
Postovi: 130
Postovi: 130
Pridružen/a: 02 tra 2019, 12:58
Lokacija: Nymphenburg
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Gentoo, xmonad

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.