Sada je: 26 tra 2024, 07:10.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ljudi pozdrav! Uzeo sam iskonov internet a spajam se preko svog računa kojeg imam pri karnetu. Danas sam dobio hardver i bio je operater, sve podesio na win xp kod tate na laptopu i radi. Na linuxu to isto nije napravio. Uglavnom, spominjao je mobile broadband - širokopojasnu vezu i kreiranje nove veze itd... probao sam sve i zapeo na podešavanju apn. Zvao sam i tehničku pomoć, nažalost tamo nitko ne zna kako se to radi na linuxu, jedino znaju za win. Molim vas pomoć.
Još uvijek samo početnik.
Postovi: 250
Postovi: 250
Pridružen/a: 01 ožu 2011, 12:25
Lokacija: Grad Karlovac
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu | Gnome 3.6.0
apn bi ti trebao biti isti...
trebaš imati usb-modeswitch paket instaliran, i onda bi u network manageru trebao stvoriti novu mobile broadband konekciju sa svojim podacima...pretpostavljam da je to ta šema

naime, za vipov mobilni internet, svojedobno sam morao instalirati usb-modeswitch, ozerocdoff i vodafone-mobile-nešto. nakon toga u izborniku bi mi se pokazala aplikacija, nešto kao network manager, ali samo za tu vezu i preko toga bi se spajao.
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
ako je to ona fora ko i kod mene kada se moras spojiti na wireles i nakon toga napraviti pppoe konekciju onda ja mislim da se nemoze, volio bi da mi netko kaze da nije tako :)

ja sam spojen preko zice i sve najnormalnije radi, samo u network manageru slozis dsl konekciju


edit: nema nista od usb-modeswitcha, nije to mobilni internet
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
Postovi: 9952
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour
Da, nije mobilni. Imam router. E sad da stvai budu još gore... pazite ovu priču! 11.11. og, kod mene u stanu je bio Iskonov prodajni predstavnik. Pripremio sam dokumentaciju za susret (potvrdu o otvorenom računu kod carneta), sve lijepo proučio, dogovorio sa starcima (pošto oni plaćaju) i uzeo uslugu Trio carnet plus. za 185 kn mjesečno trebao bi imati telefon, internet i telku. Pitam lijepo čovjeka koliko se računala mogu bežičnom vezom spojiti na router i on kaže 4 istovremeno. Danas je evo došao čovjek i instalirao opremu stanu. Preko tatinog laptopa sve je spojio kako sam rekao. sa linuxom je pošteno rekao da ne zna i ok. zovem službu za korisnike. pitam ih "jel me možete uputiti kako da se spojim na net preko linux operacijskog sustava i carnet računa, imam jedno računalo spojeno koje vrti win os, također preko carnet računa" kad ono oni meni - "ta vi ne možete spojiti dva računala preko jednog karnet računa, za to vam treba posebni carnet račun!" ja u šoku pitam kako je to moguće kad mi je predstavnik sa kime sam ugovorio rekao da mogu - i to 4! operater zamuckuje i kaže da ne postoji rješenje. jedino da nabavim još jedan račun. ja ne vjerujem.

zovem čovu s kojim sam ugovorio uslugu, kaže on meni "ma može, kako ne! zovi broj 062101010" ja zovem broj, nitko se nejavlja (evo još i sada se nejavljaju! zauzeto je! ). ponovno zovem službu na 0800 1000. i kažem im, razgovarao sam sa vašim kolegom, kaže ti i to, zvao sam ugovaratelja on kaže da nije tako, pitam vas - što je onda točno... kaže mi operaterka "preko carneta samo po jedno računalo." postoje dakle varijante 1) na studiju naći kolegu i preko njega otvoriti carnet račun i tako se logirati ili 2) odspojiti starog pa da ja onda mogu na net.

stari se dočepo neta sada i ne pušta, pa najavljujem da će mi u naredno vrijeme ili dane trebati vaša pomoć da to podesim. zanima me ovaj zoletov prijedlog o spajanju preko žice, kako to podesiti? ja i tu trebam unijeti podatke iz računa pri carnetu jer bez toga ne mogu na net, jel ti znaš zole kako to napraviti?

Dakle, ja se kada unesem lozinku spojim na na router, pokazuje mi da je spojeno, ali nr mogu ništa - ne otvara pretraživač itd... da li možda netko zna kako osposobiti bežičnu mrežu sa routerom preko tog da oprostite na izrazu j**** carneta?

Ispričavam se na dugome pismu ali muka mi je više od tog interneta! čovjek pošteno ugovori i plati jednu uslugu a dobije nešto sasvim drugo! pozdrav svima! :D
Još uvijek samo početnik.
Postovi: 250
Postovi: 250
Pridružen/a: 01 ožu 2011, 12:25
Lokacija: Grad Karlovac
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu | Gnome 3.6.0
Često nailazim na ovakve priče po našim forumima vezano uz Carnet i iskreno nije mi jasno. Jedni kažu može, jedni ne može. Ja imam iskon/carnet duo i sve što sam trebao napraviti je spojiti kompove u router i u router upisati carnetove podatke za spajanje (kći ide u školu, pa ona ima račun preko carneta). Wifi također radi.

Isto tako, bio je došao čovjek iz Iskona i instalirao router (spojio žice). Dva mjeseca nisam mogao na net nakon toga jer je bilo ferije, u školi neki radovi, nisu imali net itd. itd. ali to nije bilo do Iskona. Nakon što je kći došla do svog računa preko škole, samo sam te podatke utipkao u router i svaki komp bez obzira na OS se mogao spojiti na net. Inače, Linux ili Windowsi, potpuno svejedno, bitno da router nije u bridge modu, samo podesiš u OS-u spajanje na router i ne dižeš PPPOE na kompu jer to diže router.

E sad, ako je stvarno istina ovo da Carnet blokira nešto onda sam ja valjda imao sreće (kao i neki drugi). Kad ne bih mogao s više kompova na net preko Carneta lijepo bih platio nešto više i išao direktno preko Iskona i zaboravio na Carnet.
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Avatar
Moderator
Postovi: 3293
Moderator
Postovi: 3293
Pridružen/a: 01 pro 2010, 23:50
Lokacija: Nova Gradiška
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 157 puta
OS: Arch/KDE, Debian/Armbian
ja imam ruter koji se nemoze spojiti na net nego svaki komp zasebno mora raditi konekciju, jedino rjesenje je nabavljanje jos jednog rutera pa spajanje preko oba za napraviti wireless koji radi bez konekcije.

koliko sam ja skuzio taj carnet je za ljude sa carnet racunom (studente, profesora...) da im bude jeftinije pa onda ne bi trebalo moci se spojiti vise korisnika na isti carnet racun iako to najnormalinije radi, samo se svatko spoji sa istim usernameom i lozinkom (kod mene u stanu tri racunala)

a za napraviti konekciju samo spojis kabel i napravis dsl konekciju... sto puta smo objasnjavali i ovdje na forumu pa nadji, ili ubaci u google, skroz jednostavno...
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
Postovi: 9952
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour
sad jednobzvze pitanje , jer imas slucajno kakav stari router ?? jel stari ima wlan ? nek stari napravi tj. ti napravi adhoc mrezu preko win i samo se spoji sa svojim lapom i probaj oces imat net. imas i programa za win koji share-aju ali nemogu se sjetit koji su to nesto tipa hamachi
sto se tice jedne ip adrese i koristenja vise racunala to sam ja imao problem sa bnetom , koji isto daje samo jedno racunalo da se spoji.
u tom slucaju trebas router koji podrzava pptp iliti point to point tuneling protocol i onda ces moci spajat vise racunala preko tog djubreta. ja sam izgubio noci i noci na rjesavanju toga jer se nisam mogo pomirit s time da imam 1mb/s i mogucnost samo jednog racunala i to preko utp kabla. ako prebacis na obicni wlan router koji nema pptp opet neces biti u mogucnosti ici na net tj samo se spojis sa jednim racunalom bilo kablom ili wlan i ovog drugog odbaci
nepismena seljačina
nema razlike u slovima , je ije, cesto ekavica i ostali shitovi
kvocijent inteligencije je obrnuto proporcionalan sreci (thank you god iq 78 )
Avatar
Postovi: 926
Postovi: 926
Pridružen/a: 13 stu 2011, 22:00
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: mint
ne ogranicavaju provideri koliko racunala mozes spojiti, nego carnet.
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
da ali bi se moralo moci zaobici
inace bnet te ogranicava na jednog korisnika ako neces uzet neki skupi wlan router ili placat 30kn vise mjesecno za najam istog.
zato mislim da bi se mogao poigrati sa programima i da moze naci rjesenje. znaci spoji se sa win preko kabla a preko wlana napravi adhoc mrezu preko koje ce sshare-at net. to mu je prvA mogucnost, znaci kad je stari spojen i on ima net u isto vrijeme
nepismena seljačina
nema razlike u slovima , je ije, cesto ekavica i ostali shitovi
kvocijent inteligencije je obrnuto proporcionalan sreci (thank you god iq 78 )
Avatar
Postovi: 926
Postovi: 926
Pridružen/a: 13 stu 2011, 22:00
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: mint
ponavljam, ne ogranicava te bnet na jednog korisnika, uz najam odgovarajuceg routera ti nudi mogucnost da to ne bude jedan.
isto tako mozes otici u trgovinu i sam kupiti router.

ili sloziti nesto slicno sto si naveo..
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.