Sada je: 18 tra 2024, 04:32.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

zna netko neki tool kojim se moze monitorirati promet uredjaja sa promjenjivim adresama, odnosno da se config file-ovi ovise o resolvabilnom imenu?

znam da puno trazim, ali eto.. :-)
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Pogledaj ovdje, ne znam što ti točno treba:
http://www.ubuntugeek.com/bandwidth-mon ... linux.html

Tu se nalazi lista programa za praćenje prometa
Avatar
Site Admin
Postovi: 1119
Site Admin
Postovi: 1119
Pridružen/a: 11 pro 2007, 23:33
Lokacija: San Francisco
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Archlinux
problem je u tome sto svi (odnosno svi koje sam probao) takvi toolovi naprave neku vrstu konfiguracijskog file-a vezanog za uredjaj po kojem periodicki monitoriraju zeljene vrijednosti, ali taj file je vezan za ip adresu bez obzira sto se sami konfig file moze napraviti i sa resolvabilnim (FQDN) imenom.

naravno, to ne igra na uredjajima koji povremeno mijenjaju adrese.

neko prilicno nesretno rjesenje bi bilo napraviti shellusu koja bi isto tako periodicki napravila novi file, ali tu uvijek postoji mogucnost rupa u monitoriranju jer ako se shellusa zavrti u ponoc, a uredjaj promijeni adresu u 1 u noci, shellusa ce opet napraviti pravi file za 23 sata i taj file ce biti dobar sat vremena. :P

dakle, ono sto mi treba je tool koji radi na neki drugi nacin, odnosno da prilikom svakog snmp querya resolva ime uredjaja.
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Pa ako nisi našao trenutno takav program, napravi shell koji će ti mjenjati to svakih 10 minuta (preko cron jobsa). Također, možeš smanjiti i na svakih 5 minuta i nećeš sigurno osjetiti dok on to pokrene jer pretpostavljam da bi to trebao izvršiti brše od 5 sekunde.
Npr, nmap skenira stanje računala u lokalnom mreži (npr: 192.168.1.0/24) za manje od 2 sekunde (meni traje oko 1,3 sec), obrada i zapis dobivenih informacija ne bi trebali biti dulji od 1-2 sekunde.

Primjer za skeniranje:
nmap -sP 192.168.1.0/24
Avatar
Site Admin
Postovi: 1119
Site Admin
Postovi: 1119
Pridružen/a: 11 pro 2007, 23:33
Lokacija: San Francisco
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Archlinux
da, ali meni ne treba nmap, odnosno ne treba mi koliko ip adresa iz nekog ranga se pinga ili na kojim portovima slusaju, nego neki fancy grafovi koliko prometa prolazi kroz interface-e ili jos poneka informacija koju mogu izvuci snmp-om.

a shellusa koja ce istu pricu ali sa nekim snmp toolom raditi svakih par minuta isto nije opcija jer se generiranje takvih fileova voli druziti sa procesorom i onda ako imas nesto desetaka uredaja plus to vrtis svakih par minuta, bla..
a i vjerovatno bi mi prepisao stare rrd fileove sto znaci da bi imao grafove od samo zadnjih par minuta.
ali ako ne nadjem nista, vjerovatno cu probati neku shell varijantu cisto da vidim kako se ponasa iako bi mi najvise odgovarao neki tool koji to radi po defaultu samo cisto sumnajm da cu to naci jer bi takvo rjesenje isto tako moralo dinamicki mijenjati fileove sto bas i nije sreca.
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
nmap sam predložio samo za skeniranje mreže - točnije klijenata spojenih na mrežu. U ovom slučaju nmap ustanovi dal je klijent online te poslije toga ništa ne radi. Za 255 računala je relativno kratak interval od 1,3 sekunde. Znači, zadatak nmapa je izbaciti koja su računala online. A sad dalje je potrebno obraditi te informacije, izmjentii config file te bi trebali podaci za prethodni ostat (samim time i graf).
Avatar
Site Admin
Postovi: 1119
Site Admin
Postovi: 1119
Pridružen/a: 11 pro 2007, 23:33
Lokacija: San Francisco
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Archlinux
khm, da, iako bi kranje rjesenje bilo dosta kompliciranije i ukljucivalo neke if true-ove jer na neki nacin moram povezati stari config file i novu ip adresu, a i opet ostaje problem sa rrd-ovima jer su njihova imena takodjer vezana za ip.. nemam pojma, mozda bi upalilo..
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.