Sada je: 15 svi 2024, 05:51.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav,
u svojim početničkim naporima pokušao sam staro računalo pretvoriti u server koji bih držao doma ali pristupao njemu putem interneta iz mjesta gdje trenutno stanujem. koliko sam po tutorialima pratio sve je profunkcioniralo http,ftp,vnc...iako samo putem DMZ-a jer običan port forwarding mi router nikako ne dopušta iako sam sve-čini se-napravio kako treba. Ono što sam htio pitati jest pak slijedeće, je li moguće kroz setup routera namjestiti statičnu IP adresu kojom računalo komunicira s internetom? jer, u iskonovom slučaju ta opcija postoji, iako koliko sam skužio po forumima to jest usluga koja se nudi tvrtkama pa ne bi htio da mi nešto počnu magično naplačivati i sl ako to napravim kroz router setup. Također, ako netko ima dobre i jednostavne upute kako učinkovito postaviti port forwarding za http,ftp,vnc protokole na iskonovom routeru bio bih zahvalan da ih postavi ovdje da mogu popratiti ponovo svoje korake i vidjeti što ne valja. Hvalaaaaaa ! !
Postovi: 2
Postovi: 2
Pridružen/a: 03 sij 2016, 13:34
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: KUbuntu
Na serveru možeš imati statičku rutu do rutera, no da ti ruter ima statičku javnu ipv4 adresu bez da ti to iskon dozvoli, čisto sumnjam jer se tako nešto uistunu naplaćuje. Pretpostavljam da se ništa ne bi desilo ako bi sam pokušao podesiti neku svoju IP, ali prije provjeri da li je zauzeta ili ne (no ja se ne bi čudio da ti dođe poziv/pismo oko toga).
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Ako uspijes sloziti port forwarding ili DMZ, evo zanimljiv clanak kako sloziti dynamic dns za malo novaca (oko 1 USD mjesecno): https://medium.com/aws-activate-startup ... 2256f0a1d8
Avoid the Gates of Hell. Use Linux!
Avatar
Postovi: 400
Postovi: 400
Pridružen/a: 13 sij 2009, 12:57
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 15 puta
Spol: M
OS: openSuse 11.3
Privatnu IP adresu moraš dodatno platiti jer operateri imaju raspon IP adresa koje dobiju ako se ne varam od carneta i onda to koriste. Mislim da bi mogao i preko carneta ili direktno od RIPE-a koji je zadužen za Europu, pa onda valjda vidiš sa iskonom ili nešto da ti to postave, ne znam točno kako to ide. Ili možeš naći neki free dynamicDNS i namjestiti da se automatski updata kako ti se mijenja IP adresa pa uvijek pristupaš tome računalo preko te domene.
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Avatar
Postovi: 1975
Postovi: 1975
Pridružen/a: 19 srp 2011, 22:39
Lokacija: wonderland
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: Debian 7 Wheezy
PunkBastard je napisao/la:Privatnu IP adresu moraš dodatno platiti jer operateri imaju raspon IP adresa koje dobiju ako se ne varam od carneta i onda to koriste. Mislim da bi mogao i preko carneta ili direktno od RIPE-a koji je zadužen za Europu, pa onda valjda vidiš sa iskonom ili nešto da ti to postave, ne znam točno kako to ide. Ili možeš naći neki free dynamicDNS i namjestiti da se automatski updata kako ti se mijenja IP adresa pa uvijek pristupaš tome računalo preko te domene.

e pa da, ima to smisla, al' ja sam baš imao plan pokušati izbjeći ikakvu domenu i pristupati preko statične IP adrese...no,vjerojatno bi najpamentije bilo da pošaljem mail u iskon pa da vidim što će oni reći na to.
Postovi: 2
Postovi: 2
Pridružen/a: 03 sij 2016, 13:34
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: KUbuntu
PunkBastard je napisao/la:Privatnu IP adresu moraš dodatno platiti jer operateri imaju raspon IP adresa koje dobiju ako se ne varam od carneta i onda to koriste. Mislim da bi mogao i preko carneta ili direktno od RIPE-a koji je zadužen za Europu, pa onda valjda vidiš sa iskonom ili nešto da ti to postave, ne znam točno kako to ide. Ili možeš naći neki free dynamicDNS i namjestiti da se automatski updata kako ti se mijenja IP adresa pa uvijek pristupaš tome računalo preko te domene.


Ako bi išao preko RIPE bio morao vrtiti BGP na svojem ruteru (što znači kupovanje netrijvalne mrežne opreme), pitanje je da li bi ti to dali zbog toga što fali ipv4 adresa (ip6 ziher bi dali), debelo je pitanje da li bi ti znao podesiti BGP bez da napravipš ozbiljna sranja, i da li to možeš kao privatna osoba (mislim da ne). Povrh toga bi ko bog morao uzeti poslovni net od iskona (čuo sam oko 1000 kuna ili više je) jer nema teoretske šanse da bi ti to dali na kućnoj privatnoj vezi. Puno lakše, jeftinije i sigurnije je platiti iskonu za 1 statičku IP adresu ili dyndns fore u postu iznad.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Cak i izmedu opcija koje ti shrike preporucuje, ja bih ti preporucio dyndns. Leasanje jedne adrese ce te kostati puno vise jer niti jedan ISP u RH, koliko znam, ne nudi tu opciju kao dio standardnog paketa kucnim korisnicima. Naravno, zbog mpls/vrf konfe s njihove strane, s tvoje strane za takav setup vjerojatno bi ti morali dostaviti neki malo "pametniji" uredaj. Ne znam sto ti imas, ali ako si koristio dmz preset na njemu, sumnjam da je (minimalno) neki mikrotik sposoban za takvo nesto potrebno. Ako si na dsl-u, dyndns all the way. Za bilo sto drugo placas ekstra.

S obzirom da nisi napisao kakav tocno server zelis, a spominjes vnc, uvijek mozes testirati teamviewer s besplatnim racunom gdje si mozes linkati sve uredaje trajno. Nemas zafrkancije s pf/precijenjenim ipv4 adresnim prostorom itd.
Emotion 98.3 je napisao/la:Some people call the radio station and say "Fernando, are you bilingual?" I said I try anything once.
Avatar
Postovi: 308
Postovi: 308
Pridružen/a: 12 lip 2011, 21:52
Lokacija: Slavonski Brod
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
Spol: M
OS: Debian Xfce
No-IP - besplatna alternativa za dyndns. ja sam ga koristio za obični remote pristup prije cca pola godine i bio mi je ok.

Imaš tutorijala na youtube-u. Princip je sličan i za dyndns.
All work and no play makes Jack a dull boy
Avatar
Postovi: 60
Postovi: 60
Pridružen/a: 22 ruj 2014, 20:22
Podijelio/la zahvalu: 14 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Debian
Ima i na wiki-u nekih uputa, možda pomogne.

http://wiki.open.hr/wiki/DynDns
http://wiki.open.hr/wiki/FreeDNS-afraid.org
Avatar
Postovi: 1594
Postovi: 1594
Pridružen/a: 09 srp 2008, 09:49
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 20 puta
Spol: M
OS: Debian
shrike je napisao/la:
PunkBastard je napisao/la:Privatnu IP adresu moraš dodatno platiti jer operateri imaju raspon IP adresa koje dobiju ako se ne varam od carneta i onda to koriste. Mislim da bi mogao i preko carneta ili direktno od RIPE-a koji je zadužen za Europu, pa onda valjda vidiš sa iskonom ili nešto da ti to postave, ne znam točno kako to ide. Ili možeš naći neki free dynamicDNS i namjestiti da se automatski updata kako ti se mijenja IP adresa pa uvijek pristupaš tome računalo preko te domene.


Ako bi išao preko RIPE bio morao vrtiti BGP na svojem ruteru (što znači kupovanje netrijvalne mrežne opreme), pitanje je da li bi ti to dali zbog toga što fali ipv4 adresa (ip6 ziher bi dali), debelo je pitanje da li bi ti znao podesiti BGP bez da napravipš ozbiljna sranja, i da li to možeš kao privatna osoba (mislim da ne). Povrh toga bi ko bog morao uzeti poslovni net od iskona (čuo sam oko 1000 kuna ili više je) jer nema teoretske šanse da bi ti to dali na kućnoj privatnoj vezi. Puno lakše, jeftinije i sigurnije je platiti iskonu za 1 statičku IP adresu ili dyndns fore u postu iznad.

Pff, nadao sam se da bi bar operater dao da koristiš tu zakupljenu IP adresu umjesto da ti mijenja stalno kad imaš.
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Avatar
Postovi: 1975
Postovi: 1975
Pridružen/a: 19 srp 2011, 22:39
Lokacija: wonderland
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: Debian 7 Wheezy

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.