Sada je: 28 ožu 2024, 11:10.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ja sam to pito ove svoje al ne sjecam se kolko su mi rekli. Al siguran sam da je bilo vise od 5$ mjesecno a na DGu mozes dobit servercic za te pare.
Avatar
Postovi: 408
Postovi: 408
Pridružen/a: 15 lis 2013, 01:42
Lokacija: BiH, Kakanj
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 30 puta
Spol: M
OS: Arch / Manjaro / #!
uzmi mikrotik ruter, imas na najmu onaj mikrotik cloud koji ti je kao dyndns pa sam si ja slozil na svojoj domeni da mi je doma.moja.domena cname na tja mikrotikov dyndns i to je to, ne pametis nist posebno, ovo samo radi, radi izvrsno. slozis modem iskonov u bridge/passtrough i da miktorik zove konekciju i imas jebeno dobar stroj, izuzetan ruter jos stosta, trosi manje struje nego neki fizicki veliki pc. ja sam uzel http://www.mikrotik-hrvatska.com/router ... p-552.html jer mi je trebal gigabitni switch i wlan. i radi izuzetno. + to je ful napredan router kasnije prema potrebi mozes imat i optiku na njemu pa cak i bgp. iza nejga stavis neki servercic(ja imam banana pi) i sve skupa kosta do 1000 kn, trosi ko desetina pc-a i stane u ful mmali ormaric. i radi, i radi stvarno izuzetno.
Postovi: 536
Postovi: 536
Pridružen/a: 13 ruj 2008, 17:35
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
shrike je napisao/la:
PunkBastard je napisao/la:Privatnu IP adresu moraš dodatno platiti jer operateri imaju raspon IP adresa koje dobiju ako se ne varam od carneta i onda to koriste. Mislim da bi mogao i preko carneta ili direktno od RIPE-a koji je zadužen za Europu, pa onda valjda vidiš sa iskonom ili nešto da ti to postave, ne znam točno kako to ide. Ili možeš naći neki free dynamicDNS i namjestiti da se automatski updata kako ti se mijenja IP adresa pa uvijek pristupaš tome računalo preko te domene.


Ako bi išao preko RIPE bio morao vrtiti BGP na svojem ruteru (što znači kupovanje netrijvalne mrežne opreme), pitanje je da li bi ti to dali zbog toga što fali ipv4 adresa (ip6 ziher bi dali), debelo je pitanje da li bi ti znao podesiti BGP bez da napravipš ozbiljna sranja, i da li to možeš kao privatna osoba (mislim da ne). Povrh toga bi ko bog morao uzeti poslovni net od iskona (čuo sam oko 1000 kuna ili više je) jer nema teoretske šanse da bi ti to dali na kućnoj privatnoj vezi. Puno lakše, jeftinije i sigurnije je platiti iskonu za 1 statičku IP adresu ili dyndns fore u postu iznad.


BGP kao takav i nije toliko zahtjevan, zahtjevan je broj ruta u kombinaciji sa brojem susjeda i policyia kojima manipuliras.
Za vecinu slicnih potreba je nizerazredni PC sa quaggom dovoljno netrivijalan mrezni komad opreme, samo nekakav routercic manje grije, zauzima manje mjesta, a mozes kupiti i support.

Ali da, opcenito za kucne potrebe je to preskupo, RIPE-u se adrese placaju, najmanji blok koji se moze oglasiti na internetu je /24 i moras obrazloziti zasto ti trebaju i slicno nikako nije za kucnog korisnika, ne treba ni vecini firmi.

najeftiniji je dinamicki DNS, ali svi provideri nude uslugu staticke (ne privatne, to je nesto drugo) IP adrese i rezidencijanim korisnicima, naravno uz nadoplatu.
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.