Switch to full style
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost
Odgovori

Re: Koji Linux baziran UTM/firewall odabrati?

04 srp 2014, 16:17

tex.vileer je napisao/la:Hvala svima na odgovorima. Ja ga ne vidim, što znači da bih vjerojatno trebao neku apk instalirati iz repoa da bih dobio gui i onda se poigrao podešavanjma. Ili griješim ?

Probaj firestarter, on je za početnike najjednostavniji GUI. koristi whitelist bazirna isustav. To brani sve osim onoga što je eksplicitno dozvoljeno.

04 srp 2014, 21:03

Nema firestartera u upravitelju softwera. Neznam jel da ga ručno instaliram ili da odaberem neki drugi iz upravitelja softwera ?

05 srp 2014, 04:26

tex.vileer je napisao/la:Nema firestartera u upravitelju softwera. Neznam jel da ga ručno instaliram ili da odaberem neki drugi iz upravitelja softwera ?

Život je pun dilema. Ali tko ti garantira da će ti se firestarter svidjeti? A upravitelj softvera ima botun za laganu i brzu deinstalaciju programa koji ti se ne sviđa. Bržu nego što treba da se napiše jedan post.

05 srp 2014, 06:26

Imas u mintu po defaultu vec instaliran firewall (ufw), samo ga trebas aktivirat, a mozes i instalirat gufw kao graficki frontend za taj isti!

Kod:
sudo ufw default deny incoming
sudo ufw default allow outgoing
sudo ufw disable
sudo ufw enable
sudo ufw status

To bi ti u kratko trebalo biti to, neka osnovna konfiguracija, a ako trebas vise pogledaj tu https://www.digitalocean.com/community/ ... oud-server

05 srp 2014, 12:57

Ok Yeti... Istalirao sam gufw , omogućio ga i nadam se da radi... Meni je sistem na hrvatskome, pa za dolazni promet imam opcije : dozvoli - uskrati - odbaci , i malo me zeka kaj na engleskome deny može značiti i odbaci i uskrati, pa neznam kaj od tog dvoje staviti za dolazni promet. Jedna od opcija samo odbije a druga odbije i obavijesti o odbijanju, pa neznam između uskrati i odbaci koja kaj dela....

05 srp 2014, 13:11

Bolje ti je "uskrati" nego "odbij" zato što kod "odbij", napadač koji skenira tvoj sustav ima povratnu informaciju da je taj port otvoren ali blokiran. Bolje da nema nikakvu informaciju o portu i zato stavi "uskrati".

05 srp 2014, 13:15

Tako je ok kako je jura rekao, deny je uskrati, a odbaci je reject!

05 srp 2014, 13:21

Ja koristim ufw, sudo ufw enable, jedino dozvolim Sambu u lokalnoj mreži.

05 srp 2014, 21:11

E puno hvala. To se zove brza i kvalitetna pomoć. Da imate negdje klub ili okupljalište, sad bih gajbu donio....

05 srp 2014, 22:08

e pa imamo Ali je u zagrebu
Odgovori