Sada je: 29 ožu 2024, 11:11.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

tex.vileer je napisao/la:Hvala svima na odgovorima. Ja ga ne vidim, što znači da bih vjerojatno trebao neku apk instalirati iz repoa da bih dobio gui i onda se poigrao podešavanjma. Ili griješim ?



Probaj firestarter, on je za početnike najjednostavniji GUI. koristi whitelist bazirna isustav. To brani sve osim onoga što je eksplicitno dozvoljeno.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Nema firestartera u upravitelju softwera. Neznam jel da ga ručno instaliram ili da odaberem neki drugi iz upravitelja softwera ?
Max Bunker
Max Bunker
tex.vileer je napisao/la:Nema firestartera u upravitelju softwera. Neznam jel da ga ručno instaliram ili da odaberem neki drugi iz upravitelja softwera ?

Život je pun dilema. Ali tko ti garantira da će ti se firestarter svidjeti? A upravitelj softvera ima botun za laganu i brzu deinstalaciju programa koji ti se ne sviđa. Bržu nego što treba da se napiše jedan post.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Imas u mintu po defaultu vec instaliran firewall (ufw), samo ga trebas aktivirat, a mozes i instalirat gufw kao graficki frontend za taj isti!

Kod: Označi sve
sudo ufw default deny incoming
sudo ufw default allow outgoing
sudo ufw disable
sudo ufw enable
sudo ufw status


To bi ti u kratko trebalo biti to, neka osnovna konfiguracija, a ako trebas vise pogledaj tu https://www.digitalocean.com/community/ ... oud-server
"It is not the brains that matter most, but that which guides them—the character, the heart, generous qualities, progressive ideas."
"I'd have to be a warrior, a slave I couldn't be. Soldier and a conqueror, fighting to be free"
Avatar
Postovi: 1253
Postovi: 1253
Pridružen/a: 25 stu 2010, 15:19
Podijelio/la zahvalu: 28 puta
Primio/la zahvalu: 59 puta
Spol: M
OS: Fedora
Ok Yeti... Istalirao sam gufw , omogućio ga i nadam se da radi... Meni je sistem na hrvatskome, pa za dolazni promet imam opcije : dozvoli - uskrati - odbaci , i malo me zeka kaj na engleskome deny može značiti i odbaci i uskrati, pa neznam kaj od tog dvoje staviti za dolazni promet. Jedna od opcija samo odbije a druga odbije i obavijesti o odbijanju, pa neznam između uskrati i odbaci koja kaj dela....
Max Bunker
Max Bunker
Bolje ti je "uskrati" nego "odbij" zato što kod "odbij", napadač koji skenira tvoj sustav ima povratnu informaciju da je taj port otvoren ali blokiran. Bolje da nema nikakvu informaciju o portu i zato stavi "uskrati".
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Tako je ok kako je jura rekao, deny je uskrati, a odbaci je reject!
"It is not the brains that matter most, but that which guides them—the character, the heart, generous qualities, progressive ideas."
"I'd have to be a warrior, a slave I couldn't be. Soldier and a conqueror, fighting to be free"
Avatar
Postovi: 1253
Postovi: 1253
Pridružen/a: 25 stu 2010, 15:19
Podijelio/la zahvalu: 28 puta
Primio/la zahvalu: 59 puta
Spol: M
OS: Fedora
Ja koristim ufw, sudo ufw enable, jedino dozvolim Sambu u lokalnoj mreži.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
E puno hvala. To se zove brza i kvalitetna pomoć. Da imate negdje klub ili okupljalište, sad bih gajbu donio....
Max Bunker
Max Bunker
e pa imamo Ali je u zagrebu
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.