Sada je: 18 tra 2024, 02:36.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

Mana je napisao/la:aaa žikam..valjda?!?
To su sučelja, Ja imam GNOME, a KDE je još sličniji Mac-u? jel tako..barem mi tak izgleda ovo kaj sam našla. jesam li na tragu? i KDE ima u sebi aplikacije pa nije potrebno dodatno na netu tražiti ?



da, gnome, kde, xfce, unity, E17 itd su sučelja za OS baziran na različitim biliotekama. da bi koristila možeš ih instalirati na bilo koju distru, i sva mogu postojati paraleleno jedno sa drugim. Inače se za linux softver ne nalazi na netu kao za widnows već se instalira preko repozitorija. Debian ti nije ništa uništio, a ako ti ne radi kernel koji sam posalo, možeš se lako bootati u drugi kernel u GRUB izborniku i ovaj maknuti.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Mana je napisao/la:ovo su mi super info, a imam i doma jednog koji se isto tako rpije koristio s drugim grafičkim okruženjima, ali ipak na kraju ja odlučujem koje ću :)

samo još jedan tehnički info. kada si instaliram 14.04. jel ću se i dalje moći vratiti u GRUB-u na ovo gdje mi radi wifi (stari) ili onda toga više nema. ne znam jesam li dovoljno jasna?


ako ih instaliraš paralelno, odna da, no ako je čista instalacija prek odiska onda ne. iako.. vjerojantost da ti neće raditi u 14.04 je zanemariva.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
kako mičem kernal u GRUBU (pliz detaljno)

šalim se za ovo da mi je debian uništio :) ali fora mi zvuči..sorry, nemoj se ljutiti :)
Postovi: 49
Postovi: 49
Pridružen/a: 25 tra 2014, 13:16
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: Ž
OS: Ubuntu 12.04 LTS
ajde u /boot folder i tamo ručno pobriši kernele koji ti ne trebaju. onda otvori terminal i tamo sa
sudo update-grub updateaj grub i budi vesela :)
ne moram ti spominjat da budeš oprezna ;)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
Mana je napisao/la:samo još jedan tehnički info. kada si instaliram 14.04. jel ću se i dalje moći vratiti u GRUB-u na ovo gdje mi radi wifi (stari) ili onda toga više nema. ne znam jesam li dovoljno jasna?


Kaš što shrike kaže, ako instaliraš novi sustav onda tog više nema, ne zamaraj se više time. Priča počinje iz početka i velika je vjerojatnost da će ti sve radit. Opet ponavljam isto:
1.) backup svojih stvari (kopiraj na drugu particiju ili eksterni disk)
2.) skini Ubuntu/Mint ili nešto treće i na nižoj brzini ga sprži na DVD
2.) u LiveCD-u (neposredno prije instalacije) probaj se spojit na wifi kako bi provjerila da li sve radi.


Pogledaj još malo naš wiki da znaš što i kako napraviti. Evo još par korisnih stvari:

instalacija i deinstalacija programa na Linuxu
http://wiki.open.hr/wiki/Instalacija_i_ ... era/Ubuntu

LiveCD
http://wiki.open.hr/wiki/LiveCD/DVD_disk

rad s particijama
http://wiki.open.hr/wiki/Sve_%C5%A1to_t ... articijama

postavljanje Ubuntua 14.04 nakon instalacije
http://www.webupd8.org/2014/04/10-thing ... buntu.html
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
nakon ručka ;)
Postovi: 49
Postovi: 49
Pridružen/a: 25 tra 2014, 13:16
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: Ž
OS: Ubuntu 12.04 LTS
@Mana

Znao sam da nije tu bez vraga devet stranica postova, a ti si se brinula da li si na dobrom mjestu postavila pitanje :) .. shrikeovi ručno rađeni kerneli, savjeti koja je distribucija ili koji DE je bolji.. ma rekoh ti da će na LZS forumu zabavno :-D

Čudim se da nije navratio Vl4ado i rekao da instalira Arch :hihi .. a valjda je u poslu preko glave..

PS. Sad ozbiljno, ako radiš na tom kompu i ako imaš bitne podatke gore, prije bilo kakvih daljnjih zahvata, pospremi podatke na neki vanjski medij (i to u dvije kopije, jbg, paranoik sam i imam loša iskustva) i onda se dalje igraj sa OS-om

PPS. Što se tiče isprobavanja neke druge distribucije, sve ih možeš snimiti na CD/DVD ili USB memoriju i isprobati Live, pa ako je sav hardver prepoznat onda možeš ići i na pravu instalaciju.
Ako ti odgovara Unity i Ubuntu, ne vidim razlog zašto ne bi išla na Ubuntu 14.04, koliko sam da sad vidio puno je brži i ugodniji za rad od 12.04, a uz to jedini problem koji sam vidio je sa menu baraom u Libre Officeu no za koji dan ćeš moći čitati recenziju 14.04 jednog člana ovog foruma i kako to riješiti.

Moj savjet ti je da za sad ostaviš kako je i tu se slažem sa Zoletom.. možda se sve popravi nekim budućim updateom, a to vrijeme (koliko ga imaš) do odluke o eventualnoj instalaciju drugog OS-a (ili novije verzije) iskoristi da malo istražiš linux (ovaj forum i wiki su dobro mjesto) i da se malo slegnu dojmovi.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
:) Dok sam ja pokosio travu ovdje već 50 postova.

Uglavnom, nisi prekopirala firmware kako sam ti rekao jer ne znaš napraviti jednu od osnovnih operacija na računalu ali si išla instalirati debianov kernel na ubuntu što nikako nije dobra ideja jer ubuntu kernel ima hrpu vlastitih patcheva.
Shrike! :udri

Nisam ti napamet govorio, dogodila mi se točno ista stvar prije tjedan dana kad sam ručno nadograđivao kernel na mintu cinnamon na 3.13. Riješio sam tako da sam kopirao firmware ručno. Download i kopiranje - 1 minuta posla.

Kad napokon riješiš ovaj problem trebala bi naučiti barem osnove rada na linuxu. Nije tako komplicirano kako izgleda, sigurno ne tako kao rješavanje ovakvih stvari na daljinu nekome tko ne zna baš ništa. A vidi se da imaš volje, samo treba, kako rekoh, krenuti na početku. I ne srami se pitati šta god ti treba, svatko će ti pomoći ako vidi da se i sama trudiš. Tako i ja.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
ah da :( puno postova (9 stranica) zbog moje nestrpljivosti i željom da se što prije riješi sve. što se tiće osnovnih radnji na računalu ( ne bi to baš tako definirala) već kao osnovne radnje u linux-u. možda se i varam, ali kao dugogodišnjem korisniku windoza, osnovne radnje u linuxu mi nisu uopće osnovne :bleh

ali eto, ne mogu reći da nisam ništa naučila-ipak neke stvari jesam.
našla sa si "fizičkog" linuxa-ša (da ne bi bilo zabune ako vam nije jasno što ili tko je to) čitaj prošle postove (nemam pojma na kojoj stranici).

i da, fakat nemam frke pitati bilo što, pa sam tako i postala ispise iz terminala, jer sam vidjela da nešto ne štima i da očito nisam dobro napravila te "osnovne radnje", ali eto, na te potove nisam dobila odgovore :( znam da se to vama vjerojatno čini jednostavno kao i meni napisati projekt za Eu fondove i odraditi super pcm, ali ato nisamo odmah svi za sve. još kad mi i bolesno dijete dva dana visi po meni...nije baš fun, ali eto imala sam volje i dobru namjeru da naučim i konačno ispravim situciju. mislim da ću ipak dati "fizičkom" :) linuxađu da mi pogleda jer sam možda napavila svakakvu rošadu i već me brine kaj sam sik sve na kompu napravila i stavila.

javim akko je prošlo!

ali ipak hvala vam dečki i cure na volji i trudu ;)
Postovi: 49
Postovi: 49
Pridružen/a: 25 tra 2014, 13:16
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: Ž
OS: Ubuntu 12.04 LTS
jurastublic je napisao/la::) Dok sam ja pokosio travu ovdje već 50 postova.

Uglavnom, nisi prekopirala firmware kako sam ti rekao jer ne znaš napraviti jednu od osnovnih operacija na računalu ali si išla instalirati debianov kernel na ubuntu što nikako nije dobra ideja jer ubuntu kernel ima hrpu vlastitih patcheva.
Shrike! :udri



1) nije debian kernel (tj kernel sa debian patchevima) već vanilla kernel sa debian.org, samo kompilirani na debianu.
2) kakve veze ima to što ubuntu kernel ima u sebi? nikakve. Ako joj taj kernel ne radi, to je više zbog toga što ubuntu ne može pravilno procesirat deb fajl nego jer kernel nije dobar.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.